Új iskolafogászati rendelőt adtak át Debrecenben

11,5 millió forintból új, korszerű eszközökkel felszerelt iskolafogászati rendelőt adtak át szeptember 17-én a Fűvészkert utcában, ami a református egyház fenntartásában működő intézmények diákjait szolgálja.
Fekete Károly püspök a sajtótájékoztatón elmondta, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet kereste meg az egyházat, hogy még alaposabb ellátást szeretnének nyújtani a közoktatási intézmények diákjai számára. Mivel a Városi Egészségügyi Szolgálat egykori épülete néhány éve a református egyház tulajdona, így az egyház vállalta, hogy 5,5 millió forintból felújítja a rendelőt, a város pedig 6 millió forintból két új fogorvosi széket vásárolt.
– Hét debreceni református közoktatási intézményünk van, 2700 gyermekkel, akik óvodában, általános iskolában és gimnáziumban tanulnak. Ellátásuk során nemcsak a megelőzés, de a gyógykezelés is fontos. Az a reménységünk, hogy akik ide jönnek, azok sokkal egészségtudatosabb életet folytatnak majd felnőtt korukban is – fogalmazott a püspök.
Széles Diána felelevenítette, a Pósa utcán 2019 októberében megnyitott a szűrőközpont, ahol fogászati szűréseket is végeznek. Az alpolgármester az azóta eltelt idő alatt látta, nem állhat meg a munka, ezért a nagy fenntartókkal külön meg kell állapodni, hogy a várossal együttműködésben a gyerekeket úgy tudják gondozni, hogy az a fiatalok számára a legjobb legyen. – Szülőként látom, hogy nem minden szülő foglalkozik annyit gyermeke egészségével és tudatos nevelésével, mint kellene, és ezt nekünk helyettük kell elvégezni. Ebben adunk segítséget városi, egyházi és egyetemi oldalról – tudatta Széles Diána. Hozzátette, félévente 38 ezer gyermek fordul meg az iskolafogászaton.
Elmondta, nemcsak az egyházi iskolákra, hanem a város fenntartásában működő iskolákra is gondoltak, hosszú távon szeretnék átszervezni az iskolafogászati rendszert, megújítani a rendelőket, hiszen a Bethlen utcai épületben még ma is a 30 évvel ezelőtti állapotok vannak.
28 körzetben összesen 78 ezer gyermek fordul meg az iskolafogorvosi egészségügyi rendszerben – emelte ki Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója. Tudatta, egy körzet maximális létszáma 1500 fő lehet, így volt lehetőség a Fűvészkert utcában két körzetet létrehozni. Papp Csaba hangsúlyozta, nem elég megállapítani egy gyerekről, hogy beteg, hiszen biztosítani kell a segítséget is a probléma megoldásához, és ez Debrecenben adott. – A mi ellátásunk ingyenes, a DAEFI biztosítja a minőségi barázdazáró anyagokat, és ugyanazokat az anyagokat használjuk, mint bármely nagyon drága magánrendelő, tehát nincs minőségi különbség – fogalmazott.
A Cívishír érdeklődésére Papp Csaba elmondta, az iskolafogászati szűrések a járvány idején sem szünetelnek. A DAEFI állásfoglalást kért az országos tisztifőorvostól, és Müller Cecília leírta, kötelező elvégezni a szűréseket és azt is tudatta, milyen módon. Ennek megfelelően az orvosok védőpajzsban, egyszer használatos vagy mosható, vízlepergető köpenyben végzik munkájukat. Minden gyermek után fertőtlenítenek, az előírt feltételeket maximálisan betartják a dolgozók. Az osztályok a szűrések során nem találkoznak egymással, két osztály között pedig 20 perc szünet van, ami alatt a várót is fertőtlenítik.


















