Felfedezésére vár Biharnagybajom
Szűkös az önkormányzatok központi finanszírozása, Biharnagybajomnak kevés a helyiadó-bevétele, ezért jelentősebb beruházásokat csak pályázati támogatásokból tud megvalósítani a bihari település önkormányzata. Pályázatokból pedig van elég, ráadásul jelentős részük önerőt sem igényel. Biharnagybajom polgármesterét, Szító Sándort a nemrég befejeződött és a folyamatban lévő beruházásokról is kérdezte a Cívishír.
– A település úthálózatának hamarosan közel 90 százaléka már legalább útalappal ellátott lesz. Ez biharnagybajomi viszonylatban azért nagy dolog, mert szilárd burkolatú utakban óriási lemaradásunk volt. Emiatt mondtunk le a belterületi kerékpárutak építéséről. Nemrégiben fejeződött be az útépítés a Bem József utca teljes hosszában, a Bethlen Gábor utcán pedig a nagyon rossz állapotban lévő burkolat egy részét aszfaltoztuk le. Közbeszerzés alatt van a Deák Ferenc utca földutas részén az útalapépítés. A mozit kultúrházzá alakítjuk, a régi művelődési házból a könyvtár oda költözik, továbbá az épület küllemének egy részét harmonizáljuk a mellette lévő községháza külsőjéhez, a moziépület egyedi téglafala egy részen meg fog maradni - fogalmazott Szító Sándor.
- A kultúrházban felszabaduló hely a továbbiakban a közösségi élet színtereként funkcionál - folytatta a polgármester. Egy korábbi felmérésünkből tudjuk, több közösségi rendezvényre, eseményre van igény, ezekhez pedig megfelelő terek szükségesek. A programok közül a magas minőséget képviselőket piaci alapon tervezzük megrendezni, azaz belépőjegyesek lesznek. Az átalakítással, a kultúra átszervezésével a másik célunk a falu utóbbi időben kicsit ellaposodott közösségi életének felrázása; ebben a civil szervezetek is nagyobb szerepet kaphatnak. Intézményként már évek óta nincs művelődési házunk. Biharnagybajomnak közösségi színtere van, ezt fenntartjuk és a kulturális feladatokat finanszírozzuk – tett a polgármester egy kitérőt Biharnagybajom átalakuló közművelődési életének ismertetésére, majd egy olyan beruházással folytatta, amelynek a kivitelezési szerződését már aláírták, és ez év közepére elkészül. – A mozival átellenben van egy háziorvosi rendelőnek és egy természetgyógyászatnak helyet adó épület. Ez újul meg a piacfejlesztés második ütemében. A háziorvosi rendelő innen már elköltözött a korábban felújított orvosi rendelő épületébe, a természetgyógyász rendelő itt marad, továbbá egy hentes és egy ajándéküzlet kap helyet ott. Ennek, valamint a mozi épületének felújításával a faluközpont valamennyi épülete rendben lesz. Folytatjuk a járdák építését, felújítását. Ezt korábban a közmunkások végezték, legutóbb a Bem utcában körülbelül 200 méter hosszan javították ki. Folyamatosan térképezzük fel, hogy hol kell járdát javítanunk, erre a jövőben forrásokat kell találnunk.
Volt egy strandjuk
Bár Biharnagybajom kistelepülés, lakosai száma nem éri el a két és fél ezret, az önkormányzat a településüzemeltetési feladatokat 2021-ben gazdasági alapra helyezte és létrehozott egy nonprofit kft-t. Így tudják ugyanis leghatékonyabban kihasználni, felhasználni a településüzemeltetésre kapott pénzt és a közfoglalkoztatásban felhalmozott értéket. Szító Sándor a három évi működés tapasztalatai alapján elmondta, a társaság munkáján van még javítanivaló, de továbbviszik a nonprofit szervezet működését, hiszen így hatékonyabban tudják működtetni az önkormányzatot, a szolgáltatásaikat. Mivel pénzszűkében vannak, és korlátozottak a lehetőségeik, a plusz bevétel szerzésére a hatékonyság javítása, a vállalkozási tevékenység elindítása szolgálhat. Erre is hozták létre a nonprofit kft.-t.
