Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Milyenek a magyarok?

| 2013. 01. 07. | 09:13:03
Magyarok vagyunk ma, voltunk tegnap, és leszünk holnap is, ha minden igaz. Szabó-Kovács Patrícia jegyzete
Milyenek a magyarok?
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Lehetne egyszerű könyvajánló is, ha nem lenne annyira koncentrált, önironikus és igaz, mint amennyire. Gyermekeim – és most már az egész család – egyik kedvenc kortárs költője, Lackfi János gyűjtötte csokorba az azonos című könyvben, milyenek is a magyarok. Nincs a kötetben tulajdonképpen semmi új, ha valaki őszinte magához, és valaha is elgondolkodott a „magyarság” lényegén. Egybegyűjti az összes sztereotípiát, amit mi gondolunk magunkról, okkal vagy ok nélkül, és ahogyan mások látnak bennünket, általában nem alaptalanul.

Az új esztendő kezdetén nem árt egy kicsit elmerengeni, tényleg, milyenek is vagyunk mi. Nem kell azt képzelnünk magunkról, hogy lovasnemzet vagyunk, régen nem. Lehet, hogy szeretjük ezt képzelni, jól is hangzik, de nem bakra szülnek a magyar nők karikalábú gyerekeket, ahogy Lackfi írja. Az egészségünk is csak annyiban foglalkoztat minket, amennyiben panaszkodni lehet róla, jó hosszan lehetőleg. Azért viszont, hogy elkerüljük a betegségeket, nem teszünk semmit: nem étkezünk egészségesen, és főleg nem mozgunk. De így legalább van miről beszélni a szomszéd nénivel, ha elkap a lépcsőfordulóban. Gyakran a sebesült katonák egymásra licitálásához hasonlítanak a lépcsőházi beszélgetések, hogyaszongya:
– Nekem epekövem van.
– Az semmi, nekem gyomorfekélyem, magas vérnyomásom és érszűkületem…

Szeretjük viszont kijátszani a szabályokat, a rendszert, ettől érezzük ügyesnek és okosnak magunkat. Hogy ezzel tulajdonképpen magunkat büntetjük, mert a kerülőutak vezetnek olyan túlszabályozáshoz, ami mindenkinek rossz, azt nem érjük föl ésszel.  El sem tudjuk képzelni, hogy nem ettől leszünk rendes emberek. Ahogy más országok lakói néha ránk csodálkoznak, nem értve, mit nem értünk rajtuk. Egy finn falu lakóinak egy tavon kell átkelniük, ha haza szeretnének jutni, meséli Lackfi. Ez úgy néz ki, hogy valaki beül a csónakba, átevez a tó másik partjára, megfogja a túlparton lévő másik csónakot, a két csónakkal visszatér a kiindulási oldalra, az egyiket ott hagyja (természetesen azért, hogy az utána jövőnek is legyen mivel átkelnie), majd harmadszor is megteszi a távot. Ezek után mindekét parton van csónak, emberünk mehet a dolgára. Igaz, ez nem kevés idő, de mindenki jól jár.

Az egészben csak az érdekes, hogy amikor hazánk fia találkozott ezzel a megoldással, első kérdése az volt: mi van akkor, ha valaki beül a cs ónakba, átevez, és nem hoz vissza csónakot a magáé helyett? A finnek értetlenül álltak: ilyen nincs. De ha nagyon siet valaki? – erősködik a magyar. A finn még mindig nem érti, hogy lehet, hogy valaki csak magára, a saját problémájára gondol. Egyre csak azt hajtja, ez elképzelhetetlen, sosem volt rá példa, nem is fordulhat elő. Mi meg sajnos ezt nem értjük. Hogy így is lehet. Hogy nem csak mi vagyunk a világon, és lesznek generációk, akik utánunk jönnek.  Hogy nekik is kell tér, tiszta víz, benzin, kenyér. Hogy mások is élnek ebben a városban, szívják ezt a levegőt, haladni akarnak a debreceni utakon, vásárolni ugyanazokban a boltokban, ahol mi. Hogy meg kell tanulnunk megférni egymás mellett, kulturáltan együtt élni, sőt, néha segíteni egymást.

Talán idén. Hátha…

Szabó-Kovács Patrícia

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.