Három évvel ezelőtt Hajdú-Biharban volt hazánk legnagyobb gyepterülete
Agrárium 2023 néven mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást végez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A május 15. és július 15. között zajló adatfelvétel célja, hogy valósághű képet szolgáltasson a magyar mezőgazdaság jelenlegi helyzetéről. Az összegyűjtött adatok felelős szakpolitikai döntések alapjául szolgálnak majd, így nagyban befolyásolják az ágazat jövőjét.
Az alábbi összeállítás a legutóbbi teljes körű agrárösszeírás adatai alapján Hajdú-Bihar vármegye legjellemzőbb mezőgazdasági sarokszámait mutatja be, valamint ismerteti a jelenlegi összeírásban érintett gazdaságok számát és teendőit.
A 2020. évi Agrárcenzus adatai szerint az országban 241 ezer gazdaság folytatott árutermelést, ebből több mint 21 ezer Hajdú-Bihar vármegyében. A vármegye 408,8 ezer hektáros mezőgazdasági területének 73 százaléka a szántó művelési ágba tartozott. 2020-ban a vármegyében összesen 161,1 ezer hektáron termesztettek gabonát, főként kukoricát (89,6 ezer hektár) és búzát (52,7 ezer hektár).
Itt található Magyarország legnagyobb gyepterülete (109,8 ezer hektár).
Zöldségféléket 22,7 ezer hektáron termesztettek, ami a teljes magyarországi zöldségtermő terület 26 százaléka. Kiemelkedő szerepet játszott a csemegekukorica- (14,5 ezer hektár) és a zöldborsótermesztés (5,2 ezer hektár). A gyepterület magas aránya és a szántóföldi takarmánybázis jó feltételeket teremt az állattenyésztés számára.
Ennek megfelelően 2020-ban szarvasmarhából, juhból és sertésből is Hajdú-Biharban tartották a legtöbbet az országban.
A vármegye az ország szarvasmarha-állományából 13 százalékkal, a sertéséből 15 százalékkal, a juhállományból 19 százalékkal részesedett. A víziszárnyas-tenyésztés szintén kiemelkedő: az ország kacsaállományának 34 százalékát, a lúdállománynak pedig 54 százalékát ebben a vármegyében tartották. A gazdálkodók átlagos életkora 59 év volt. 68 százalékuk férfi, 32 százalékuk nő, és 8 százalékuk rendelkezett felsőfokú mezőgazdasági végzettséggel.
Az Agrárium 2023 felmérés során Hajdú-Bihar vármegyében összesen 10 300 gazdálkodó válaszait várják. Közülük több mint 9,2 ezer egyéni gazdálkodó online is kitöltheti a kérdőívet május 31-ig. Azokat az egyéni gazdálkodókat, akik nem élnek ezzel a lehetőséggel, tablettel felszerelt összeírók fogják felkeresni június 1. és július 15. között.