Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A debreceni bombázások áldozataira emlékeztek

Cívishír | 2026. 06. 02. | 18:17:49
Mintegy ezer bomba érte el a cívisvárost.
A debreceni bombázások áldozataira emlékeztek
1200 debreceni polgár, vagy Debrecenben dolgozó környékbeli lakos lelte halálát (Fotó: önkormányzat)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az 1944-es debreceni szőnyegbombázás áldozataira emlékezve Debrecen önkormányzata koszorúzásokat rendezett a Medgyessy sétányon, a város hősi halottainak és polgári áldozatainak emlékművénél, a Nagyállomás épületének falán elhelyezett emléktáblánál, valamint az Ispotály templom emlékművénél június 2-án.

Puskás István alpolgármester a megemlékezésen felidézte, hogy 1944. június 2-a egy átlagos hétköznap reggelnek indult, amikor 9 óra előtt nem sokkal megszólaltak a légvédelmi szirénák. Mint mondta, ez akkoriban megszokott gyakorlat volt, ugyanis a háborús veszélyt rendre jelezte a légoltalmi rendszer is, csakhogy senki nem gondolta, hogy ez alkalommal valós veszélyre figyelmeztet, a szövetséges légierő bombázói elérték Debrecent.

Az eseményekre visszatekintve az alpolgármester elmondta, hogy a debreceniek nem voltak felkészülve a támadásra, amikor pedig már hallhatóvá vált a közel kétszáz repülőgép – 130 bombázó és az azokat kísérő vadászgépek – hátborzongató robaja, addigra már sokaknak késő volt, hogy menedékbe vonulhassanak. 

– Mintegy ezer bomba érte el Debrecen városát. Ezek közül a legnagyobb pusztítást a Nagyállomás környéke szenvedte, az volt a bombázás elsődleges célpontja, de a mai járműjavítóra, a vagongyárra és környékére, valamint szerte a belvárosra is bőségesen jutott belőlük, hatalmas pusztítást okozva. Több száz lakóházat rombolt le a bombázás és még többet tett lakhatatlanná, vagy okozott súlyos károkat, a Nagytemplom tetőszerkezete is súlyosan megrongálódott. Ez csak az épületekben, a vagyonban esett kár, ami ennél sokkal fontosabb, hogy 1200 debreceni polgár, vagy Debrecenben dolgozó környékbeli lakos lelte halálát ezen a napon és több százan sebesültek meg. Ez a támadás a második világháború történetének legsúlyosabb magyarországi bombatámadása volt – hangsúlyozta.

Kiemelte, maga a város mind a mai napig viseli nyomán ennek a rettenetes pusztításnak a sebeit, mintegy örök mementóként.

A Petőfi tér szépen felújított parkja igazából egy háborús mementó. Mint mondta, ott '44. július 2-ig egy gyönyörű századfordulós negyede állt a városnak szállodákkal, középületekkel, magánházakkal, vagy éppen a nagyállomásnak az egykori épülete is, ami károkat szenvedett. – Számunkra, az utódok számára közös felelősség ezeknek az emlékeknek a megőrzése, nem csak azért, mert ezzel vagyunk kötelesek tisztelettel adózni az eleink előtt, akiknek a házai elpusztultak, akiknek a templomai elpusztultak, akiknek a vállalkozásai dőltek romba ezen a napon és az azt követő négy bombázás során, hanem mindenekelőtt azon debreceniek emlékezetét kell megőriznünk, akik azon a napon lelték halálukat a romok között és a tűzben. És nemcsak emlékeznünk kell, hanem a tanulságot is magunkkal kell hordoznunk és tovább kell adnunk.

Vigyük magunkkal ennek a rettenetnek az emlékét és a tanulságát, azt a tanulságot, hogy minden pusztítás egy olyan szép derűs napon kezdődik, mint ez a mai, minden tragédia egy olyan hétköznapból fordul át egy visszafordíthatatlan rettenetté, mint ez a mai, és közös felelősségünk az, hogy a békés hétköznapok sokszor unalmas folyama sose szakadjon meg, és ne ismétlődjön meg se Debrecenben, sem Magyarországon – húzta alá a városvezető. 

