A meddő párok nem pszichésen meddők

Mi a meddőség, mi az asszisztált reprodukció és hol van mindebben a helye a pszichológiának? Ezekről tartott előadást Lukács Márton klinikai szakpszichológus, szakpszichoterapeuta a Debreceni Egyetem Tüzér utcai telephelyén a Pszichológus Szakhét keretében a hallgatóknak.
A legfontosabb, hogy a meddőség világméretű probléma, hiszen egyre nő azoknak a személyeknek a száma, akik reprodukciós nehezítettséggel találják szembe magukat. Nemzetközi becslések szerint 180 millió embert érint a probléma, pszichés megterheléssel vélhetően valamennyiük küzd. Jelenleg Pécsett, Szegeden és Budapesten van kísérlet arra, hogy a meddőségi ellátásban „megtalálják” a pszichológia helyét – hangzott el.
De mi a meddőség? A WHO azt mondja, ha a pár női tagja 34 év alatti és 12 havi védekezésmentes szexuális együttlét után sem esik teherbe, akkor már meddőségi problémákkal állnak szemben. Ha a pár női tagja 35 év feletti, akkor fél év elegendő ezen diagnózishoz. Lukács Márton hangsúlyozta: a meddőség mindig közös probléma, fontos mindkét fél kivizsgálása. Ahogy a férfiakat is egyre jobban be lehetett vonni a modernebb eljárásokba, kiviláglott, hogy gyakorlatilag ugyanolyan mértékű a férfiak irányából jövő probléma (30 százalék), mint a nők oldaláról (30 százalék). Vannak vegyes csoportok, amikor a pár mindkét tagjánál van probléma, de ez nem szükségszerű. Az ismeretlen eredetű okok aránya 25 százalék, ám ez folyamatosan csökken. A nőknél gyakori gond az ovulációs probléma, a csökkent petefészekkapacitás, az endometriózis, férfiaknál pedig az elégtelen mennyiségű vagy minőségű spermium – sorolta.
Sokan nem tudják, de míg a 40-es években 200 millió volt milliliterenként a hímivarsejt-koncentráció alsó határa normál esetben, ez ma 20 millióra csökkent.
Ennek számos oka van, például táplálkozási szokások, káros szenvedélyek. Gyakran a férfiak hiúsági kérdést csinálnak a meddőség problémájából, valamint a páciensek gyakran keverik a meddőség és szexuális zavarok fogalmait: „nem vagyok én impotens”, „alul minden rendben van, meg lehet nézni”, ám laboratóriumi eszközökkel megvizsgálva kiderülhet: a mennyiség rendben van, de a spermium mozgása hibás vagy épp iránytartás nélkül mozog. Emiatt is fontos szakemberhez fordulni. Természetesen a nőkre is rossz hatással van a helytelen táplálkozás, az aktív vagy passzív dohányzás, a túlzott koffeinfogyasztás, a stressz. Ezek mind-mind befolyásolhatják a teherbeesést. Arról nem is beszélve, hogy míg a 70-es években átlagosan 22 éves korukban szülték a nők az első gyermeküket, ma ez a szám 30-ra emelkedett. Az életkor előrehaladtával pedig a reprodukciós képesség biológiailag romlik, az egyéb egészségügyi betegségekről pedig még nem is beszéltünk. – Kitűnik a kutatásokból, hogy akik asszisztált reprodukciós terápiákban vesznek részt, sokkal magasabb az egészségértésük, az egészségtudatosságuk. Többet fogyasztottak folsavból, B12-, E-, C-, D-vitaminokból, szelénből és magnéziumból. Elmennek endokrinológushoz, különböző mozgásformákat próbálnak ki, mediterrán diétát alkalmaznak – mondta.
Hazánkban körülbelül 200 ezer párt, vagyis 400 ezer embert érint a meddőség, akik nap mint nap találkoznak a laikus, legjobb szándékkal megfogalmazott tanácsokkal: ne görcsölj rá; ne stresszelj; utazzatok el pihenni, ott biztosan teherbe esel; nem akarod eléggé.
– Ez megterhelő a párok számára, holott sokszor elég a hallgatás, az együttérző figyelem. A korábban említett mondatok nem működnek. Ha működnének, akkor a pár nem lenne meddő, ilyen egyszerű – mondta a hallgatóságnak, hozzátéve, ma már használják az asszisztált reprodukciós kezelésben részt vevő párok vagy a nehezített teherbeesésben érintett személyek kifejezést is a meddő személyekre.

A páciensek igényelnék a pszichés támogatást
Lukács Márton kifejtette, sokszor hallják a páciensektől, hogy a lélektani tényezők háttérbe szorulnak a reprodukciós eljárás során, pedig nagyon fontos lenne ezekkel is foglalkozni. Nem kell azonban belecsúszni abba a hibába, hogy a meddőség hátterében mindig valamilyen transzgenerációs sérülést keresünk. Aki meddő, az nem feltétlenül pszichológiailag meddő. Alapos szomatikus kivizsgálás után az esetek legnagyobb részében feltárható organikus ok. Fontos, hogy a terapeuta körültekintően felmérje, mi állhat a meddőség hátterében és ne essen abba a hibába, hogy szem elől téveszti a szomatikus tényezők szerepét. A pszichológus nem látja a jövőt, nem tud csodát tenni, hanem a modern kor tudományos eszközeinek megfelelően a lehető leghatékonyabb gyógyítói eljárást tudja alkalmazni a pszichoterápia által – közölte a hallgatókkal, hozzátéve, ezekkel a hiedelmekkel szakmailag le kell számolni.
