Hortobágy az országunk legnagyobb faluja

– Közösségépítés – mondta ki a 2025-ös év kulcsszavát Jakab Ádám, Hortobágy polgármestere, amikor a jövő év feladatairól érdeklődött a Cívishír. Ez már csak azért is érdekes, mert Hortobágyon, a pusztán, Magyarország emblematikus tájegységén 2018-tól több milliárd forintból valósított meg turisztikai beruházásokat a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. és az önkormányzat a „Világörökségünk a puszta” elnevezésű konzorciumban.
– Ezt segítették – folytatta a polgármester – az adventi gyertyagyújtások is, ahol a falunk lakói a hétköznapokétól eltérő közegben, körülmények között találkozhattak egymással. Mindegyik alkalmon sokan voltak. Szarka Zoltán alpolgármester ötlete volt, hogy szólítsuk meg a Hortobágyon élő képző- és versíró művészeket, a helyiek ismerjék meg az alkotásaikat. Az adventi ablakkereső kalandtúra természetesen jövőre is folytatódik, mint ahogy az év korábbi szakaszainak nagy sikerű hortobágyi eseményei is. Például a húsvéti tojáskereső kalandtúra, gyereknapi programok, hogy csak a legfontosabbakat említsem.
A tervezett programok után a jövő évi infrastrukturális fejlesztésekről kérdeztük Jakab Ádámot, aki ez ügyben egyelőre nem tudott nyilatkozni, merthogy ezek külső támogatások nélkül nem mennek.
Az önkormányzat – szűkös saját forrásai miatt – rá van utalva a pályázati támogatásokra. Itt a polgármester felidézte az elmúlt évek konzorciumban megvalósított beruházásait, majd azoknak az önkormányzati projektjeibe, jelentőségébe engedett bepillantást. Máta településrészen több helyen is előreléptek. Hortobágyon már régen vágyott beruházás volt a vásártér felújítása, ami szükségszerű volt, hiszen a terület rendezvényeknek ad otthont, köztük országos jelentőségűeknek is. A vásártér megújítása hozta magával a vízi színpad és annak nézőterének átépítését, korszerűsítését. A közműhálózatban is előrelépés történt. Ezeken túl megújult a Pásztormúzeum és az új, interaktív tartalommal töltődött meg. Szintén része volt a projektnek a körszín, amely immár Tourinform irodaként funkcionál. A számadatok is igazolják, hogy szükség volt a felújításra, hiszen csak a Tourinform irodát 18 ezren keresték fel az idén. Ennél a Hortobágyra ellátogatók száma persze sokkal több. Készül és egyeztetés alatt van a település jövő évi programsorozata. Az bizonyos, hogy 2025 programokban és élményekben gazdag éve lesz Hortobágynak.
Néhány millió a helyi adó
Tekintsünk azonban túl a többmilliárdos konzorciumi támogatáson és fejlesztésen. Így érkeztünk meg a Hortobágyon élők mindennapjaiba. Tagadhatatlan, elég gyatra állapotban vannak a település útjai. Ezeken a TOP Plusz pályázatban elnyert támogatási pénzekkel tudtak javítani úgy, hogy a közbeszerzést megnyerő kivitelező a rendelkezésre álló 100 millió forintból a lehető legtöbb aszfaltozási munkát végezte el. A külterületi lakott helyek közül a Vidékfejlesztési Program támogatásából Kónyán és Szásztelken újított fel utakat az önkormányzat. Mátán pedig a Magyar Falu programban az idegen tulajdonú közutak felújítására elnyert pénzt hasznosították. Hortobágyon sok olyan út van, amely a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságáé. Máta majorban fogalmazódott meg a szennyvízelvezetéssel összefüggő csatornázási igény.
Ez az önkormányzat saját forrásából elképzelhetetlen, keresik a megvalósíthatóság lehetőségét.
– Hortobágy országosan is egyedülálló helyzete miatt a települési önkormányzat finanszírozásában akár kivételt is lehetne tenni, egyedi besorolást kaphatna. Ebben a tekintetben a minisztériumoknál, államtitkárságokon, a vármegyei önkormányzatnál és az országgyűlési képviselőnél el is indult az érdekérvényesítő tevékenységünk, amelynek a lényege az, hogy Hortobágy ne a lakosságszám, hanem a terület nagyságának megfelelően juthasson állami támogatáshoz. Ha ez így történne, még komfortosabbá tudnánk tenni az itt élők életét, hiszen az életkörülményeiket pozitívan befolyásoló beruházásokat tudnánk megvalósítani – beszélt az országosan is egyedinek nevezhető helyzetből való kitörés lehetőségéről Jakab Ádám polgármester.
De miről is van szó? Hortobágy különleges helyzete, hogy közigazgatási területe hozzávetőlegesen 28 ezer hektár. Ezzel Magyarország legnagyobb kiterjedésű faluja.
Tele van külterületekkel, és az odavezető utak többsége a nemzeti park tulajdonában, kezelésében van. A külső települési részeken tanyagondnoki szolgálat segíti a lakosok ellátását. Megvan, a tanyagondnok melyik napon megy Kónyára, Szásztelekre, Halastóra, Árkusra, hogy bevásároljon, gyógyszert váltson ki, orvoshoz vigye az ott lakókat, vagy ha kell, a szociális gondozót házhoz szállítsa. A tanyagondnok mindezt a Magyar Faluprogramban újonnan beszerzett kisbusszal látja el. Nehéz, mert nagy a terület, és persze költséges is, ami nagyobb részben a település normatív támogatásából megy, a kisebb rész az önkormányzat kiegészítése. A falu a sajátos helyzete, tehát a nagy terület és a kevés lakos miatt csak a normatív támogatásból nem tudja fedezni ezt a kiadást. Hozzá kell nyúlni a vásárokból befolyó néhány millió forint helyi adóhoz. A nem várt kiadásokra is a szabadon felhasználható pénzekből megy.
CH


















