Víg ez a játék: így tért vissza Zimmer Feri

Most, hogy a mozikba került a Zimmer Feri 2., elővettem az első részt (csak úgy viszonyításképp), megnéztem, de bevallom őszintén: elaludtam a végén. Hála Istennek a második rész felnőtt alkotójához. Tímár Péter rendező, forgatókönyvíró nagyot alakított a szövegkönyvvel: nyoma sincs az előző részben tömkelegével megjelenő amerikanizmusnak és germanizmusnak, ami akkor elsőre még mókásnak tűnt, a film végére viszont kissé unalmassá vált. A második részben mindössze annyi kifogásolható (ez is csak egyes szereplőknél), hogy néhány helyen túlfinomított, túlhangsúlyozott, túlartikulált (művi?) a szövegformálás. De Tímár Péter alapvetően zseniálisan eltalálja, kinek mit adjon a szájába.
A rendező saját bevallása szerint nehezen fogott a folytatáshoz: nem híve a többepizódos filmeknek. Viszont a Savoyai család történte olyannyira megihlette, hogy megszületett a történet második része. A hitelesség kedvéért utána olvasott a történelemkönyvekben, majd megfűszerezte némi misztikával, ezotériával. Az Apolló moziban tartott közönségtalálkozón elmondta: el sem tudta képzelni, hogy másokkal forgassa le, mint az eredeti szereplőgárdával.
Kísértethistória – magyar módra
A 12 évvel ezelőtti történet a Balatonon folytatódik: a Fikász család Szigetkevén köt ki. Fillérekért vesznek egy kastélyt, ami hajdan a Savoyai család tulajdona volt, és a szóbeszéd szerint átok ül rajta. Kapóra jön ez a minden hájjal megkent Feri bácsinak (Reviczky Gábor): elhíreszteli, hogy természetfeletti jelenségekkel találkozhat, aki betéved a szállóba. Ennek érdekében minden éjjel lepedőbe bújva indul „szellemteni”, végigjárja a szálloda szobáit, kísértve az ott vendégeskedőket egészen addig, míg egy valódi kísértettel találja szembe magát (Molnár Piroska), aki apácaként bolyong a kastély pincéjében. Mindennapossá válnak a paranomális esetek, repkednek a plafonra a bécsi szeletek, a semmiből előtűnik Savoyai Jenő kardja, ami a recepciós pultba fúródik. Mindettől a film helyenként olyan, mint egy giccses, amerikai kísértetsztori.
De mindez nem érdekes, mert a szereposztás és a szövegkönyv nagyon „fáintos” lett. A főszereplők (Reviczky Gábor, Pogány Judit, Szarvas József, Kovács Vanda) mellett Kálloy-Molnár Péter, Molnár Piroska, Hajdú Steve, Shell Judit is hozzák megszokott formájukat, és feltűnik a filmben a 2009-es Sziget-reklámból sokak által jól ismert, tüdőig felhúzott melegítőgatyás, atlétás, agyontetovált „csücsöri-kiscsávó-prodidzsáj” Janklovics Péter is. Ettől lesz igazán víg ez a játék, a maga magyar valóságában. Persze azért a gyengébb idegzetűek készüljenek fel: durva-brutál akciójelenetektől sem mentes a film: templomrablás, vendégverés… No de a többit nézze meg mindenki a saját szemével…
Ka.


















