Az NI is csatlakozott a Jane Goodall Intézet mobil újrahasznosító projektjéhez
– Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért, hogy jobb legyen a világ – hirdeti Dr. Jane Goodall, ENSZ békenagykövet, a csimpánzok viselkedését tanulmányozó világhírű kutató, aki 1977-ben alapította meg a Jane Goodall Intézetet. Az intézet széles körben ismert az innovatív, közösség-központú természetvédelem megalapozásáról és afrikai fejlesztési programjairól, valamint a Roots and Shoots (Rügyek és gyökerek) környezeti nevelési világhálózatról és humanitárius ifjúsági programjáról.
A Jane Goodall Intézet több hazai egyesülettel együttműködve 2018-ban Magyarországon is útjára indította a "Passzold vissza, Tesó!" elnevezésű kampányát, ami a magyar háztartásokban használt, de használaton kívülre került mobiltelefonokat célozza meg. A kampányt évről-évre megrendezik, amelyhez idén az NI Hungary Kft. (Emerson Test & Measurement) is csatlakozott.
– A mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, a veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve ezzel élőhelyeiket. A koltán nevű ásványból kinyert tantál fémet használják - többek között - a kondenzátor bevonatok készítésére, amelyek a mobilokban, a laptopokban, gps-ekben, táblagépekben is megtalálhatók – emelte ki Kolozsvári Beatrix, az NI Hungary Kft. (Emerson Test & Measurement) környezetmérnöke, aki három éve felel az amerikai leányvállalat környezetvédelmi projektjeiért. A fiatal szakember elmondta, hogy már korábban is felfigyelt a Jane Goodall Intézet mobiltelefonok újra hasznosítását célzó kampányára.
– Azt láttam, hogy miután az NI is folyamatosan törekszik az elektronikai hulladék újra hasznosítására, kézenfekvő lenne, ha egy ilyen kiemelten fontos és jó ügyhöz csatlakoznánk. A Jane Goodall Intézet munkatársai által megküldött drámai kimutatások és fotók pedig megerősítettek abban, hogy mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy a mobilok újra hasznosítását célzó kampányhoz minél többen csatlakozzanak. Ezért munkatársaim egészen november 22-ig behozhatják az NI által létesített gyűjtőpontokra azokat a régi telefonokat, amelyek gyakran már évek óta ott lapulnak a fiók mélyén.
Kolozsvári Beatrix hozzátette, hogy a korábban megszervezett környezetvédelmi programok mindig sikeresek voltak.
– Jó érzés azt megtapasztalni, hogy az NI Hungary Kft. mintegy 1500 munkatársa nemcsak cég szintjén, hanem az otthoni, családi környezetben is mennyire magáénak vallja az ökológiai lábnyom csökkentését célzó gondolkodásmódot. Ezért mindig nagy az érdeklődés az olyan eseményeinkkel kapcsolatban, amelyek az illegális hulladéklerakók felszámolását, vagy a fenntartható közlekedést célozzák. Meggyőződésem az is, hogy az NI zero waste célkitűzése, amelynek keretében 2030-ra már 90 %-os lesz az újrahasznosítás aránya is teljesülni fog, mert már jelenleg is csak néhány tizeddel vagyunk elmaradva ettől az értéktől. Ezért bízom benne, hogy az éppen most zajló, az élelmiszerhulladék mérséklését ösztönző akciónkhoz hasonlóan, a "Passzold vissza, Tesó!" elnevezésű kampányban is sikeresek leszünk és rengeteg mobiltelefont tudunk átadni november végén a Jane Goodall Intézetnek.
– Addig is minden érdeklődőnek figyelmébe ajánlom a National Geographic rövid összefoglalóját, amely Dr. Jane Goodall példamutató munkásságát mutatja be – hangsúlyozta Kolozsvári Beatrix.