Milyen paramétereken kell megakadnia a szemünknek egy okostelefon esetén?

Az okostelefonok piaca egyre telítettebb. Számos gyártó számtalan készüléke vár arra, hogy megvásároljuk. Épp ezért mindenki próbál minél részletesebb és marketinggel átitatott leírásokat gyártani, amelyek eladják a telefont. Viszont a tények és az adatok makacs dolgok. Épp ezért nem árt tudni, hogy melyek azok a paraméterek, amiken érdemes egy kicsit elidőzni, és mindenképp meg kell akadnia a szemünknek a kiválasztás során. Erről lesz most szó ebben a cikkben.
Nem mindegy, milyen felületet nézünk egész nap!
Az okostelefonok kijelzői nagyon sokfélék lehetnek, de az elmondható a legtöbbről, hogy immár nagyszerű minőségűek. Viszont vannak köztük is kiemelkedőek, mint például a CoolMobile.hu Xiaomi 13 okostelefonja esetén. Ezen készülék például egy 6,36 hüvelykes AMOLED kijelzővel rendelkezik.
A méreten kívül a képfrissítés is lényeges, ha szeretnénk folyamatos animációkat, mozgást látni. Ez a fenti esetben a piacon alkalmazott jelenleg legmagasabbal egyenlő, azaz 120 Hz. De emellett érdemes még a fényerősséget is megnézni, mely a legjobbaknál már 1000 nit feletti értéket mutat. A Xiaomi 13 esetén ez 1900 nites csúcsfényerőt jelent.
A teljesítmény, amivel számolhatunk
A mai csúcskészülékekben található RAM mennyisége általában eléri a 8 GB-ot, és sok esetben ez elég is, de azért találni akár 12 GB-os változatokat is. A CPU teljesítményét nézve pedig fontos szempont, hogy mennyire új a technológia, milyen gyors a processzor, hány magja van.
Ma már szinte csak 8 magos CPU kerülhet az új okostelefonokba, ez a sztenderd. A teljesítményük azonban nagyon eltérő lehet. A leggyorsabbak, mint például a 4 nanométeres technológiával gyártott Snapdragon 8 Gen 2 akár 3,2 GHz-es sebességre is képesek. Mégis energiahatékonyságuk körülbelül a másfélszerese az előző generációhoz képest, és a teljesítménye is közel ennyit javult.
A kamera tulajdonságai sokat nyomnak a latban
Ma már mindenkinek a zsebében ott van a kamera. Azonban nem mindegy, hogy milyen minőségű képet tudunk vele készíteni. Hangsúlyos, de nem minden a megapixelek száma. Ma már nem ritka a legalább 50 MP-es főkamera. Az optikai zoom is egyre elterjedtebb, például a Xiaomi 13-ban akár 3,2x-es található meg.
Lényeges lehet még a látószög is, de egy kamera esetén a legfontosabb a végeredmény, azaz érdemes letesztelni, megnézni előtte, hogy milyen képek megalkotására képes az eszköz.
A videókra is ugyanez érvényes. Azonban ha tehetjük, itt még a videó felbontásnak is nézzünk utána. Ebből érdemes 4K-sat választani, de egyes készülékek már 8K-ra is képesek.
Az akkumulátor és a töltés
Szintén egy olyan ponthoz érkeztünk el, amin el lehet csúszni. Ha nincs elég akkumulátorkapacitás, akkor idegesítően sokszor kell tölteni a készüléket. Épp ezért legalább 4.500 mAh-snak kell lennie, és a töltés sebessége is igen fontos. Minél nagyobb, annál gyorsabban tölthetünk újabb és újabb üzemórákat. Általánosan elmondható, hogy 60W felett már teljesen vállalható a sebesség.
Ha már csak ezekre odafigyelünk, nem nyúlhatunk nagyon mellé.