A mai nap kitörölhetetlenül fekete betűkkel íródott Debrecen történelmében.

Erről már Eszenyiné Harascsák Hajnalka, a Debrecen 2 posta vezetője beszélt. Mint mondta, közel ezer bomba hullott a Nagyállomásra és annak közvetlen környezetére. Két óra leforgása alatt több mint 1200 ember vesztette életét, családok szakadtak szét, és a város is romba dőlt. – Ma azért jöttünk össze, hogy fejet hajtsunk az áldozatok előtt, és emlékezzünk azokra a hősökre, akik nem katonaként, hanem a mindennapi kötelességük teljesítése közben váltak a háborús gépezet áldozataivá. Emlékezzünk Debrecen postásaira és azok vasutasaira – húzta alá. A reggel történéseit felidézve úgy fogalmazott: bár már hallatszott a bombázók moraja, a debreceni postások és vasutasok a helyükön maradtak. Nem futottak el. Kezelték a távírókat, szortírozták a leveleket, tartották a kapcsolatot a külvilággal, hogy biztosítsák a vasúti forgalmat. A hivatásukat szolgálták az utolsó percig. Közel száz vasutas és postai dolgozó lelte halálát a romok alatt, ahol alig negyedórával azelőtt még a munkájukat látták el. Az ő emlékük figyelmeztet arra, hogy a béke nem magától értendő adottság, hanem a legnagyobb kincs, amelyet óvnunk és védenünk kell.

Az emlékezés az Ispotály templom emlékműnél ért véget, ahol a résztvevők szintén koszorúkat helyeztek el.

További híreink
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
A Demokratikus Koalíció helyi szervezete látta vendégül a rászorulókat.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
A CATL debreceni telephelyénél május 5-én este bugyogott fel a csatornából a zöld színű folyadék.
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Életével és munkásságával generációkat inspirált - írják.
Egy sállal akarta megölni válófélben lévő feleségét
Egy sállal akarta megölni válófélben lévő feleségét
A Debreceni Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
Elkészült a Balmazújvárosi úti csomópont
Elkészült a Balmazújvárosi úti csomópont
Határidő előtt végzett vele a kivitelező - közölte a debreceni polgármester.
Új Nagyállomást ígér a TISZA a debrecenieknek
Új Nagyállomást ígér a TISZA a debrecenieknek
Jelenlegi állapotában a város szégyenfoltja - hangzott el.
Eldőlt: Eszenyi Enikő nem rendez Debrecenben
Eldőlt: Eszenyi Enikő nem rendez Debrecenben
A Primadonnák nem kerül be a következő évad repertoárjába.
Két debreceni utcában is aszfaltoznának
Két debreceni utcában is aszfaltoznának
Megvan, kik készítik el a terveket.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Orbánnak: állítsa le a dezinformációs kampányt!
Magyar Orbánnak: állítsa le a dezinformációs kampányt!
A Vadhajtásokra utalt a miniszterelnök.
Hirdetés
Hirdetés
Szoboszlaié az év legszebb liverpooli gólja
Szoboszlaié az év legszebb liverpooli gólja
A szurkolók szavazatai alapján.
Bravúros fordítás: BL-döntőben a debreceniek
Bravúros fordítás: BL-döntőben a debreceniek
Hét góllal is vezetett a Fradi.
Fának ütközött egy autó Ebes közelében
Fának ütközött egy autó Ebes közelében
Mentőhelikopter is érkezett a baleset helyszínére.
Gazdaság
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Lépésről lépésre próbálnak változtatni Komádiban
Tóth Ferenc polgármester szerint a kisvárosban a rendezettebb környezet és a szociális munka együtt hozhat eredményt.
Bojt újra elkezdett hinni önmagában
Az élet a településen ma már nem a múlt nehézségeiről, hanem a jövő építéséről szól.
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
Támogatott tartalom
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
A rendezvényt hagyományosan zenei és szabadidős programok is kiegészítik.
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Az év legnagyobb építőanyagvására Debrecenben.
Dzsungellé változik hétvégén a villamos
Dzsungellé változik hétvégén a villamos
Maugli világa költözik Debrecen ikonikus szerelvényeire.