Debrecen híres költőjére emlékeztek
Ha van a debreceni és a magyar kultúra történetének olyan alakja, akit nagyon is idevalóként, nagyon is jelenvalóként, nagyon is közöttünk lévőként tudok elképzelni, akkor az Csokonai – mondta Puskás István alpolgármester a Csokonai Vitéz Mihály születésének 251. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a Dorottyai utcai Csokonai síremléknél 2024. november 12-én, kedden.
A városvezető szerint, ha a költő napjainkban élne, akkor nem szépen csiszolt verseket írna, hanem rappelne, ugyanis az a pimaszság, ahogyan szembe ment a felnőttek világával, az idősek világával, ahogy megkérdőjelezett dolgokat, ahogy szeretett játszani a magyar nyelvvel, amilyen érzékenyen, amilyen intenzitással megélte az életet, és ahogyan mindenről beszélt, az abszolút egy rappernek a habitusa.
Az alpolgármester azt javasolta az ünnepségen résztvevőknek, hogy játszanak el a gondolattal, hogy úgy olvassák el a költő verseit mintha az egy dal lenne, ugyanis Csokonai zenére írta a szövegeit. – Csokonaiban nemcsak ezt a szomorú, szürke síremléket, nemcsak a Kálvin téri komor bronzszobrot fogják látni, hanem tényleg látni fogják majd azt a vagány, a világot megkérdőjelező, a világnak nekimenő, ugyanakkor nagyon mélyen érző és a világ fájdalmait is nagyon mélyen átélő embert, aki Csokonai Vitéz Mihály volt – mondta Puskás István.
Az ünnepségen a Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium tanulói műsoros összeállítással emlékeztek a debreceni költőre, azt követően pedig az iskola, az önkormányzat, valamint az oktatási és kulturális intézmények képviselői a síremléknél elhelyezték az emlékezés koszorúit.