2020.07.16. 13:17
A törvényszéken arra is kötelezték a rendőrséget, hogy kérjen bocsánatot.
A Debreceni Törvényszék nem jogerős ítéletben most arra kötelezte a rendőrséget, hogy kérjen bocsánatot a hajdúszoboszlói nyugdíjastól, Nagy Jánostól, és fizessen ki neki 300 ezer forintot sérelemdíjként, olvasható a Magyar Helsinki Bizottság közleményében. A civil szervezet képviselte a rendőrségi túlkapás áldozatául esett férfit a bíróságon.
Nagy Jánost még 2015-ben vitték be a hajdúszoboszlói rendőrkapitányságra. A férfi nem akart a régi 4-esen kerékpározni, és mint a legtöbb hajdúszoboszlói, a járdán tekert.
Ezen a szakaszon később kerékpársávot különítettek el.A 65 éves hajdúszoboszlói férfit két autós rendőrjárőr tartóztatta fel. A felszólításnak eleget téve a büntetlen előéletű férfi megadta az adatait. Miközben a rendőrök rádión egyeztették az adatokat, az akkor 65 éves férfi – hogy a forgalmat ne akadályozza – a rendőrautótól öt méterre lévő kerítésig tolta a biciklit. Ezt a rendőrök ellenszegülésnek és szökési kísérletnek tekintették. Nagy János felháborodott a rendőrök feltételezésén és hangnemén, vitatkozni kezdett velük. Addig-addig, hogy az elképedt férfi kezét hátrabilincselték, majd betuszkolták a rendőrautóba. Hátul a biztonsági övvel be is kötötték. Bár esélye sem volt ellenállásra vagy szökésre, az egyik rendőr a nyakába könyökölve 10 percen át nekinyomta a hátsó ülésnek. Amikor bevitték a kapitányságra, akkor sem ért véget a kálváriája. A rendőrök újra testi kényszert alkalmaztak, mert szerintük a férfi ellenállt. Nagy János erre is másképp emlékszik.
A sértett már másnap panaszt tett a rendőrkapitánynál. Hogy mi is történt pontosan, nem lehetett bizonyítani, mert bár napi 24 órában kamera rögzíti, mi zajlik a folyosón, a rendőrség addig várt, amíg 30 nap múltával automatikusan törlődött a felvétel...
Nagy János a rendőrségen erősen panaszkodott a hátrabilincselés okozta fájdalmakra. Így a rendőrök anélkül, hogy az előállítást befejezték volna, átszállították az orvosi rendelőbe, és csak az orvos előtt vették le róla a bilincset. Keze akkor már lilult, és a vállai a mai napig fájnak. A rendőrség nem ismerte el, hogy hibázott, ez ezért Nagy János bírósághoz fordult.
Nagy János az elszenvedett sérelmei miatt személyiségi jogi pert indított a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitánysággal szemben. Nem csak fizikai sérülései keletkeztek ugyanis, de lelkiek is. Mindig is szülővárosában élt, rokonsága, gyerekei és unokái is hajdúszoboszlóiak. A rendelőben sokan látták őt megbilincselve, és hamar híre ment az esetnek. Az átéltek annyira felzaklatták a férfit, hogy terápiára szorult, és ma is gyógyszeres kezelés alatt áll.
- olvasható a Magyar Helsinki Bizottság közleményében, amelyben kiemelik: a Debreceni Törvényszék hétfőn megállapította, hogy a rendőrség megsértette Nagy János emberi méltósághoz, személyi szabadsághoz, valamint a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jogait. Az egyelőre nem jogerős ítélet nyilvános bocsánatkérésre kötelezi a rendőrséget, amelyet az MTI-hez is el kell juttatni. Emellett a rendőrségnek 300 ezer forintos sérelemdíjat kell fizetnie.
Az ítélet indoklása úgy fogalmaz: a „jogszerűtlen, indokolatlan és aránytalan testi kényszer és bilincshasználat megalapozza a sérelemdíj preventív célú magánjogi büntetés funkciójának az alkalmazását az alperesi közhatalmi szervvel [azaz a rendőrséggel] szemben annak céljával és reményében, hogy a közhatalmi szerv [azaz a rendőrség] a felelősségi körébe eső és nála szolgálati jogviszonyban álló személyek [azaz a rendőrök] tekintetében a hatalommal való visszaélés ellen tudatosan és hatékonyan fellépjen”.52 évet élt.
Otromba tréfa vagy valami más?
Az egyetemi vezetés kikerülésével döntöttek. Úgy tűnik, nagy hiba volt.
Ha S. Andrea meg is éli a feltételes szabadlábra helyezését, addigra elmúlik hatvan.
A kislány és édesanyja is jól van.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2021.01.22)