Nem lenne meglepetés a lopások, az erőszakos cselekmények szaporodása

A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesésnek a bűncselekmények számára gyakorolt hatásáról is szó esett azon a nemzetközi büntetőjogi tárgyú konferencián, amelyet a Debreceni Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem jogi karainak szakemberei szerveztek – írja az Unideb.hu.
Elek Balázs (a képen) szervező, a Debreceni Egyetem Büntető Eljárásjogi Tanszékének vezetője kifejtette: a kétszeres eljárás tilalmának alapelve szerint, ha egyszer jogerősen elítélnek valakit valamiért, azt mégegyszer nem lehet azért elmarasztalni. Ehhez képest a magyar joggyakorlatban előfordul, hogy például egy cigaretta csempészre pénzbírságot szab ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, majd bíróság elé állítják az illetőt ugyanazért, ahol újabb pénzbüntetést kap. Hasonló a helyzet, amikor valakire állatkínzásért az állatvédelmi hatóság szab ki bírságot, majd a bíróság is elítéli a vádlottat. A versenyjogban is előfordulnak ilyen esetek hazánkban – ismertette a tanszékvezető.
Gál István László, a Pécsi Tudományegyetem Büntetőjogi Tanszékének vezetője a bűnözési helyzet és a járvány összefüggéseiről tartott előadást, melyben kiemelte, a kór terjedése szinte az egész világon gazdasági visszaesést okozott.
– Az elmúlt 200 év büntetőjogi, kriminalisztikai statisztikái azt mutatják, hogy csaknem fél évvel a válságok elkezdődése után általában emelkedik a vagyonelleni, a gazdasági és az erőszakos bűncselekmények száma. A munkanélküliek táborának gyarapodása elsősorban a lopások és erőszakos cselekedetek számának növekedésével szokott járni
– jelentette ki a szakember.


