A közmunka, a Bajomi Fabrika zászlóshajója a gyékénytermékek készítése, amit nem is nyereségessége, hanem a hagyományőrzés miatt tart meg az önkormányzat. Szító Sándor azonban szép eredményekről is beszámolt; a különböző közfoglalkoztatási pályázatokon több elismerést is bezsebeltek országos és vármegyei szinten is, többször elnyerték a legszebb stand címet. A közmunka másik fontos tevékenysége a tíztojásos házitészta készítése, ez a maga nemében ugyancsak kuriózum és szintén minőséget képvisel. A tojást a saját tyúktelepükön termelik. A Fabrika harmadik lába egy szolgálatás; legkülönbözőbb varrási feladatokat végeznek az intézményeiknek és a lakosságnak. Emellett mezőgazdasági közmunka is van.
– A közmunka termékei Biharnagybajomnak nevet és hírnevet adnak, az abban foglalkoztatottaknak pedig hasznos tevékenységet. A múlt év októberében kezdődött ötéves önkormányzati ciklusunk egyik kihívása, hogy kidolgozzuk, miként lehet piaci alapra helyezni a közfoglalkoztatásban végzett munkát. Ez Biharnagybajom sajátos fekvése miatt is fontos. A mi lehetőségeink szűkebbek, mint a többi településé, mert elég messze vagyunk a gyorsan fejlődő Debrecentől, de falunk távol fekszik Püspökladánytól és Berettyóújfalutól, valamint a már Békés vármegyében lévő Füzesgyarmattól is. Ezért kisebb az esélyünk arra, hogy minket felfedezzenek, munkahelyeket jelentő üzemet hozzanak ide. A saját adottságainkat próbáljuk megerősíteni. Keressük a közmunka piaci alapú működésének lehetőségét; és ennek jegyében volt már amit elengedtünk. Például betonelemeket nem készítünk, mert nem tudjuk azt piacképesen előállítani – beszélt a következő évek kihívásainak egyikéről Szító Sándor, aki ugyancsak az előttük álló feladatok között sorolta az önkormányzat stabil működésének megtartását, továbbá erős közösséggé, közösségek csoportjává szervezni Biharnagybakom lakosságát. Mint ahogy nagyon fontos a feladat a hátrányos helyzetű, de tehetséges gyerekek „felfedezése”, tehetségük kiteljesedéséhez, bemutatásához lehetőség biztosítása, valamint elismerésük módjának megtalálása.
Biharnagybajom jövője felé mutató fontos feladat a falu rendezési tervének olyan módon történő módosítása, hogy a jelenlegi ipari terület helyett az arra hosszútávon sokkal alkalmasabb déli határrészen alakíthassák ki az ipari körzetet. Persze ez is pályázatfüggő. A lakosság még mindig nem tudta elengedni a falu határában lévő, fél évszázada bezárt strandfürdő ügyét – nincs olyan lakossági fórum, ahol elő ne hozakodnának az újranyitás gondolatával. Szító Sándor azt is elmondta, hogy a gazdaságossági elvek figyelembevétele mellett azt sem szabad kihagyni a számításból, hogy a termálkutat több mint tíz éve le kellett zárni. Ezt azonban újranyitják, mégpedig a termálvízhez kapcsolódó mezőgazdasági tevékenység miatt. Ehhez természetesen pénzre lesz szükség, de ha egy vállalkozó látna benne fantáziát, azt is szívesen fogadná az önkormányzat. Gondolkodtak a geotermális energia hasznosításában, ennek akadálya a kút és a felhasználó épületek közötti nagy távolság.
CH