Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Új kilátó Fancsikán: 2024-re ígérték, ám egyelőre csak álom

Cívishír | 2024. 11. 28. | 20:25:40
Nem tudni, mikor készül el a Panoráma úti létesítmény.
Új kilátó Fancsikán: 2024-re ígérték, ám egyelőre csak álom
A dombtetőn már csak a kilátó talapzata van meg (Fotó: Cívishír/Fogarasi Renáta)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Papp László, Debrecen polgármestere 2023-ban számolt be arról, hogy a Nyírerdő Zrt. vezérigazgatójával, Hidas Tiborral megbeszélték: a társaság a lebontott Fancsikai kilátó helyére 2024-ben újat épít.

Azonban idén biztosan nem készül el az építmény, és egyelőre azt se tudni, elkészül-e valaha.

Papp László 2023. május 3-i bejegyzése (Fotó: Papp László Facebook-oldala)

Mint ismert, tavaly áprilisban közleményben jelentették be, hogy a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészetének kezelésében lévő kilátó műszaki állapota olyan mértékben leromlott, hogy balesetveszélyessé vált, és az erdőgazdaságnak az építmény lebontása volt az egyetlen lehetősége. Faanyagvédelmi szakértői véleményt készítettek, és eszerint a szerkezet lokális javítással nem volt helyreállítható. A tető és a lépcsőszerkezet jelentős része elkorhadt, az építmény egyes tartószerkezeti elemeit jelentős biotikus és abiotikus (ökológiai összetevők vagy környezeti tényezők, amelyek ökoszisztémát alkotnak és fontosak annak működéséhez – a szerk.) károsodások érték. Az úgynevezett szoknya jelentős területen gombakárosított, és ez több helyen a rudazatokra is átterjedt. Közölték azt is, hogy a beszerzett tartószerkezeti szakértői vélemény veszélyesnek jelölte meg a létesítményt, funkciója szerint nem volt használható, így a lezárás mellett döntöttek. A kilátót végül augusztusban lebontották.

Januárban még folyt a letermelés (Fotó: Cívishír/Fogarasi Renáta)

2024 januárjában visszatértünk a helyszínre, ahol azt tapasztaltuk, hogy körülbelül három hektáron kivágták a fákat. Juhász Lajos, a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészetének igazgatója akkor azt közölte a Cívishírrel, hogy tervszerű gazdálkodást folytatnak, amely szerint a kilátó körüli erdőrészletet terv szerint termelték ki. Erre az erdő egészségügyi állapota miatt volt szükség. Hozzátette, tavasszal felújítják az erdőrészletet, és mivel védett területről van szó, őshonos fehér vagy fekete nyárral ültetik be.

A 2024. augusztus 4-i állapot (Fotó: Cívishír/Fogarasi Renáta)

Augusztus elején újra ellátogattunk az egykori kilátó területére. A helyenként másfél méteresre nőtt parlagfüvek között állva észrevettük: elkezdődött a fásítás. Emailben kerestük a Nyírerdő Zrt-t, hogy megtudjuk: hány fás szárú növényt ültettek, ezekből mikor lesz újra sűrű erdő, továbbá szerettük volna megtudni, hogy áll a kilátó építése. Sajnos kérdéseinkre nem kaptunk választ, így novemberben újra írásban fordultunk a társasághoz. Három hét elteltével sem válaszoltak, ezért telefonon érdeklődtünk.

Meglepetésünkre a kommunikációs munkatárs csak annyit közölt: a korábban, azaz 2023. április 19-én kiadott közleményük a releváns, az abban foglaltakon túl nincs mondanivalójuk.

A 19 hónappal ezelőtti(!!!) tájékoztatás a kilátó lebontásáról szól, vagyis továbbra se tudni, elkezdődött-e a tervezési folyamat, milyen magas lesz az új kilátó, mikor készül el.

