Nem csak Erasmus-program van a Debreceni Egyetemen

– A legnemzetközibb egyetem nemcsak Magyarországon, hanem talán a Kárpát-medencében is. Az is fontos, hogy a saját hallgatóink, oktatóink, munkatársaink is eljussanak külföldre, és ott tapasztalatokat szerezzenek akár részképzéseken, akár szakmai gyakorlatokon, akár közvetlen személyes kapcsolattartás formájában. Ezt a célt szolgálja a mostani börze is – e gondolatokkal nyitotta meg a Debreceni Egyetem 25. külügyi börzéjét szeptember 20-án Bartha Elek, az egyetem oktatási rektorhelyettese.
Az egyetem főépületének első emelti kerengőjében megrendezett börzén 12 kiállító kínálja a külföldi tanulmányi- és kapcsolatépítési lehetőségeket a hallgatóknak. Az egyetem vezetése a következő pályázati ciklusban is számít arra, hogy több mint 500 hallgatót, oktatót, egyetemi munkatársat el tudnak juttatni külföldi partnereikhez.
Jánosi Orsolya, az egyetem Nemzetközi Irodájának vezetője elmondta: a 2000-es évek kezdete óta rendezik meg a börzét, amelyet az idén a szokásos október közepi időpontnál néhány héttel korábban tartják, mert már meghirdették a 2023-2024-es tanév hallgatói Erasmus-pályázatait. A börzével pedig szerettek volna a hallgatóknak még egy utolsó információs csomagot juttatni a különböző mobilitási lehetőségekről. A minderről információt adó egynapos eseményen ott vannak a partnerintézmények is, napközben tartanak tájékoztatókat a különböző programokról. A hallgatók megismerhetik az államközi ösztöndíjakat.
Az Erasmus-programról megtudtuk: a 2021-2027-es ciklusra a Debreceni Egyetemnek több mint 400 mobilitási szerződése van, elsősorban európai partneregyetemekkel, de számos partnerük van Japánban, Dél-Koreában, Tajvanban is. Az elmúlt 25 évben kiépített kapcsolatrendszer, a Debreceni Egyetem által kínált Science angol nyelvű képzési program, a nemzetközi beiskolázás hitelessége, a magas külföldi hallgatói létszám mind-mind jó alapot teremt a nemzetközi kapcsolataik folytatásához.
Hozzáttette: jelenleg a 2022-es Erasmus-forrásokból gazdálkodnak, amelyhez az államtól kaptak kiegészítő támogatást, ebből tudják a hallgatóknak folyamatosan biztosítani a kiutazások lehetőségét. Biztatta a hallgatókat, ismerjék meg a külföldi tanulmányi programokat, pályázzanak, mert a kiutazáshoz mindenkinek tudnak forrást biztosítani.
Zágonyi Abigél, akülügyi börze szervezője a Cívishír kérdésére elmondta: a külföldi tanulmányutak online keresési lehetőségével szemben a börze előnye az, hogy rövid időn belül sokféle mobilitási programról tud részletes tájékoztatást adni. Továbbá itt közvetlenül beszélgethetnek a szervezetek képviselőivel, személyesebb az élmény, és olyan információkat is meghallhatnak, amelyeket az online térben nem találnak meg.
CH






























