A kihívások és a lehetőségek költségvetése készült Debrecenben

A kihívások és a lehetőségek költségvetésének nevezte a polgármester Debrecen 2023-as büdzséjét, utalva a szomszédunkban dúló háborúra, az energiaárak drasztikus emelkedésére, az évtizedek óta nem tapasztalt mértékű inflációra. Papp László a tervezet részleteit bemutató február 9-i sajtótájékoztatón azt mondta: a költségek jelentős növekedése ellenére biztosítani tudják a lakosság által elvárt fejlesztési igényeket is.
Az idei költségvetés négy stratégiai része a gazdaságfejlesztés, a közlekedésfejlesztés, a környezetvédelem és fenntarthatóság, valamint az egészségvédelem
– ismertette a polgármester, hozzátéve, hogy a büdzsé 181 milliárd forintos mérlegfőösszeggel készült. Megjegyezte, ez ugyan valamivel kevesebb, mint a 2022-es, viszont év végére várhatóan a 200 milliárdot is átlépheti. A tervezetben 2,5 milliárd forintos hitelfelvétellel számolnak. A helyiadó-bevétel a tavalyi 21 milliárd forintról több mint 27 milliárdra emelkedik, ami csaknem 30 százalékos növekedés. Ezzel kapcsolatban Papp László elmondta: tavaly 3,4 milliárd forint volt az az adókedvezmény, amelyet a kis és közepes vállalkozásoknak nem kellett megfizetniük, idén viszont az 50 százalékos fizetési kedvezmény már nem él, tehát a kkv-k jóval többet fizetnek majd a város kasszájába, így a helyiadó-bevétel valós növekedése 6,5 százalék körül alakul majd.
Hatmilliárddal több városüzemeltetésre
A drasztikus energiaár-emelkedés miatt a tavalyinál idén jóval többet kénytelen városüzemeltetésre fordítani az önkormányzat: 3,8 milliárd helyett csaknem 6 milliárd forintot különítettek el ezekre a feladatokra.
A beruházási főösszeg a 2022-es 79 milliárd forintról 52,6 milliárdra csökken, de ebben az európai uniós források, amelyeket Magyarország még nem kapott meg, nincsenek benne
– fűzte hozzá a polgármester. Kertségi fejlesztésekre a tavalyi 3,6 milliárd helyett csaknem 5 milliárd forintot fordítanak majd. Jelentősen emelkedik a működési költségek fedezésére szánt forrás: a 2022-es 62 milliárdról csaknem 90 milliárdra. Ebből a bérnövekmény 3,5 milliárdot, az energiaárak emelkedése 6,3 milliárdot tesz ki. A város az államtól idén 22,3 milliárd forint normatív támogatásra és 9,6 milliárd forint beruházási támogatásra számíthat – jelezte Papp László.
A gazdaságfejlesztési elképzelésekkel kapcsolatban a polgármester hangsúlyozta: erre összesen mintegy 20 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben. A fókuszban továbbra is a déli gazdasági övezet és az északnyugati gazdasági vezet fejlesztése áll. Előbbi esetében a többi között az áram- és úthálózat fejlesztésére, a gázellátás és a közművek kiépítésére koncentrálnak, utóbbi kapcsán pedig megemlítette a józsai és a nagymacsi bekötő út építését és egy beszállítói park terveinek elkészítését.
Közlekedésfejlesztésre 9,2 milliárd forint szerepel a büdzsében.
A polgármester a projektek közül kiemelte a Sas utcai mélygarázs építését, amely egymagában 4,5 milliárd forintba kerül, és a tervek szerint őszre készül el. Mintegy 200 millió forintot fordítanak idén a repülőtér biztonsági berendezéseinek és infrastruktúrájának fejlesztésére, és folytatódnak a nagyfelületű aszfaltozások is, például a Nagyerdei körúton, a Monostorpályi úton, továbbá a Móricz Zsigmond körút szakaszos felújítása is elkezdődik. Újabb debreceni utcák aszfaltozására 500 millió forintot különítettek el, és az autóbuszok ütemezett cseréje is folytatódik – közölte Papp László.






























