Debrecenben szolgálatba állt Komondor, a legerősebb számítógép
Átadták Magyarország legerősebb szuperszámítógépét pénteken Debrecenben: a Komondor nevű berendezést a Debreceni Egyetem (DE) Kassai úti campusán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) szuperszámítógép központjában helyezték üzembe. Az élet számos területén hozhat könnyítést, így a városi uszodát is a számítógép fűti majd.
– A szuperszámítógép Debrecenbe helyezése fontos mérföldkő ahhoz, hogy a legtehetségesebb kutatók megtalálják számításukat a cívisvárosban. A város képes legyen arra, hogy megtartsa, a városhoz kösse a fiatal tálentumokat, akik hosszú távon is kötődjenek az itt működő cégekhez
– fogalmazott Papp László, Debrecen polgármestere a Magyarország legerősebb, Komondor névre keresztelt szuperszámítógépének átadásán január 13-án, a belváros egyik patinás szállodájában megtartott eseményen. A 4,7 milliárd forint értékű, öt petaflops teljesítményű számítógépet a Debreceni Egyetem Informatikai karán, a Kassai úti campus egyik épületében kapott helyet.
– Jól kezdődik az év Debrecenben, hiszen egy újabb, jövőbe mutató fejlődésről beszélhetünk. A következő 30 évben várhatóan többet fog változni az emberiség élete, mint az elmúlt sok-sok évtizedben összesen. Fontos, hogy ezt a fejlődést hogyan tudjuk igazságosan az emberek szolgálatába állítani. Ehhez hajtóerőt jelent a több évszázados hagyományokkal bíró debreceni oktatása, a Debreceni Egyetem infrastruktúrája. A kormányzati szervekkel együttműködés eredményeként a város mágnesként vonzza az innovatív változásokat, befektetőket
– folytatta gondolatait a városvezető, aki kitért arra is, hogy az új szuperszámítógép egyebek mellett használható az időjárás előrejelzésében, az űr-és a biológiai kutatásokban is. Az univerzális eszköz a hazai és a debreceni gazdaságot is segíti. Papp László a szuperszámítógépnek egy nem szokványos, ám annál inkább gyakorlatiasabb felhasználását is a hallgatóság elé tárta: – Az energia slágertéma volt az elmúlt hónapokban, és Debrecen vezetése döntéseivel az energiafogyasztás csökkentését irányozták elő. Ennek részbeni áldozata a debreceni uszoda volt. A következő hetek munkáival lehetővé tesszük, hogy a szuper számítógép hűtése által termelt hőt átvezessék az uszodába, és ezzel ki tudják váltani a városi uszoda távfűtését.
Bács Zoltántól, a Debreceni Egyetem kancellárjától a szuperszámítógép Debrecenbe történő telepítésének előzményeiről hallottunk előadásában. Az egyetemi vezető 2011-ig tekintett vissza, amikor is a szegedi és a pécsi egyetem mellett a debreceni is kapott egy szuperszámítógépet, de a cívisvárosi volt a legerősebb. Erre kiépült egy tudásbázis, ma az egyetemen már több mint 100 kutató használja a szuperszámítógépet. Ennél is jelentősebb döntés volt azonban a 2014-es, amikor a Kassai úti campuson felépítettek egy olyan épületet, amely nem csak a már meglévő szuperszámítógépet, hanem egy majdani, nagyobbat is be tud fogadni, ami akár az egész országot is tudja szolgálni. – Büszkék vagyunk, hogy itt van a szuperszámítógép, és azt az egyetem munkatársai működtetik – zárta gondolatait Bács Zoltán.
Ha kevés, bővíthetik
Spaller Endre, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) elnöke nyitotta meg az eseményt. Arról beszélt, hogy egyre inkább adat alapú lesz a világunk. Az adatokat össze kell gyűjteni és fel kell dolgozni, a végeredmény pedig segít az életünket megkönnyítő döntések meghozatalában. Ehhez kell infrastruktúra, és ez a Komondor szuperszámítógép, amely egy többéves kutatás eredményeként született meg. – A gépet javarészt a kutatók fogják használni, viszont a vállalkozásoknak is szeretnénk hozzáférést biztosítani. Az egyértelmű volt, hogy Debrecenbe kerül a gép. Korábban is volt már itt szuperszámítógép és kapcsolatunk az egyetemmel. A nyitottság, a mozgékonyság adott Debrecenben. Akarta, és megérdemelte a város ezt a beruházást – mondta a szakember, hozzátéve, hogy a gép másodpercenként 50 ezer laptopnyi kapacitású, de ha szükséges tovább növelhető a teljesítménye.