Térey Jánosra emlékeznek a debreceni könyvhéten

Bár az ünnepi könyvhét programjai a járványhelyzet miatt elmaradtak az idén, Debrecen nem marad „könyves esemény” nélkül: Térey könyvünnep–Debreceni ünnepi könyvhét címmel, a tavaly elhunyt debreceni költő nevével fémjelzett programot szerveznek szeptember 12-15. között a cívisvárosban, hagyományteremtő szándékkel – közölték a szervezők szeptember 9-én. Térey János egykori lakóháza helyén lévő épületnél – ahol emléktáblát is elhelyeznek szeptember 14-én, Térey 50. születésnapi évfordulóján –, Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere azt mondta,
a könyvünnep alkalmat ad arra, hogy többet beszéljenek a tavaly elhunyt költőről, íróról, láthatóvá tegyék munkásságát és Debrecenhez fűződő viszonyát.
„Téreyn keresztül Debrecen a kortárs kultúrának is fontos szereplője” – mondta az alpolgármester, megjegyezve, hogy emlékét tematikus sétákkal, a Csokonai Színház műsorával, és egy erre az alkalomra megjelenő könyvvel is felidézik.
Utóbbi kapcsán Szirák Péter irodalomtörténész, a debreceni könyvünnepek kurátora jelezte: Boldogh-ház, Kétmalom utca – Egy cívis vallomásai címmel jelenik meg az emlékirat, amelyen Térey János a halála előtti években dolgozott, és bár „nem tudta befejezni, de a tervezett mű egész struktúráját kidolgozta”. Szirák Péter azt mondta: Térey János, a kortárs magyar irodalom egyik legtehetségesebb és legtermékenyebb írásművésze átformálta a költészet nyelvét, felújította a verses regény és a zenedráma műfaját, új értelmet adott a pátosznak és az elégiának, a szatírának és a társalgási drámának, a disztópiának és a memoárnak. „Olvasói, az irodalom ínyencei tudják, hogy milyen megragadó erejűvé, milyen intenzitásúvá formálta a műveit. S mindezt lenyűgöző műveltséggel és rendkívüli nyelvi fantáziával tette. Olyan újító volt, aki messzemenőleg tisztelte a hagyományt, így szülővárosának épített és szellemi örökségét is. A legnagyobb debreceniek nyomdokain járva a maradandóságot az értékek megújító megőrzéseként fogta fel” – méltatta a tavaly elhunyt költőt Szirák Péter.






























