Pezsgőbontás után feketeleves a debreceni vagyongazdálkodásban
Cívishír
2020.09.21. 12:42
Barcsa Lajos és Kocsik-Marossy Virág foglalták össze a helyzetet (Fotók: Cívishír)
A járvány az önkormányzati tagvállalatoknál is nagyon fáj, miközben 2019 rekordévnek bizonyult.
Hirdetés
96,6 milliárd forintos mérlegfőösszeg mellett fennállása eddigi legjobb, 1,9 milliárd forintos üzemi eredményével zárta 2019-et az önkormányzati tagvállalatokat tömörítő Debreceni Vagyonkezelő Zrt.; a koronavírus-járvány azonban méretes bevételkiesést okoz az idei gazdálkodásban – hangzott el a társaság szeptember 21-i sajtótájékoztatóján.
Barcsa Lajos alpolgármester és Kocsik-Marossy Virág vezérigazgató elmondták: a durván másfél ezer embert foglalkoztató cégcsoport üzemi eredménye 2018-ban 1,1 milliárd, az azt megelőző évben 1,7 milliárd forint volt. A tavalyi kimagasló eredményben meghatározó szereppel bírt.
832 millió forint jött be abból, hogy az önkormányzat az északnyugati iparterület (BMW) kialakításával összefüggően megvásárolta az AKSD Kft-től a Látóképi faiskolát, hogy az ingatlanszerzések során csereföldet biztosítson a gazdák számára.
303 millió forint számviteli eredményt (összesen 1,8 milliárdos árbevételt) jelentettek a déli ipari parkban zajlott ingatlanértékesítések (olyan cégek települtek be, mint az Inter-Traffic Management Kft., a Deufol Hungary Real Estate Kft., a BHS Trans Kft., a HUXA Kft.).
A vagyonkezelő által három éve 917 millió forintért megvásárolt Hotel Lycium tavaly 844 millió forintos árbevételt produkált, a legjobbat a 2006-os nyitás óta. A főként üzletemberekre és konferenciaturizmusra építő szálloda 63 százalékos foglaltságot ért el – magasabbat a régiós és az országos átlagnál.
A DV Info Kft. azzal jutott jelentősen több bevételhez (45 millió forint), hogy az önkormányzat és a DV Zrt. közműépítéssel érintett beruházásain ők alakítják ki az informatikai közművet, amelyet aztán bérbe adnak a piaci szereplőknek.
A parkolásból származó bevételért felelős DV Parking Kft. 323 millió forinttal járult hozzá az eredményhez.
A Cívis Ház Zrt., a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. és a Debreceni Vízmű Zrt. szintén jelentősen növelték a bevételeiket (utóbbiak lényegében folyamatosan figyelik a piacot ügyfélszerzési lehetőségek szempontjából).
A 2019-es eredményt úgy sikerült elérni, hogy átlagosan 8 százalékos béremelést is végrehajtottak a tagvállalatoknál, ahol a legfőbb cél új bevételi forrásokat keresni a kormányzati rezsicsökkentés miatt a közműcégeknél jelentkező bevételkiesés pótlására.
Sokat veszítettünk a szállodákon és a parkoláson is
A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. árbevételében a koronavírus idén hozzávetőlegesen 2,8 milliárd forintos lyukat üt. Különböző intézkedésekkel 1,4 milliárd forintot fogtak meg a kiadásokon, így jelen állás szerint 2,5 milliárd forint adózás előtti eredménnyel kalkulálnak 2020-ra. Ez 409 millió forinttal marad el a tervezettől, ugyanakkor a számokon változtathatnak még az évből hátralevő időszakban esetlegesen bekövetkező kormányzati intézkedések.
A beszámolók elfogadásáról szeptember 24-i ülésén szavaz a debrecnei önkormányzat közgyűlése
– Csökkentett munkabérek, a bónuszok felfüggesztése, csökkentett közösségi közlekedés, ideiglenes szállodabezárások, egy sor beruházás elhalasztása, a hitel- és kölcsönszerződésekhez kapcsolódó fizetési moratórium alkalmazása – sorolták a költségcsökkentés eszközeit, miután a kormányzatrendeletek egy sor területen kész tények elé állították a vagyonkezelőt. A
2020-as bevételkiesések, első félév:
Debreceni Gyógyfürdő Kft.: 803 millió forint (a járvány miatt elmaradó turisták);
DV Parking Kft.: 229 millió forint (három hónapon át ingyenes volt a parkolás);
DKV Zrt.: 599 millió forint (az eladott bérletek száma 33, a vonaljegyeké 41 százalékkal csökkent);
Cívis Ház Zrt.: 76 millió forint (visszamondott üzletbérlések, kedvezmények);
Médiacentrum Debrecen Kft.: 21 millió forint (a rádiós reklámozás visszaesése).
A Debreceni Közlekedési Vállalat Zrt. évről évre jelentkező vesztesége nem rontja a DV Zrt. számait, a közlekedési céget ugyanis az önkormányzat kompenzálja. A DKV tavaly 2,4 milliárd forint önkormányzati forrást kapott, míg tavalyelőtt 1,88 milliárdot. Ennek oka a személyi bérek növekedésében keresendő.
Jó hír, hogy a beszámolókról készített közgyűlési előterjesztés szerint az új strandra a június 20-i nyitás óta mintegy 160 ezren látogattak ki, miközben az elmúlt 3 év átlag látogatói létszám 54 ezer fő volt. E témában szeptember 22-én egy másik sajtótájékoztatót tartanak.
DKVközgyűlésDebrecenönkormányzatBarcsa LajosvagyonkezelőKocsik-Marossy VirágCívis HázDV Zrt.Debreceni Gyógyfürdő Kft.DV Info