Elkeserítő számadat, de mindössze a párok negyede keres fel meddőségi klinikát az egy év sikertelen próbálkozás után. És hol maradnak a többiek?
Talán a kéretlen tanácsoknak megfelelően gyűjtik a pénzt az utazásra és várják a csodát. Vagy elválnak útjaik. – Ha eljutnak inszeminációra (testen belüli megtermékenyítés) vagy lombikeljárásra (testen kívüli megtermékenyítés), az is megterhelő a párkapcsolat szempontjából, emellett egyik sem garantál sikert. A nők nehezen dolgozhatják fel, hogy természetesen úton nem válhatnak anyává, de a férfiak is megküzdenek a veszteségélménnyel. Egy párt nagyon megerősíthet a meddőségi közös diagnózis, de szakítópróba is lehet. Elképzelhető, hogy egyik vagy másik fél nem vállalja azt a rengeteg nehézséget, ami a vérvételekkel, stimulációkkal (hormonkezelésekkel), leszívásokkal, visszaültetésekkel jár. A nőknél megfigyelhető a szorongás, a depresszió, az énkép átalakulása – folytatta.
Kiemelte, fontos lenne, hogy lélektani szempontból ne csak a nőket, hanem a férfiakat is vizsgálják, az ő érzelmi viszonyulásukat, azt, hogyan tudnak támogató módon jelen lenni a párkapcsolatban, hogyan tudnak ők maguk is támogatást kapni, továbbá hogyan alakul át az önképük egy meddőségi eljárásban.
Számos felmérés kimutatta már: a páciensek nagy része már az ellátás kezdetén igényelné, hogy valamilyen pszichés támogatásban részesülhessen. – Nagyon kontrollvesztett, sokszor beszűkült tudatállapot lép fel a pácienseknél. Ez egy elnyúló krízis, ami a meddőségi hír közlésétől fennállhat. Ciklusszámolás, rengeteg szomatikus kezelés, túltelítődött rendszer… Hangulatzavarok, szorongásos zavarok léphetnek fel a pszichológiai támogatás hiányában. Hatásos lehet a csoportos és egyéni terápia, a párterápia, a kognitív és viselkedésterápia, relaxációs technikák, pszichoedukáció. Nem feltétlenül feltáró terápiák kellenek, hanem olyan értő, kísérő, figyelő jelenlét, ahol a kliens tölti meg a terápiás teret a problémáival. Feltáró terápiára is szükség lehet, amennyiben indokolt. Szóba kerülhet az integratív pszichoterápia és az EMDR terápia is.
Egy lombikeljárás során számos etikai kérdés is felmerül, ami hatással van a meddő párra. Például: Milyen jogaik vannak a fagyasztott embrióknak? Ha a lefagyasztott embriókért nem mennek vissza a párok, mi legyen a sorsuk? Mikortól védjük az életet?
Fontos mérföldkő
Manapság Csehországban megjelent a lombikturizmus, Ukrajnában pedig a béranyaturizmus. Sok magyar pár dönt úgy, hogy valamelyik cseh klinikán veti alá magát a kezeléseknek, mert ott egyéb eljárások is igénybe vehetőek. A béranyaság az Európai Unióban nem megengedett, tehát az, hogy valaki más hordja ki a pár gyermekét. Az Egyesült Államokban ez a módszer körülbelül 70 millió, Ukrajnában pedig 15 millió forintba kerül. Olyannyira exportcikke ez Ukrajnának, hogy a háború sem tudta érdemben visszavetni. A dajkaanyaság is létezik, azaz amikor az egyik családtagunk hordja ki a gyermekünket. Többek között Hollandiában és Angliában engedélyezett – ismertette Lukács Márton. Kitért az embriók genetikai szűrésére is. Mint mondta, Csehországban kiszűrnek olyan genetikai rendellenességeket is, amiket hazánkban nem vizsgálhatnak a törvényi szabályozás miatt.
Egy hete jelent meg hazánkban a reproduktív medicina mint ráépített orvosi szakvizsga. Hat orvos van jelenleg, aki ezzel a szakvizsgával rendelkezik. Szintén egy hete létezik a reproduktív pszichológiai szaktanácsadó képzés, ami egy licencképzés. Ezzel a végzettséggel hét kolléga rendelkezik – mondta. Két héttel ezelőtt pedig a Magyar Asszisztált Reprodukciós Társaságon belül létrejött a Mentális Egészség és Magatartástudományi Tagozat pszichológusok vezetésével. Ez is egy nagyon fontos mérföldkő, hogy a pszichés támogatás és a pszichológia helye megszilárdulhasson a meddőségi eljárásban. Nagy az igény, a szakmának utol kell érni válaszokkal, tudással és megfelelő menőségű segítségnyújtással – jelentette ki.
Lukács Márton tudatta, jelenleg sem a Debreceni Egyetem Meddőségi Klinikáján, sem az Asszisztált Reprodukciós Centrumban nincs pszichológus, azonban bízik abban, hogy mielőbb megvalósulhat egy olyan komplex ellátás, melyben a kiváló hazai orvosok mellett helye lehet megfelelő képzettséggel és naprakész szaktudással rendelkező szakpszichológusoknak is. Ha valaki igényli, szakorvosi beutalóval, az állami ellátásban a Klinikai Szakpszichológiai Központ szakemberei által nyújtott pszichoterápiás segítséget igénybe veheti a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Varga utcán található telephelyén.
Fogarasi Renáta

















