Kijátssza a romakártyát a Momentum Hajdúhadházon, de blöfföl

A jogszerűen ott lakó nyolc család közül még hárommal kell megtalálni a megnyugtató megoldást; az önkormányzatnak nem kötelezettsége az érintettek lakhatásának biztosítása, de az ingatlanfelújítások kezdésével megvárnák az összes lakó békés távozását – reagált a Cívishír érdeklődésére Hajdúhadház polgármestere. Csáfordi Dénest azért kerestük meg május 10-én, mert Donáth Anna (Momentum) európa parlamenti képviselő a közösségi oldalán kilátásba helyezte: az Európai Bizottsághoz fordul a helyi önkormányzat uniós támogatással való visszaélése miatt.
Fontos: a szóban forgó Irinyi utcai szociális bérlakások esetében a bérleti szerződések április 30-án kifutottak, azok meghosszabbítását az önkormányzat már csak a nyertes EU-s projekt megvalósíthatósága miatt sem tervezte. Hiszen a házakat nem lehet felújítani úgy, hogy közben laknak bennük. A dolgokat valamennyire megkavarja a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet, erre tekintettel ugyanis a kormány lehetővé tette a lakásbérleti szerződések május 23-ig való meghosszabbítását (ezzel éltek is a lakók). És, ugye, az sem zárható ki egyelőre, hogy a veszélyhelyzet további fennállásáig újabb hosszabbításra lesz mód.
[Beillesztett cikk: Átalakul az Irinyi utca Hajdúhadházon]
Donáth: kilakoltatás!
Ebből a szituációból gondolhatott politikai fegyvert kovácsolni Donáth Anna, amikor arról írt, hogy „Csáfordi Dénes embertelen módon, EU-s pénzt felhasználva lakoltatna ki 12 családot”. A momentumos EP-képviselő szerint a Hajdúhadház által megcélzott uniós forrás pályázati felhívása a nyertesnek előírja, hogy kötelezően gondoskodnia kell az érintett családok lakhatásáról, méghozzá e körülményeik javítása mellett.
Csakhogy Hajdúhadház jegyzőjével, Kiss Katalinnal is beszélve, nem egészen így fest a helyzet. A város ugyanis a nyertes pályázatában nem azt vállalta, hogy a jelenlegi bérlőkkel köt majd szerződést a felújított ingatlanokra. Hanem arra szerződött, hogy a fejlesztendő lakóegységek a komfortfokozati növekedés után is szociális bérlakásként funkcionálnak majd, és a bérlők kiválasztásában is meghatározó elv marad a rászorultság. De ez, ugye, nem azt jelenti, hogy a felújítás után is feltétlenül ugyanaz a kör lakhat ott.
Hozzá kell tenni: az ötszázmilliós pályázati pénzen még nincs rajta az összes szereplő jóváhagyása (bár ez inkább formalitás), emiatt a megvalósítás érdekében lebonyolított közbeszerzés is feltételes (erről lejjebb).

Csáfordi Dénes hangsúlyozza: akkor kezdenék el a munkát, ha az összes lakó békésen elhagyta az Irinyi utcai tíz házat. A városvezető cáfolja, hogy bárkit valaha is kilakoltatással vagy a „családok szétszakításával” (mert ilyen is elhangzott már) fenyegettek volna.
– Mindenki számára idejében, levélben jeleztük, hogy a bérleti szerződés április végével lejár. A polgármesteri hivatal és a családsegítő munkatársai családonként, „kézenfogva” egyeztetnek arról, hogy miben tudnak segíteni. Egyszeri, 85 ezer forintos támogatással próbáljuk enyhíteni az anyagi gondokat, de lakást is ajánlunk a számukra. A roma nemzetiségi önkormányzatot szintén bevontuk, bár hangsúlyozom, hogy ez nem etnikai kérdés. Jelenleg már csak három család van, akikkel nem sikerült megegyezni. Azt szeretnénk, hogy mindenkinek legyen hol laknia – tartotta fontosnak kiemelni a polgármester.
Az ügy kapcsán egyébként Bernáth Bálint, a helyi roma nemzetiségi önkormányzat közös nyilatkozatot tett Csáfordi Dénessel, amelyben megjegyzik: az Irinyi utcai bérlők között van olyan, akivel szemben hatósági eljárás indult az elmúlt öt évben a gyerekek elhanyagolása, családon belüli erőszak, szülői életviteli problémák, igazolatlan hiányzás miatt. Arra is hivatkoznak továbbá, hogy a pályázat nem szegregátumból történő kiköltöztetésre irányul, hanem a terület státuszának emelésére (a bérlakások felújításával).
Ratalics László


















