Új kilátó Fancsikán: 2024-re ígérték, ám egyelőre csak álom
Papp László, Debrecen polgármestere 2023-ban számolt be arról, hogy a Nyírerdő Zrt. vezérigazgatójával, Hidas Tiborral megbeszélték: a társaság a lebontott Fancsikai kilátó helyére 2024-ben újat épít.
Azonban idén biztosan nem készül el az építmény, és egyelőre azt se tudni, elkészül-e valaha.
Mint ismert, tavaly áprilisban közleményben jelentették be, hogy a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészetének kezelésében lévő kilátó műszaki állapota olyan mértékben leromlott, hogy balesetveszélyessé vált, és az erdőgazdaságnak az építmény lebontása volt az egyetlen lehetősége. Faanyagvédelmi szakértői véleményt készítettek, és eszerint a szerkezet lokális javítással nem volt helyreállítható. A tető és a lépcsőszerkezet jelentős része elkorhadt, az építmény egyes tartószerkezeti elemeit jelentős biotikus és abiotikus (ökológiai összetevők vagy környezeti tényezők, amelyek ökoszisztémát alkotnak és fontosak annak működéséhez – a szerk.) károsodások érték. Az úgynevezett szoknya jelentős területen gombakárosított, és ez több helyen a rudazatokra is átterjedt. Közölték azt is, hogy a beszerzett tartószerkezeti szakértői vélemény veszélyesnek jelölte meg a létesítményt, funkciója szerint nem volt használható, így a lezárás mellett döntöttek. A kilátót végül augusztusban lebontották.
2024 januárjában visszatértünk a helyszínre, ahol azt tapasztaltuk, hogy körülbelül három hektáron kivágták a fákat. Juhász Lajos, a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészetének igazgatója akkor azt közölte a Cívishírrel, hogy tervszerű gazdálkodást folytatnak, amely szerint a kilátó körüli erdőrészletet terv szerint termelték ki. Erre az erdő egészségügyi állapota miatt volt szükség. Hozzátette, tavasszal felújítják az erdőrészletet, és mivel védett területről van szó, őshonos fehér vagy fekete nyárral ültetik be.
Augusztus elején újra ellátogattunk az egykori kilátó területére. A helyenként másfél méteresre nőtt parlagfüvek között állva észrevettük: elkezdődött a fásítás. Emailben kerestük a Nyírerdő Zrt-t, hogy megtudjuk: hány fás szárú növényt ültettek, ezekből mikor lesz újra sűrű erdő, továbbá szerettük volna megtudni, hogy áll a kilátó építése. Sajnos kérdéseinkre nem kaptunk választ, így novemberben újra írásban fordultunk a társasághoz. Három hét elteltével sem válaszoltak, ezért telefonon érdeklődtünk.
Meglepetésünkre a kommunikációs munkatárs csak annyit közölt: a korábban, azaz 2023. április 19-én kiadott közleményük a releváns, az abban foglaltakon túl nincs mondanivalójuk.
A 19 hónappal ezelőtti(!!!) tájékoztatás a kilátó lebontásáról szól, vagyis továbbra se tudni, elkezdődött-e a tervezési folyamat, milyen magas lesz az új kilátó, mikor készül el.
350 ezerből készült a Fancsikai kilátó
Miután elkészült a Vekeri-tó (1974), a szakemberek olyan tavakat akartak kialakítani, amelyek kedveznek a horgászat szerelmeseinek. Így jöttek létre a Fancsikák, a Mézeshegyi-tavak. A tározók kialakításához vízállásos nádas, lápos területeket kerestek. A vízügyesek régi, 19. századbeli térképeket használtak, amelyek megmutatták a vízrendezési időszak előtti vízi világot. Ha találtak alkalmas területet, akkor azt az erdészekkel bejárták, de ez a feladat az elvadult nádasok miatt nem volt egyszerű – ismertette az Erdőspusztai Horgász és Turisztikai Portál. Úgy akarták kialakítani a tározók partszakaszait, hogy azokhoz minél kevesebb töltést kelljen létrehozni, és inkább természetes, a domborzat által már adott partszakaszai legyenek. Az I-es tározó területe belvizes legelő volt, a rajta lévő tanyát kisajátították; a munkálatok 1975 elején kezdődtek, és még abban az évben be is fejezték.
A Fancsika-I-es tározó (Báltisztai-tó) akkori kialakítási költsége 6,9 millió forint volt. Területe 90 hektár, maximum víztározási kapacitása 1,2 millió köbméter. Hatalmas víztükrének szépsége akkoriban az ilyen látványhoz nem szokott alföldi számára páratlan élményt nyújtott. A ma emberének valószínűleg hihetetlennek tűnik, de a 70-es években motorcsónakoztak, vízisíztek és vitorláztak is a nemcsak környékbeli, de még messziről érkezett turisták is. A tározó mellett egy ifjúsági vándortábort is kialakítottak, de ez később sajnos vandálok rombolásának áldozatává vált. A II-es, 26 hektáros tározót (Létai-tó) 1978-ra alakították ki, helyén nyárfaerdő volt. Már tervezésekor is jóléti tónak szánták, elsősorban horgászati célra. Kialakítási költsége 3,4 millió forint volt, maximális víztározói kapacitása 0,38 millió köbméter.
A tó északi végétől néhány száz méterre, a Panoráma út melletti domb tetején építették meg a Fancsikai kilátót. 1980-ban készült el a 13,5 méter magas létesítmény, és 350 ezer forintba került. A kilátó könnyebb megközelítése érdekében 1982-ben 40 ezer forintért egy parkolót is létrehoztak. A kilátót az évek alatt többször felújították, bízunk benne, hogy hamarosan ismét a kirándulók kedvelt úti célja lesz.
Fogarasi Renáta