Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elbúcsúztak a vármegyei közgyűlés tagjai

Cívishír | 2024. 09. 20. | 11:34:24
Negyedóra alatt végeztek a hat napirendi ponttal.
Elbúcsúztak a vármegyei közgyűlés tagjai
Utolsó ülését tartotta a megyei önkormányzat (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A 2019-2024 közötti választási ciklus utolsó ülését tartotta a Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése szeptember 20-án a Vármegyeháza Árpád-termében. Ebből az alkalomból a hajdú-bihari önkormányzat a közgyűlés tagjainak bekeretezett tablóképével, valamint a grémium legfontosabb tevékenységét és az elmúlt öt esztendő fejlődését összegző, Vármegye – kitárt kapu a települések fejlődése előtt című könyvvel ajándékozta meg a leköszönő képviselőket. Az ülés kezdetén 17, az utolsó napirendi pont tárgyalására már 20 képviselő nyomta a szavazatokat jelző gombokat. Még mielőtt rátérnénk az utolsó téma, a zárt ülést igénylő, mindösszesen 15 percig tartó közgyűlés határozataira, érdemes elidőznünk a hivatalos programot követő hozzászólásoknál. 

Pártpolitikán és személyeskedésen túl

Ménes Andrea (Fidesz-KDNP) frakcióvezető kijelentette, hogy nagyon eredményes ciklust zártak, majd legalább egy évtized távlatába nyúlt vissza, amikor a megyei önkormányzat feladata átalakulásáról beszélt. 

– A most záródó ciklusban éreztem, hogy az uniós források lehívása az önkormányzatok igényeit figyelembe véve, velük közös munkával történik. Ez az intenzív munka eredményezte, hogy a megye 82 településével kollegiális kapcsolat alakult ki, erősödött a megye vezetése és a lakosság kapcsolata

– részletezte Ménes Andrea, majd megköszönte minden képviselőtársának, hogy pártállástól függetlenül végig konstruktívan tudtak együttműködni.

A vármegyei önkormányzati képviselői munkáját tíz év után záró Demeter Pál (Jobbik) frakcióvezető szerint a vármegye vezetése szakmailag és emberileg is jelesre vizsgázott. A szakmaiságot bizonyítja a fejlesztési ügynökség felállítása, annak munkája. Az emberi oldaláért pedig Pajna Zoltán közgyűlési elnöknek hálás, hiszen a tíz év alatt ő a nyugodt vérmérsékletével a közgyűlés munkájában nem adott teret a személyeskedésnek, nem engedte beszivárogni a napi pártpolitikát. Ehhez kellett a két alelnöke munkája is.

Tóth József (DK) frakcióvezető kijelentette, hogy tökéletesen azonosul az előtte szólókkal, ebben nem fog vitatkozni. Majd felidézte, hogy 22 éve tagja a közgyűlésnek, és az idő alatt mennyire átalakult a megyei önkormányzat feladata. Hozzászólását a most búcsúzó közgyűlésnek címezve folytatta.

– Voltak egészséges, konstruktív vitáink, ezeknek helye volt, hiszen mindenki a jó megoldásokat kereste, és a jót másként akartuk. Nem volt viszont személyes konfliktus, feszültség a politikai hovatartozás miatt. Találkoztunk, egyeztettünk egymással, és ehhez megfelelő körülményt, klímát teremtett a vezetés – beszélt a személyes élményeiről.

A vármegyei önkormányzattól most búcsúzó Bódi Judit (MSZP) is kiemelte a konstruktív munkát, az ehhez társuló emberi hangot, ami jellemezte a bizottsági munkát is. Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP) közgyűlési elnök mindehhez hozzáfűzte, hogy megtalálták azt a módot, ahogyan együtt lehet működni a településekkel. Megmutatták, lehet magas szintű munkát végezni a középszintű önkormányzatnál. Az itt eltöltött évek nem múlnak el nyomtalanul a közgyűlési tagokban, valamennyien megerősödtek. Dobi Csaba jegyző a vármegyei önkormányzati hivatal vezetőjeként szólt a testülethez. Megköszönte az együttműködést, annak kiváló minőségét, hiszen az befolyásolja apparátusa munkáját. Tudtak az érdemi munkára koncentrálni, az erőt nem vitték el az indokolatlan pátcsaták.

Az esemény végén a közgyűlés tagjai köszönetképpen Pajna Zoltántól Hajdú-Bihar díjnyertes helyi termékeiből összeállított csomagot vehettek át.

Megvan a pénz a vármegye napjára

Az öt nyilvános napirendet egyhangú szavazással fogadták el a közgyűlés tagjai. Elsőként a lejárt határidejű határozatokról, a megtett intézkedésekről szóló jelentést. Egyebek között a Hajdú-Bihar vármegye közbiztonságának helyzetéről, valamint határőrizeti rendjéről szóló 2023. évi beszámolót; jóváhagyták a Debreceni Egyetem Tudományos és Innovációs Park címpályázatához kiadott támogató nyilatkozatot; benyújtották az „Aktív turizmus fejlesztése” tárgyú felhívásra a pályázatot; határoztak a vármegyei fejlesztési ügynökség által a Hajdúdorogi Görögkatolikus Szakképzési Intézet Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft-ben üzletrész vásárlásáról.