A 2024. november 26-i állapot (Fotó: Cívishír/Fogarasi Renáta)

350 ezerből készült a Fancsikai kilátó

Miután elkészült a Vekeri-tó (1974), a szakemberek olyan tavakat akartak kialakítani, amelyek kedveznek a horgászat szerelmeseinek. Így jöttek létre a Fancsikák, a Mézeshegyi-tavak. A tározók kialakításához vízállásos nádas, lápos területeket kerestek. A vízügyesek régi, 19. századbeli térképeket használtak, amelyek megmutatták a vízrendezési időszak előtti vízi világot. Ha találtak alkalmas területet, akkor azt az erdészekkel bejárták, de ez a feladat az elvadult nádasok miatt nem volt egyszerű – ismertette az Erdőspusztai Horgász és Turisztikai Portál. Úgy akarták kialakítani a tározók partszakaszait, hogy azokhoz minél kevesebb töltést kelljen létrehozni, és inkább természetes, a domborzat által már adott partszakaszai legyenek. Az I-es tározó területe belvizes legelő volt, a rajta lévő tanyát kisajátították; a munkálatok 1975 elején kezdődtek, és még abban az évben be is fejezték.

A Fancsika-I-es tározó (Báltisztai-tó) akkori kialakítási költsége 6,9 millió forint volt. Területe 90 hektár, maximum víztározási kapacitása 1,2 millió köbméter. Hatalmas víztükrének szépsége akkoriban az ilyen látványhoz nem szokott alföldi számára páratlan élményt nyújtott. A ma emberének valószínűleg hihetetlennek tűnik, de a 70-es években motorcsónakoztak, vízisíztek és vitorláztak is a nemcsak környékbeli, de még messziről érkezett turisták is. A tározó mellett egy ifjúsági vándortábort is kialakítottak, de ez később sajnos vandálok rombolásának áldozatává vált. A II-es, 26 hektáros tározót (Létai-tó) 1978-ra alakították ki, helyén nyárfaerdő volt. Már tervezésekor is jóléti tónak szánták, elsősorban horgászati célra. Kialakítási költsége 3,4 millió forint volt, maximális víztározói kapacitása 0,38 millió köbméter.

A tó északi végétől néhány száz méterre, a Panoráma út melletti domb tetején építették meg a Fancsikai kilátót. 1980-ban készült el a 13,5 méter magas létesítmény, és 350 ezer forintba került. A kilátó könnyebb megközelítése érdekében 1982-ben 40 ezer forintért egy parkolót is létrehoztak. A kilátót az évek alatt többször felújították, bízunk benne, hogy hamarosan ismét a kirándulók kedvelt úti célja lesz.

Fogarasi Renáta 

További híreink
Ételért álltak sorba a debreceni hőségben
Ételért álltak sorba a debreceni hőségben
Töltött káposzta, friss kenyér és sütemény várta a rászorulókat.
Elmaradnak a vetítések az Apolló moziban
Elmaradnak a vetítések az Apolló moziban
A debreceni filmszínház gépházi rendszere elromlott.
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Ismét beindult a habbal oltó a Semcorpnál
Most úgy tűnik, téves riasztás történt a debreceni gyárban.
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
Hőség: lassabb haladás a debreceni vonalon
A sínek hőmérséklete is van, ahol meghaladta a határértéket.
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Francia csatár érkezett a Lokihoz
Három évre szóló szerződést írt alá Debrecenben.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
A miniszter szerint indokolatlan volt a beruházás Debrecenbe történő áthelyezésének terve.
Baleset a 2-es villamos vonalán
Baleset a 2-es villamos vonalán
A helyszínelés alatt ingajárat viszi az utasokat Debrecenben.
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Új elnökhelyettes a debreceni klinikai központban
Illés Árpád átvette megbízását.
Hirdetés
Hirdetés
Hidegfront hoz enyhülést
Hidegfront hoz enyhülést
A hét közepén érkezik.
Hirdetés
Hirdetés
Labdarúgó-vb: a franciák a fő esélyesek
Labdarúgó-vb: a franciák a fő esélyesek
Egy szuperszámítógép szerint legalábbis.
Hirdetés
Hirdetés
Ételért álltak sorba a debreceni hőségben
Ételért álltak sorba a debreceni hőségben
Töltött káposzta, friss kenyér és sütemény várta a rászorulókat.
Megdőlt a napi melegrekord
Megdőlt a napi melegrekord
Június 27-én, még sose mértek ilyen magas hőmérsékletet.
Magyar játékost draftoltak az NHL-ben
Magyar játékost draftoltak az NHL-ben
Legutóbb 2002-ben történt ilyen.
Gazdaság
Fidesz: kárenyhítést a kisebb benzinkutaknak
Ami jár, az jár - írja Havasi Bertalan.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Járműjavítóban épül meg az új Közlekedési Múzeum
A miniszter szerint indokolatlan volt a beruházás Debrecenbe történő áthelyezésének terve.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.