Tízmilliárddal tolnák meg a kissé lusta debreceni vállalkozói szektort
A debreceni közgyűlés december 12-én megadta a felhatalmazást ahhoz, hogy az önkormányzat négyoldalú együttműködési megállapodással kössön a Debrecen Városi Tőkealap beindítása érdekében. Mint arról már bővebben is írtunk, az MFB Csoporthoz tartozó MFB Invest Zrt. az önkormányzattal és a város gazdaságfejlesztő cégével (EDC Kft.) együttműködve, 10 milliárd forintos keretösszeggel, 12 év futamidővel, 7 éves befektetési periódussal tőkealapot hozott létre döntően debreceni, hajdú-bihari kis- és középvállalatok erősítésére.
[Beillesztett cikk: Indul a debreceni gazdaságfejlesztés 2.0]
A tőkealapot az MFB-hez tartozó Logos-Ventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. kezeli, a befektetési döntéseket a vezérigazgató hozza meg, ugyanakkor a debreceni önkormányzat két személyt delegál abba a háromtagú döntés-előkészítő bizottságba, amely javaslatokat tehet a támogatandó cégekre. A közgyűlés megszavazta azt is, hogy a debreceni önkormányzat elsőként Szobonya Pétert (az EDC volt gazdaságfejlesztési csoportvezetője, jelenleg a Debreceni Nemzetközi Iskola munkatársa) és Kovács Ádámot (a polgármesteri kabinetiroda vezetőjét) jelölje a bizottságba.
Varga Zoltán (DK) kérdésére (eléggé felkészült-e az EDC egy ilyen feladatra), Papp László polgármester határozott igennel felelt. Megismételte: már a nagy multicégek idevonzása során is megfogalmazódott, hogy ezen vállalatok termelési láncába helyi cégeket is bekapcsoljanak. Akár kockázati tőke bevonásával finanszírozáshoz juttatva a debreceni és megyei kis- és középvállalati szektort. Lényegében ezt a szerepet vette magára az MFB Invest Zrt., bízva abban, hogy a város felívelő gazdasági pályája által maga is előnyös befektetésekhez jut hozzá.
[Beillesztett cikk: Szavaznak a tízmilliárdos debreceni tőkealapról]
Papp László megjegyezte, az EDC egyik fő feladata az elmúlt években is az volt, hogy „a kicsit lusta hazai kkv-szektort, amelyik magától nem feltétlenül mozdul rá a lehetőségekre”, informálják, tájékoztassák azokról. Kiemelte, a tőkealap működése során az önkormányzat az EDC-n keresztül sincs döntéshelyzetben, helyette az előkészítés folyamatára van ráhatásuk. – Az önkormányzatnak támogató, ösztönző, segítő szerepre kell törekednie ezekben az ügyekben – hangoztatta álláspontját.
Ratalics László