Válasszunk környezetbarát öntözési formát!
Minden kerttulajdonos tisztában van vele, hogy a megfelelő gyakoriságú öntözés nélkül sajnos nehéz elérni a növényeknél a kívánt eredményt. A hagyományos locsolási technikákat alkalmazva ez viszont együtt jár azzal, hogy rengeteg vizet pazarolunk el.
Ha szeretnénk egy takarékosabb módszerre váltani, ismerkedjünk meg a csepegtető öntözéssel!
Hogyan működik egy csepegtető rendszer?
Bár maga a technológia már viszonylag hosszú ideje létezik, az elmúlt években kiemelt népszerűségnek örvend a mindenki által tapasztalt környezeti változások miatt. A telepítéséhez mindössze egy vízforrás kell, amitől egy gerincvezetéken át jut el a felhasználni kívánt vízmennyiség a növényekhez.
A Szentiváni kertcentrum öntözéstechnika kínálatában minden szükséges kiegészítő megtalálható a rendszer kiépítéséhez, legyen szó akár csapokról, csövekről, vagy az időzítés beállításához alapvető öntözésvezérlőről.
Mi a különbség a hagyományos és a csepegtető öntözés között?
Az első és legfontosabb eltérés a felhasznált víz mennyisége. Hagyományos locsolás során nemcsak a túlöntözés veszélye áll fenn, hanem attól is tartanunk kell, hogy a nyári melegben a talajra folyatott víz nagyobbik része egész egyszerűen elpárolog. Ezzel együtt értékes ásványi sók, tápanyagok mosódhatnak ki a talajból, tehát fennáll a veszélye a szikesedésnek.
Csepegtető öntözéssel azonban közvetlenül a növények gyökeréhez kerül a megfelelő mennyiségű víz, ezáltal minimálisra csökken a párolgásos veszteség aránya, illetve az esély a szikesedésre.
Mivel a rendszer a működése során sokkal kevesebb vizet használ fel, mint a hagyományos technikák, ezért jóval környezetbarátabb alternatívának mondható. Ez kiemelten fontos, tekintve, hogy a rendelkezésre álló vízforrásaink nem kimeríthetetlenek, a helyes felhasználásért pedig mindannyian felelősséggel tartozunk.
Végül, de nem utolsósorban meg kell, hogy említsük az időtakarékosságot is. A hétköznapi locsolási módszereket használva ugyanis a nyári időszakban kénytelenek vagyunk kora reggel felkelni, hogy elvégezzük az öntözést. A csepegtető rendszerekhez azonban telepíthető olyan vezérlő is, amelynek beprogramozásával megkíméljük magunkat a hajnali ébredésektől, illetve a hosszú ideig tartó, napi locsolásoktól.
Költséghatékony megoldás?
A fenti tényezők mellett természetesen fontos szempont még a rendszer telepítésének az ára is. Más öntözőegységek kiépítésével összehasonlítva elmondható, hogy a csepegtető technika egyáltalán nem számít költséges alternatívának.
Amennyiben tehát a locsolási módszerünk fejlesztésén, öntözőrendszer bevezetésén gondolkodunk, a rengeteg pozitívumot tekintve mindenképpen jó választásnak bizonyulhat ez a metódus.
Természetes erőforrásaink kímélése mindannyiunk feladata, ezért fontos, hogy kerttulajdonosként igyekezzünk tartózkodni a víz pazarlásától. A csepegtető öntözés egy takarékos, természetközeli megoldás lehet növényeink gondozására, így érdemes megfontolni az erre való átállást.