Földes Hajdú-Bihar egyik különlegessége
Egy igen tevékeny ötéves önkormányzati cikluson van túl Földes települési önkormányzata. A TOP Plusz pályázati támogatások segítségével energetikai fejlesztéseket végeztek az óvoda egyik épületén, valamint a polgármesteri hivatalon. Belterületi utak karbantartására, építésére is nyertek pénzt, abból úgy aszfaltoztak öt utcában, hogy még maradt pénz, amiből még két utcát korszerűsítenek, majd a megmaradó összegből még egy utcán építenek köves utat – ennek a közbeszerzése hamarosan lezárul. A Magyar Falu Program segítségével folytatódhat a belterületi utak építése; az ezeket segítő támogatásokat az ütemezetten beadott pályázatokon igyekszik elnyerni az önkormányzat. Vannak még javításra váró földutak, ezekre is megvannak az engedélyes tervdokumentációk. Az Élhető Település Programban tavasszal fejeződik be a belvízelvezetés korszerűsítése. A nagyprojektek végére került a főtér rehabilitációja, mert – mint arról Jeneiné Egri Izabella polgármester a Cívishírt tájékoztatta – fontosabb volt az önkormányzati intézmények rendbetétele. A főtéren egyébként jórészt cserélik a növényzetet, öntözőrendszert alakítanak ki, utcabútorokat helyeznek el a terület rendezettebb, egységesebb külleme miatt.
Megmelegedett a kút vize
– A geotermális fűtés intézményi bevezetésében a földesi önkormányzat volt a mintaprojekt. Ez a fűtési mód nagy segítség a közintézmények fenntartási költségeinek csökkentésében, a jövőben ezt az alternatív fűtési módot szeretnénk minden intézményünkben kialakítani. Ez kihívás és feladat a gazdasági programunkban – tért rá a következő időszak beruházásaira Jeneiné Egri Izabella. – A település lakosságának korösszetétele miatt fontos feladat az idősekkel való fokozott foglalkozás. A Segítő Kezek társulás, valamint a református egyház tevékenysége által a nappali ellátás megoldott, de gondolkodunk a bentlakásos intézményben is, ami már az előző gazdasági programunkban is benne volt. Bízunk a pályázati lehetőségekben, beszéltünk már tiszteletes úrral, minden megoldási lehetőségre nyitottak vagyunk. Mindegy, hogy a bentlakásos intézmény egyházi vagy önkormányzati, a lényeg, hogy ebben a választási ciklusban meglegyen. 50 fősben gondolkodunk – több mint ezer 65 év feletti lakosunk van, a 75 év felettiek száma 380. További feladataink között szerepel a szilárd burkolatú utak építése, valamint a közösségépítés. Ez utóbbi terén elodázhatatlan a sportcsarnok létesítése. Fontos a lakosság jó egészségi állapota – egyrészt az egészséges életmód népszerűsítésével, másrészt az egészségügyi szűrések szorgalmazásával a betegségek megelőzésére helyezni a hangsúlyt. Folytatjuk az energetikai fejlesztéseket, például napelemeket helyezünk a közintézmények épületeire. Közben zajlik az ivóvízminőség-javítási programunk. Ebben a vezetékrendszer mosása és két új, ivóvizet szolgáltató kút februári üzembe helyezése is szerepel. A korábbi két kutunk pedig tartalék víznyerőhelyként funkcionál majd – sorolta a polgármester, és részletezte az ivóvízprobléma megoldásának háttérét. Elmondta, az új kutak 200 méter talpmélységűek, míg a régiek 300 méteresek. Ez utóbbiakban azonban melegebb a víz, a fúrás óta közel 7 fokot emelkedett a vízhőmérséklet. A melegebb víz miatt viszont nem tudták hozni a kívánt vízminőséget, ezt csak vegyszerekkel lehetett biztosítani. Az új rendszer automata, önmagát szabályozza, nincs szükség vegyszerekre.
Közvetlen útkapcsolat
Földes mezőgazdasági település; az ebben a gazdasági ágban tevékenykedő társaságok mintegy 300 embert foglalkoztatnak. A falunak van egy kisebb ipari üzeme, ott közel harmincan dolgoznak. Az ipari területen egy albertirsai mirelitüzem készül évek óta megvetni a lábát. Hogy sikerül-e, az ebben az évben kiderül, hiszen a cégnek 2025 júniusában lejár az építési kötelezettsége. A hogyan továbbról január végén egyeztet a befektető és az önkormányzat. A Földesre tervezett hűtőházban egyébként főleg nőket foglalkoztatnának. Az önkormányzatnak van egy kisebb, 2,8 hektár nagyságú ipari területe is, méghozzá igen jó infrastrukturális ellátottsággal. Közel van a 42-es főút, a majdani M4 gyorsforgalmi útnak pedig közvetlen kapcsolata lesz Földessel.
A településvezetőtől megtudtuk, hogy a közfoglalkoztatás jelentősége, az abban foglalkoztatottak száma lecsökkent. Az elsődleges munkaerőpiacon főleg a férfiak tudtak elhelyezkedni.
A nők leginkább helyben szeretnének dolgozni, hogy az utazás ne vegyen el időt a családtól. Ezért van szükség Földesen a nőket foglalkoztató munkahelyekre.
A polgármester bízik benne, hogy ebben az önkormányzati ciklusban sikerül a nők számára munkahelyeket teremteni. Ebben elöl járhatnak a mezőgazdasági társaságok, nem egy közülük tervez fejlesztéseket.
Jeneiné Egri Izabella arról is tájékoztatta a Cívishírt, hogy településén jelentősen lassult a népességfogyás. Egyrészt sok gyermek születik, másrészt vannak betelepülők, főleg fiatalok, családosok. Az újszülötteket, családjukat – ez már hagyomány Földesen – a védőnővel meglátogatja a polgármester, ajándékba egy névre szóló babaplédet visz. A beszélgetésekben pedig a faluvezető számára kikristályosodott, hogy az idetelepülők élhető helységnek tartják Földest, ahol a mindennapi élethez szükséges szolgáltatások, ráadásul nagyon jó minőségben, megvannak. Az egészségügyi ellátásban két felnőtt- és egy gyermekkörzet, fogorvos van, ráadásul a szakszemélyzet még sokára vonul nyugdíjba. Tanulási-nevelési lehetőség a bölcsődétől az esti gimnáziumig megvan. A kereskedelem résztvevői a helyi vállalkozók, jó szinten elégítik ki az igényeket. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy egy élhető településnek tartják Földest.
– CH –