Mi szükség RTL 2-re?
A legtöbb kommentelőnk azonnali hatállyal megszüntetné az összes kereskedelmi tévécsatornát, de még parlamenti politikustól is hallottunk meredek megnyilvánulást a kérdésben. Az ilyen moralizáló elutasítások körülbelül akkora értelmet nyernek, mint a Győzike Show. Amit milliók néznek, arra természetesen lehet elitista kifogást találni, csak fölösleges..
A kereskedelmi tévék gazdasági, politikai és kulturális térnyerése nem magyaros jelenség. Emlékezzünk csak! Amikor a nyolcvanas években nyugat-német, svéd, francia és olasz tévéket lehetett fogni a parabolával, már érzékelhettük a „problémát”, ami enyhe fáziskéséssel, a rendszerváltozás után hozzánk is begyűrűzött. Mi még csak ne is panaszkodjunk, mert a magyar politikai elit addig háborúzott a közszolgálati média birtoklásáért, hogy a multinacionális kereskedelmi adók csak 1995-ben született médiatörvény után kezdhették meg nem éppen áldásos, de komoly profitot hozó tevékenységüket, a környező, szintén posztkommunista országban akkor már régen garázdálkodtak.
Ugorjunk egy nagyot a térben, a sorozatjunkie.hu napról napra publikálja az amerikai nézettségeket. A helyzet ugyanaz, mint kis hazánkban: Big Brother és más, szilikondudákkal felturbózott reality műsorok, X-Faktor és más karaoke-versenyek, Miami-, Los Angeles-i és New York-i helyszínelők, Gordon Ramsay erőltetett konyhai valóságshowja (Hell’s Kitchen) és így tovább. A nagy országos adóknál (NBC, ABC, CBS, Fox) a top tízbe nem sok értelem szorul, kivéve a vasárnapokat, de szigorúan amerikaifutball-szezon idején. A keserédes drámákra, nívós sorozatokra ott vannak a kábeles csatornák, mert természetesen a tengerentúlon is akadnak igényes műsorokra vágyó tévénézők. Három példa a jelenből: a fergeteges Homeland a Showtime, a szenzációs Boardwalk Empire az HBO, a zseniális Breaking Bad pedig az AMC szellemi műhelyében készült. Ha valami egy kicsit is gondolatébresztő, vagy nyomokban politikai, gazdasági, társadalmi problémákat feszeget, akkor már nem fér fel egyik országos csatorna műsorára sem.
Mi a következtetés? Kaliforniától Debrecenig a többség a pofonegyszerű populáris szórakoztatásra vágyik, és magas ívben tesz arra, hogy kultúrpolitikailag mi fontos, és mi nem. Így aztán szükség van RTL2-re, minden bizonnyal tízszer annyian nézik majd, mint a magyar "értéket és hagyományt" közvetítő Duna World-öt.
Csak semmi pánik! Havi öt-hat ezer forintért ma már lehet adni az ízlésnek, körülbelül ötven tematikus csatorna jön be a lakásba, csak meg kell nyomni a távirányítót. Ha adhatok egy tippet: én kapásból a 41-nél kezdek és a 48-ig jutok, nálam ott kezdődnek és végződnek a sportcsatornák. Ha a Sport1 és az Eurosport2 közé teszik az RTL 2-t, akkor lemondom a UPC-t, másképp egy percig sem fog zavarni.
Cs. Bereczki Attila