A vállalati felelősségvállalás jelentése és jelentősége

A vállalati felelősségvállalás angol megfelelője a CSR, azaz a Corporate Social Responsibility. Egy gazdasági társaság szempontjából nem csak a nyereség a fontos, hanem az is, hogy mennyire kötelezte el magát a társadalmi felelősségvállalás mellett. Cselekedeteiben, vállalati politikájában és magatartásában is jelezheti felelősségvállalását. A CSR egy igen sokrétű dolog, hiszen magába foglalja az esélyegyenlőséget, az etikus magatartást, a szociális érzékenységet, a környezettudatosságot, az átláthatóságot, valamint a tiszta verseny betartását is. Ma már igen szigorú nemzetközi szabályozás vonatkozik a vállalatok társadalmi felelősségvállalására, amelyre ISO szabványt is bevezettek 2010-ben: ISO 26000.
Miben segíthet a CSR?
A vállalati felelősségvállalás jelentőségét nem szabad alábecsülni. A vállalatok CSR tevékenysége segíthet egy szorosabb kötelék kialakításában a munkavállalókkal vagy akár más vállalatokkal, növelheti a munkamorált és a munkáltatók, valamint a munkavállalók elköteleződését a vállalat felé.
Mit érdemes még tudni a CSR-ról?
A CSR-t nem szabad összekeverni az adományozással, hiszen nem egy humanitárius intézményt takar. A vállalati társadalmi felelősségvállalás a vállalatokat nem jótékonysági szervezetként szeretné feltüntetni, hanem olyan szervezetként, amelyek nyereséget érnek el, de arra törekednek, hogy felelősségteljes és aktív álláspontot képviseljenek a működésük eredményei tekintetében. Ezek a vállalatok arra is törekednek, hogy a gazdaság, a társadalom, valamint a környezet területén egyensúlyt teremtsenek és emellett stabilabb és minőségibb környezetet hozzanak létre.
Mi az a környezeti felelősségvállalás?
A CSR iránt elkötelezett vállalatok környezetbarát gyakorlatokat alkalmaznak, azaz jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a szennyezés, az üvegház hatású gázok kibocsátása, valamint például a természeti erőforrások kimerülése csökkenthető legyen. A vállalat méretétől és magától az iparágtól is függ, hogy a környezeti felelősségvállalást milyen formában jelenhet meg. Ez lehet egy alternatív energiaforrás, illetve egy fenntartható anyaghasználat. De lehet, hogy egy vállalat olyan újrahasznosítási programot indít, amelynek segítségével helyi környezetvédelmi szervezeteket tud majd támogatni.
Mit takar az etikai felelősség, az etikus magatartás?
Az etikus magatartás, az etikai felelősségvállalás egy vállalatnál azt jelenti, hogy minden tekintetben arra törekszik, hogy tisztességes üzleti gyakorlatot folytasson, beleértve azt is, hogy alkalmazottaival és ügyfeleivel is etikusan és tisztelettel bánik. Például etikus magatartású egy vállalat, ha minden alkalmazottjának versenyképes fizetést biztosít és kialakít egy jól átlátható juttatási rendszert.
Melyek a CSR előnyei?
Amikor egy vállalat elkötelezi magát a társadalmi felelősségvállalás mellett és azt a gyakorlatban is alkalmazza, akkor a munkavállalói elégedettség nő. Márkahűség szempontjából is kiemelkedő hatása lehet, hiszen a különféle CSR kezdeményezések a közmegbecsülést is képesek erősíteni. Az alkalmazottak, valamint a vásárlók is figyelembe veszik az adott vállalat társadalmi hatását, amikor eldöntik, hogy mely céggel dolgozzanak együtt, vagy mely cég termékeit vásárolják meg.

















