Újra lehet pályázni az Év Cívis Háza díjra

A közgyűlés 2023 májusában hagyományteremtő szándékkal hívta életre az Év Cívis Háza elismerést, amelynek célja, hogy díjazzák a cívis építészeti örökség megőrzésében élen járókat. Az idei pályázatról Papp László polgármester, Gábor István főépítész és Orosz Ibolya Aurélia önkormányzati képviselő tartottak sajtótájékoztatót március 12-én, kedden
Papp László polgármester hangsúlyozta, hogy Debrecen egy nagy dinamikával rendelkező város, amely nagyon sokat fejlődött, változott az elmúlt évtizedekben.
Különösen nagy kihívás számunkra, hogy úgy engedjük útjára a fejlődést a városban, hogy az ne változtassa meg Debrecent, hanem maradjon meg olyannak, mint amilyennek megismertük, megszerettük és amilyennek szeretnénk látni a jövőben is, de úgy, hogy fejlődni is tudjunk és hagyományaink, értékeink is megmaradjanak – húzta alá.
Mint mondta:
jelen pillanatban 305 lakóépület van helyi védettség alatt Debrecenben, az elmúlt öt-hét évben pedig nagyon sok épületet helyeztek helyi védelem alá, több mint 130 a műemléki védettséggel rendelkező épületek száma. Ebben az évben a városi költségvetés a helyi építészeti értékek védelmét szem előtt tartva egy 200 millió forintos felújítási alapot is létrehoz, amellyel a városképi szempontból meghatározó épületek felújítását szeretnénk előmozdítani. Több fronton teszünk határozott lépéseket annak érdekében, hogy a város hagyományos, tradicionális építészeti karaktere fennmaradjon és ezeket az épületeket meg tudjuk újítani
– emelte ki.
A pályázatról szólva elmondta, hogy az által szeretnék felhívni a figyelmet ezeknek a gyönyörű hagyományokat megjelenítő épületeknek a felújítására. Megjegyezte, a tulajdonosok saját döntésből és saját forrásból tesznek lépéseket azért, hogy a régi, akár 100 vagy 150 éves épületek megújulhassanak, ezt pedig szeretnék elismerni. Hozzátette, különösen nagy kihívás megújítani ezeket az épületeket úgy, hogy azok megfeleljenek a mai kor követelményeinek technológiai-, energetikai, gépészeti szempontból, miközben nem változik meg cívis karakterük.
Gábor István főépítész felidézte, hogy a 19. század második felében alakult meg Debrecenben az a mozgalom, amely megpróbálta a városszépítést magáénak tekinteni. Mint mondta, ez szabályozta a városban felépíthető házakat, azok minőségét és megjelenését is. – Az volt a célja, hogy a város korabeli falusias arculatát átformálja és egy szép polgári kultúrát hozzon létre az épített környezetben is – mondta.
Orosz Ibolya Aurélia önkormányzati képviselő arról szólt, hogy nem csak azoknak az embereknek fontos az ingatlanok felújítása, akik azokban élnek, hiszen ezek az épületek olyan élményt tudnak nyújtani a más városokból érkezőknek is, ami páratlan és amire büszkék lehetünk valamennyien.
Az Év Cívis Háza felhívásra 2024. július 31-ig várják a pályázatokat. A pályázat és annak részletei ITT érhetők el.

















