Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Hajrá, komló!

| 2012. 01. 19. | 10:47:04
Debrecen – Akárhogy is fáj, be kell érnünk azzal, hogy a magyar sörversenyzés megteremtésében leginkább Bud Spencernek vannak múlhatatlan érdemei, aki a Különben dühbe jövünk című filmben bebizonyította, hogy a szénsavas alkoholszármazék – virslivel kombinálva – akár sportszerként is értelmezhető.
Hajrá, komló!
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Januárban az ember melegségre vágyik: forralt borra, Jack Daniel’s-re, metilalkoholra – a fogyasztási szokásokat nemcsak az ízlés, a vagyoni helyzet is meghatározza. A sör ilyenkor diszkrét kíséretként a háttérben marad, január közepén mégis sörivóversenyt rendeztek egy Körösladány melletti tanyán, ahol a közönség mellett rockzenészek, kábeltévések és egyéb tartozékok mutathatták meg: ki nyel ma?

Lehet, hogy Dreher Antal titkos naplójának mikrofilmváltozata már a III. ötéves terv idején hozzáférhető volt olvasójegy ellenében egy bizonyos kőbányai kölcsönkönyvtárban, ám arról, hogy a derék gyárosnak bármiféle szerepe lenne a versenyszerű sörözés hazai elterjesztésében, nincsenek adatok. Akárhogy is fáj, be kell érnünk azzal, hogy a magyar sörversenyzés megteremtésében leginkább Bud Spencernek vannak múlhatatlan érdemei, aki a Különben dühbe jövünk című filmben bebizonyította, hogy a szénsavas alkoholszármazék– virslivel kombinálva – akár sportszerként is értelmezhető. A mozi nyomán sör-virsli párbajnak nevezett összecsapás mégis sokáig csak mint beszédtéma bukkant fel, konkrét lebonyolításra legfeljebb néhány csontrészeg KISZ-aktivista vállalkozott építőtábori záróbulikon. Ilyesfajta lubickolást a kései 70-es években kevesen engedhettek meg maguknak, ráadásul a sörválaszték a Kőbányai-Kinizsi-Cseh Import háromszög mentén mozgott, virslifronton pedig még a fekete csíkkal ellátott hot dog kolbász is csak a húsipari dizájnerek fantáziájában élt. (Jellemző, hogy a „bőrös” jelzőt akkoriban kizárólag focimeccseken alkalmazták különösen megalázó lábak közötti elgurítások – kötények – felidézésekor.)

A témában áttörést csak a 90-es évek eleje hozott, amikor sörvonalon is megjelent a konkurencia, és a háromszög nagyon sok szöggé változott. Azóta a gyártók marketingmunkájának jelentős részét képezi a sörfesztiválok lebonyolítása, amelyeket nemcsak Lagzi Lajcsi, a P. Mobil vagy ne adj´ isten, Harangozó Teri leszerződtetésével és diszkont árakkal, hanem különféle versenyek megrendezésével is próbálnak emlékezetessé tenni. Az ilyen jellegű események természetesen a meleg évszakokban hatékonyak, télen befagynak a sörcsapok, a bajnokok barlangokba bújnak, és nagyon kevesen mondják a pultosnak, hogy „porzik a vesém”.
Az a tény, hogy a ladányi határban kvázi sörolimpiát rendeztek, dacolva a szokásokkal és a fagyos januárral, csak elsőre tűnik őrültségnek.

Ha figyelembe vesszük a rockzenész és a sör jelentős irodalommal rendelkező, legendásan jó kapcsolatát, egyértelművé válik a szervezők szándéka: a helyi sztárok bebizonyíthatják, hogy a piálást nemcsak megénekelni tudják. A plakátok egy rakás NB I-es, NB II-es metálcsapat, magukat stábnak nevező kábeltévések és az egyik bulvárlap újságíróinak részvételét jelezték, tehát méltán érezhette a kíváncsiskodó, eljött az igazság pillanata. A helyszínen viszont már úgy tűnt, az indulók jelentős része vagy beállt, vagy másra mozdult. Különösen fájdalmas volt a bulváros csapat távolmaradása, ami azt jelentette, hogy az „újságíró ital után nyúl” című, már-már közhelyszerű viselkedésforma színpadi megjelenítése még várat magára.

Végül csak néhány „egyébként is itt buliznánk” rockzenekar, valamint a roadok válogatottja képviselte a sztárok sörgálája vonalat. Négyfős csapataik váltóban (ahogy megitta az egyik, inni kezd a másik, és így tovább – a leggyorsabb csapat nyer) bizonyíthattak volna, de többségüknek már az is komoly próbatételt jelentett, hogy a szokásos korsónyi mennyiség helyett egy teljes liter sörrel kellett megküzdeniük. Igazán figyelemre méltó teljesítményt csak a technikusok produkáltak, a többiekre inkább az alibizés és a kötelességszerű jófejeskedés volt a jellemző. Mégis úgy tűnt, a hely szelleme kizárólag örömszerzésben utazott a jeles napon. A közönség nagyobbik része ugyanis kimondottan élvezte a műsorként nem igazán értelmezhető színpadi megnyilvánulást, míg a kisebbség éhező tacskókat megszégyenítő pillantásokat lövellt a korsók felé és nagyokat nyelt. A vágyakozó tekintetek a kevésbé felkészült (kikészült?) és a különben-is-kocsival-vagyok típusú résztvevőkre voltak a legnagyobb hatással, akik a küzdelmet feladták azzal, hogy leadták korsójukat az ingyenpiára áhítozóknak, ezzel aztán a szerencsés benyúlók is fogyaszthattak valamicskét. Igazán kiválasztottnak mégis az a katonai kimenőfrizurás ifjú érezhette magát, akit az egyik hiányosan felállt csapat bevett negyediknek. Az éppenhogy nem merev részeg fiatal magyart valószínűleg a Minden Gyomrok Védőszentje mentette meg attól, hogy lehányja a közönséget. Hősünk sztár akart lenni tizenöt percre, pakolta magát rendesen, de hamarosan letakarították a színpadról, noha ő volt a legemlékezetesebb showman. Csapatversenyben középdöntőre vagy döntőre nem került sor, a műsorvezető eleresztette az est legrosszabb szóviccét – Hogy állunk?–  Hugyálunk – majd véget vetett a műbalhénak.

Valamivel komolyabb folytatást ígért a helyszínen benevezett önkéntesek összecsapása (páros verseny, ki iszik gyorsabban alapon), mivel itt már nyerni is lehetett, a változatosság kedvéért egy hordó sör volt a tét. A felállás úgy nézett ki, hogy hét aszténiás alkatú középosztálybeli rockrajongó mellé becsatlakozott egy hatalmas termetű férfi, aki meggyőző testi fölénye mellett bajuszban és mosolygásban is igencsak erősnek tűnt, amikor pedig elveszett arcában az első korsó tartalma, már sejteni lehetett, hogy megvan a győztes. Csupán egy közlekedésmérnök-hallgató kinézetű fiatalember volt képes lépést tartani vele egy rövidke fordulóig, a többiek nyelek-majdnem kihányom teljesítménye viszont említésre sem méltó.

A hamar ellenfél nélkül maradt óriás a show kedvéért benyomott még egy liter sört (a harmadikat 5 perc alatt), és természetesen nem utasította vissza a nyereményt. A sörbuli ezzel mégsem ért véget, sűrű ígéretek hangzottak el a szponzori torkokból a rendezvény hagyományteremtő jellegét illetően, majd leájultak a dobogóról.

Szalmási Nimród

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.