Szavaztak a közgyűlés elnökének, alelnökének ez évi eddigi tevékenységéről is. Az előterjesztésből kiderült, hogy az Operatív Programok végrehajtása, a társadalmi kapcsolatok széleskörűbbé tétele és fenntartása, a határon túli együttműködésekhez kötődő feladatok csak egy-egy szelete a vármegyei önkormányzat széleskörű tevékenységének. Csaknem 250 eseményen, egyeztetésen, tárgyaláson, megbeszélésen, ünnepségen, megemlékezésen, konferencián, ülésen, találkozón, eredményhirdetésen, díjátadón, avatáson, átadáson vettek részt az önkormányzat vezetői. A közgyűlés elnökének 141 programja volt, az alelnökök pedig további 93 eseményen képviselték a vármegyei önkormányzatot. A Vármegyeháza többször adott otthont az önkormányzat hazai és külföldi pályázataihoz kapcsolódó konferenciáknak, workshopoknak.

A vármegyei értéktár bizottság 2019 és 2024 között végzett tevékenységéről szóló beszámolóban áll, hogy a Hajdú-Bihar Megyei Értéktár Bizottság létrehozásáról a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2013. május 3-án megtartott ülésén döntött, akkor választotta meg 11 fős tagságát.  A bizottság előbb a Vármegyeházán, majd Hajdú-Bihar sajátosságainak, értékeinek jobb megismerése miatt vidéken, így Kabán, Sárrétudvariban, Berettyóújfaluban, Hajdúszoboszlón és Hajdúnánáson ülésezett. Pályázatokon is részt vett, ezek célja az volt, hogy bővíthesse az értékek iránt érdeklődők, első sorban a vármegyében élő fiatalok tudását, széles körben megismertesse velük az őket a mindennapokban körülvevő csodákat. Közel hárommillió forintból a vármegyei értékeket népszerűsítő film készült, majd az újabb három és fél millióból további négy résszel egészült ki. További pályázatokból az általános- és középiskolásoknak vetélkedőket szerveztek, ezek célja az ismeretbővítés volt. Ugyancsak pályázati pénzből, kétmillióból, a hortobágyi kihajtási ünnepen a települések sajátos ételeinek bemutatására rendeztek eseményt.

Több ok miatt is módosítani kellett a vármegyei önkormányzat ez évi költségvetését, ezzel együtt – fűzte az előterjesztéshez Pajna Zoltán – az önkormányzat pénzügyi gazdálkodása kiegyensúlyozott. A módosítás egyik oka, hogy a költségvetés nem tartalmazza a Vármegye Napja eseményei kiadásait. Erre 7,78 millió forintot a kiadási oldal átcsoportosításával teremtette elő a közgyűlés. A 2021-2027 tervezési időszak egyik pályázatára a tervezettnél 18,9 millió forinttal több érkezett, az az általános tartalékalapba került. Az egyik pályázat záró elszámolásának elfogadását követően 1,9 millió forint támogatás futott még be az önkormányzat számlájára, ez is a tartalékalapot növeli. A 2024. évi önkormányzati választással összefüggésben keletkező kiadások költségvetési hatása nem szerepelt az önkormányzat 2024. évi büdzséjében. A szükséges fedezet biztosítására a kiadási oldalon 16,4 millió forintot csoportosítottak át.

A közgyűlés utolsó mapirendi pontjaként zárt ülésen tárgyalta, majd szavazott a Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata Közgyűlése által alapított kitüntető díjak 2024. évi adományozásáról.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Vizet osztanak Debrecen főterén
Vizet osztanak Debrecen főterén
A hőség enyhítése érdekében a város zöldterületeinek öntözéséről is fokozottan gondoskodnak a szakemberek.
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
A Nagyállomás és Kálvin tér között.
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
A sofőrt kórházba vitték.
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Hajdúböszörmény és Görbeháza között.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hármas karambol Hajdúnánáson
Hármas karambol Hajdúnánáson
A Móricz Zsigmond utcában forgalmi akadályra kell számítani.
Balmazújváros idén is kitett magáért
Balmazújváros idén is kitett magáért
A Motoros Fesztivál remek hangulatban telt.
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Megkezdődött a nagy motoros show.
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Három templomi koncert, egésznapos piknik, sztárfellépők és látványos tűzijáték szerepel az idei programban.
Hirdetés
Hirdetés
Makray Balázs: a Lokomotív mozgásban van
Makray Balázs: a Lokomotív mozgásban van
A fejlődés igénye az egész DVSC-t jellemzi – így a debreceni klubvezető.
Hirdetés
Összejöhet a Messi-Ronaldo csata. Egekben a jegyárak!
Összejöhet a Messi-Ronaldo csata. Egekben a jegyárak!
Van olyan hely is, amiért 14 ezer dollárt kell fizetni.
Hirdetés
Hirdetés
Fokozódik a hőség
Fokozódik a hőség
Az országos tisztifőorvos lépett.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
Gazdaság
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.