Építményadó-metesség: bővíti Debrecen a kört

Bővítené az építményadó-mentességre vonatkozó rendelkezéseit a debreceni városvezetés. Az adóügyi osztály vezetője ezt közgyűlési előterjesztésében azzal indokolja, hogy jelentős azon magánszemélyek tulajdonában lévő, nem vállalkozási célt szolgáló külterületi építmények száma, melyek után befizetett építményadóból arányaiban nem származik az önkormányzatnak jelentős bevétele, azonban nagy adminisztrációs terhet ró mind az adózóra, mind az önkormányzati adóhatóságra a mentességi feltételek fennállásának tisztázása, felülvizsgálata.
Ezért az építményadó alóli mentességet kiterjesztenék azon külterületen lévő, nem lakás céljára szolgáló épületekre, épületrészekre, amelyek nem minősülnek gépjárműtároló épületnek, épületrésznek, üdülőnek vagy a vállalkozó üzleti célt szolgáló épületének, épületrészének.
A külterületi lakás céljára szolgáló épület és épületrész továbbra is mentes lesz az építményadó alól, azonban a jelenleg hatályos szabályokhoz képest nyilatkozattételi kötelezettség nélkül. A módosítás minimális bevételkiesés mellett jelentős adminisztrációs tehertől mentesíti az adózásban érintett feleket (mind a lakosságot, mind az önkormányzati adóhatóhatóságot). A felszabaduló kapacitásokat az önkormányzati adóhatóság arra tudja fordítani, hogy valamennyi adóköteles építményt felderítse és bevonja az adóztatásba. A fentiek következtében elkerülhetőek lesznek az olyan méltánytalan helyzetek, miszerint amennyiben egy külterületi lakóingatlanként használt épület esetében a tulajdonos nem teszi meg a rendelet szerinti mentességi nyilatkozatot, akár öt évre visszamenőleg is meg kell, hogy fizesse az építményadót.
Vállalkozások
Az önkormányzat jogosult adómentességet megállapítani annak a vállalkozónak, akinek az adóalapja nem haladja meg a 2,5 millió forintot. Minden vállalkozó, akinek az adóalapja nem haladja meg az 1,2 millió forintot, 50 százalék adókedvezmény igénybevételére jogosult. 2021-ben 1,2 millió forintos adóalapig az egy bevallásra jutó átlagos adó kevesebb mint 2100 forint volt. 2022-ben ugyanezen feltételek mellett az egy bevallásra jutó átlagos adó kevesebb mint 2 803 forint volt. A 2022-es helyi iparűzési adóbevallási adatok alapján közel 13 ezer adózónak 2,5 millió forint alatt volt a vállalkozási szintű adóalapja. Közülük sokan választották a 2023. január 1-től hatályos szabályok szerinti egyszerűsített (tételes) adóalap megállapítási módot, mely esetében főszabály szerint nincsen bevallási kötelezettség. Ugyanakkor az adózó választásán múlik, hogy az általános szabályok szerint számítja az adóalapját vagy az egyszerűsített tételes adózás lehetőségével él. A rendelet módosítása indokolt aszerint, hogy 2,5 millió forintos adóalapig biztosítsa az adómentességet a vállalkozásoknak. Ezen adózói körhöz tartozó adóbevétel a 2022. évi adatok alapján az összbevételhez képest kevesebb, mint 0,5 százalék, ami az adóellenőrzések hatékonyságát és a tételes adózás lehetőségét figyelembe véve reális bevételkiesést nem fog jelenteni.
Az a vállalkozás, amely K+F tevékenységet végez a városban, a kapcsolódó közvetlen költség 1 százalékának megfelelő összeggel csökkentheti fizetendő adóját. Az önkormányzat lényegesnek tartja, hogy a Debrecenben tevékenykedő vállalkozások a helyi közterheket arányosan viseljék, továbbá a jelenlegi gazdasági helyzetben kiemelten fontos a nagyvállalatok mellett a KKV szektor támogatása is, ezért a rendelet úgy módosul, hogy „Az a vállalkozó, amelynek a nettó árbevétele legfeljebb 4 milliárd forint, a Htv. 52. § 25. pontjában meghatározott alapkutatás, alkalmazott kutatás vagy kísérleti fejlesztés adóévében elszámolt közvetlen költsége 10%-ának megfelelő, de legfeljebb a fizetendő adó 70%-áig terjedő összeggel csökkentheti a Htv. 40/A. § (1) bekezdése szerint számított adóját a Htv. 40/A. § (2) bekezdésére figyelemmel.”
Az előterjesztésről a november 30-i testületi ülésen szavaznak.





























