Intelligens boroshordók a debreceni-üzbegisztáni kapcsolatban

Tovább erősíti a tudástranszferen alapuló együttműködést Üzbegisztánnal a Debreceni Egyetem; a gyógyszerésztudomány és gyógyszeripar, valamint az agrártudomány területeit érintő képzési és kutatás-fejlesztési kooperációról Abat Fayzullaev nagykövettel egyeztetett Szilvássy Zoltán rektor – írja az Unideb.hu.
– Az üzbegisztáni felsőoktatás számára jól ismert a Debreceni Egyetem tevékenysége, de a mai az első alkalom, hogy a városban járunk. A megbeszélés során a különböző egészség- és élelmiszeriparhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztési lehetőségekről, a debreceni és az üzbég felsőoktatási intézmények kooperációs területeiről egyeztettünk, folytatjuk az előkészületeket azzal kapcsolatban, hogy a Debreceni Egyetem képzései a jövőben Üzbegisztánban is elérhetővé váljanak
– sorolta a találkozót követően Abat Fayzullaev. A nagykövet örömét fejezte ki, hogy az állami ösztönprogramok nyomában a jövőben még több üzbég hallgató érkezhet a Debreceni Egyetemre (jelenleg huszonketten vannak).
Szilvássy Zoltán elmondta: céljuk intenzívvé tenni az üzbegisztáni kapcsolatot, hiszen nem csupán egyetemi partnerségről van szó, hanem az intézményhez kapcsolódó iparági klaszterek közreműködésével a gyógyszer- és az élelmiszeriparban is szeretnék szoros és eredményes együttműködést folytatni.
– Olyan innovatív, mezőgazdasági fejlesztéseket szeretnénk exportálni, amelyek hozzájárulhatnak az üzbég borászat fejlődéséhez, itt például az úgynevezett intelligens, az erjedési folyamatokat segítő boroshordók alkalmazására kell gondolni. A gyógyszeripari területen pedig a Pharmapolis Innovatív Gyógyszeripari Klaszter egyik tagvállalatával, a Meditop Gyógyszergyárral közösen az egyetem generatív gyógyszergyártásba és gyógynövényalapú gyógyszerfejlesztésbe kezd Üzbegisztánban. Ez jelentősen erősítheti a hazai gyógyszeripart is – fogalmazott a rektor.
További részletek az egyetemi portálon.










































