Hogyan befolyásolja az időjárás a hőlégballonos repüléseket?

Ha erre a kérdésre egy szóval akarunk válaszolni, azt mondhatnánk: jelentősen. A hőlégballon sok szempontból egy rendkívül sajátos légi jármű, és éppen ez teszi különlegessé. Mielőtt egy hőlégballonos sétarepülésen kívánunk részt venni, jó, ha tisztába kerülünk ezekkel a sajátosságokkal.
Az időjárás miatti lemondás
Az időjárás kérdése szorosan összefonódik a biztonság kérdésével, ami mindennel szemben elsőbbséget élvez a Goballoon romantikus sétarepülésein is. Ahhoz, hogy ezt megértsük, tudnunk kell, hogy a hőlégballon egy olyan közlekedési eszköz, amelyet a szél irányít. Fent a magasban egyedül a szél iránya határozza meg, hogy merre fog repülni a ballon. Ez rendkívül izgalmassá teszi a sétarepüléseket, hiszen emiatt soha sincs két egyforma út.
Azonban éppen emiatt is, teljesen kiszolgáltatottá teszi a kirándulást az időjárási viszonyoknak. Ha a pilóta úgy ítéli meg, hogy veszélyes lenne a felszállás, akkor lemondhatja a sétarepülést. Lássuk, hogyan is történik mindez, és mi lesz a megváltott jegyünkkel!
A lemondás után
Amikor a rossz időjárás miatt a szervezők lemondják a kirándulást, akkor egyből fel is ajánlanak egy másik időpontot. Ha az nem megfelelő számunkra, akkor célszerű minél előbb foglalni egy másikat.
A csomag megvásárlásakor kaptunk egy beszállókártyát, aminek a vásárlástól számított egy év az érvényességi ideje. Ezen idő alatt kell felhasználnunk a beszállókártyát. Tehát rendkívül hosszú idő áll rendelkezésünkre, így nem kell kétségbe esnünk, ha esetleg az a kellemetlen helyzet állna elő, hogy az először kinézett időpontban lemondják az utunkat.
A biztonság
A pilóták magas szintű képzést kapnak, amely felkészíti őket a felelősségteljes döntések meghozatalára. Minden felszállás előtt már napokkal - tehát gyakorlatilag folyamatosan - figyelik az időjárás alakulását, és tapasztalatukkal egybevetve képesek meghatározni, hogy mennyire befolyásolhatják egyes kialakult helyzetek a felszállást.
Legalább az esemény előtt 3 órával sms-ben tájékoztatják a résztvevőket, amennyiben a felszállás elmarad. Ha már hamarabb is látszik, hogy nem lesz megfelelő az időjárás, akkor amint lehet, küldik a tájékoztató üzenetet.
A hőlégballonos repülés sajátosságai
Mivel a hőlégballon repülési irányát a levegő mozgása szabályozza, ezért már a felszállást is befolyásolhatja. Éppen ezért a tavasztól őszig tartó időszakban csak a napfelkelte utáni és a naplemente előtti pár óra alkalmas arra, hogy felszálljon a ballon.
Ha az alapvető szabályokra figyelünk - márpedig a pilóta figyel -, akkor a hőlégballonos utazás az egyik legbiztonságosabb a légi közlekedési módok között. Ez azért is van így, mert a hőlégballonban nem igazán vannak olyan műszerek vagy motor, amelyek meghibásodhatnak.








