A debreceni Mihalik András „időutazása” az 1960-as évekbeli Szovjetunióba
A legtöbb magyar számára európai turisztikai desztinációként alighanem az utolsók között sem ugrana be Transznisztria, az önjelölt szeparatista állam, hivatalos nevén Dnyeszter Menti Köztársaság (NMR), amely a Moldovai Köztársaság dél-keleti felének egy részét ellenőrzi.
A szűk többségben oroszok által lakott, nemzetközileg elismerten Moldovához tartozó Dnyeszter menti terület 1992 óta de facto önálló államként működik, a régióban orosz katonák is állomásoznak. A Hajdú-Bihar vármegyei nagyságű terület függetlenségét erős orosz segítséggel 1990. szeptember 2-án nyilvánította ki, az erről szóló sikeres népszavazás után. A Moldovával folytatott rövid háború után, az 1992. július 21-én aláírt békekötés értelmében a moldáv hatóságoknak nincs semmilyen beleszólása a terület politikájába.
Újabban már csak azért sem kedvelt turisztikai célállomás, mert az ukrajnai háború kitörése óta Oroszország azt emlegeti, hogy Ukrajna készül megtámadni a Dnyeszter menti területet, a NATO parancsára. Moldova vezetése ezzel szemben arról beszél, hogy Oroszország tervez támadást indítani Transznisztria védelmében Moldova ellen.
Mihalik Andrást, a DEAC jégkorongcsapatának kiválósága számára ezek turistavonzó szócsaták, és az új szezonra most éppen a Dnyeszter Menti Köztársaságban töltődik fel.
„Régóta terveztem, hogy ellátogatok ide, illetve államtudományi hallgatóként még témába is illő, a kellemest összekötöm a hasznossal”
– írta érdeklődésünkre a DEAC saját nevelésű csatára, aki arra utalt, hogy az élsport mellett magas szintén képezi is magát: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem államtudományi szakos hallgatója.
András azt írja a szakadár országról – amelyet az ENSZ-tagállamok közül egyedül Oroszország ismer el –, hogy olyan érzése van, mintha az 1960-as évekbeli Szovjetunióba csöppent volna egy időutazás során.
„Érezni a levegőben a szocialista diktatúrát, szerintem ez a képeken is látszik, bár érdekes konklúzió, hogy Tiraszpol városa sokkal közelebb áll az európai színvonalhoz, mint a már tagjelölt és 2030-ban valószínűleg EU-hoz csatlakozó Moldova fővárosa, Kisinyov”
– állapítja meg a kielégíthetetlen kíváncsiságú DEAC-kiválóság.