Új időszámítás kezdődött a hortobágyi természetvédelemben

Nyit a lakosság, a civilek felé a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága; és ez óriási változás a korábban tapasztalt, a természet értékeinek, annak megóvása érdekében végzett munkájához képest, amikor inkább az elrejtésen volt a hangsúly. A nyitást a nemzeti park és a Hortobágyi Természetbarát Kulturális Szabadidősegyesület (HTKSZ) végzi. A kezdeményezés első alkalma szeptember 21-én volt, amikor egy madárgyűrűzés iránt érdeklődő csoportnak Németh Ákos vezetésével tartottak bemutatót a Hortobágyi-Halastó vízfelületei mellett.
A felnőttekből, gyermekekből álló közel 30 fős csoport autóbusszal érkezett meg Hortobágy-Halastóra, ahol Medgyesi Gergely Árpád, a nemzeti park igazgatója várta őket. Jó negyedórás sétával érkeztünk meg a gyűrűzést bemutató helyre. A csoporttal tartott Szarka Zoltán, Hortobágy település alpolgármestere, a HTKSZ elnöke is.
– Egy esztendővel ezelőtt egy nemzeti parkos előadás után vetette fel Medgyesi Gergely Árpád, hogy mi lenne, ha a park nyitna a civilek felé és beengedné őket területére. Kérdezte, az önkormányzat, az egyesület hogy állna ehhez a kérdéshez, hogyan tudnánk egy kis közösséget összekovácsolni. Ebben a HTKSZ volt a partner, és megszerveztük az első, a madárgyűrűzést bemutató alkalmat. Mi is szeretnénk, ha lakosság felé nyitottabb lenne a park, annál is inkább, mert a nemzeti park megítélése a civilekben nem volt mindig egyértelműen pozitív. Ezt az előjelet igyekszünk átfordítani, hogy az emberek ne egy külön világként tekintsenek a nemzeti parkra. Lássák, az az életük része a maga értékeivel, továbbá ismerjék meg, hogy a park milyen lehetőségeket kínál számukra. Szeretnénk, ha a helyi lakosság és a tájegység iránt érdeklődők úgy tudnának együtt élni a nemzeti parkkal, mint ahogyan azt megismertük az ausztriai, csehországi tanulmányutunkon. Ez Hortobágy esetében egy úttörő gondolat, cselekedet. A folytatásban negyedévente újabb csoportokat indítanánk Hortobágy más és más védett értékeinek bemutatására – beszélt az induló programról Szarka Zoltán.
A kis csoportot Németh Ákos és munkatársai fogadták a tóparton. Kis vászonzsákokban mocorogtak a gyűrűzésre befogott madarak. A jelölés előtt a szakember számos érdekességgel fűszerezve ismertette a gyűrűzés történetét, menetét, majd bemutatta a madárgyűrűzést.
Medgyesi Gergely Árpád elmondta, hogy a madárgyűrűzés nem öncélú tevékenysége a természetet kedvelő, az iránt érdeklődő embereknek, hiszen a gyűrű segítségével nagyon sok mindent megtudhatunk a madarak életéről. Számítanak a civil lakosságra, a civil lakosság sokféleségére, mert az ő segítségükkel sokkal rugalmasabban és hatékonyabban tudják gyűrűzni a madarakat. Ez pedig a lakosságnak jó kapcsolódási pont lehet a természetvédelemhez.
– Amit most elkezdtünk a Hortobágyi Természetbarát Kulturális Szabadidősegyesülettel, az egy nagyon sok vetületű munka lehet – tért rá a civilek irányába történt nyitásra Medgyesi Gergely Árpád. – Remélem, a hortobágyiak részesei lesznek a munkánknak, hamarosan tudunk egy nemzetközi kutatáshoz csatlakozni, és előbb-utóbb bekövetkezik az, hogy a hortobágyiak eljutnak Görögországba, Olaszországba, és szakember vezetésével ott ők maguk keresik az ott telelő madarakat. Ez egy olyan pont, ahol a nemzeti park érdekei és a civilek érdekei összecsengenek, rengeteg olyan pályázatban tudnak indulni, ami ezt a munkát segítheti. A hazai tapasztalat mutatja, ahol éveken keresztül működik egy gyűrűzőközpont, oda máshonnan is érkeznek emberek, megszeretik a tájat, az érzést, és oda is költöznek. Várom ezt Hortobágyon is. Ha ez a következő években sikeres programmá válik, öt-nyolc év múlva nem tartom kizártnak, hogy azért költözik ide valaki, mert részt vesz a madárgyűrűzésben, természetszeretetből szakvezető lenne, túrákat vinne Hortobágyon, és ebből él meg. Egy gyűrűzőközpontnak sok vetülete van, és abban nemcsak a természetvédelem dominál. Néhány év elteltével nálunk is folyamatos lehet a madárgyűrűzés. Hiszem azt, hogyha valaki a Hortobágyra rendszeresen visszajár, egy idő múlva szeretné megismerni a szikes puszták élővilágát, a pásztoréletet. Ezeket nem is szabad elvágni egymástól, az biztos, hogy egymást fogják erősíteni – beszélt a várható jövőről a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója.
Mindeközben az előre befogott madarak lábára gyűrű került, és a csoport tagjai szabadon is engedték őket. A csapat tagja volt Török Nándor, hortobágyi szállásadó is. – Azzal a céllal érkeztem, hogy saját magam tapasztaljam meg azt, amit programként a vendégeimnek ajánlok majd - mondta. - A vendégházunkba sok fotós turista érkezik, komoly kamerákkal. Nem egy vendégünk mondta, hogy öt kontinensen járt már, mindenütt sok madarat látott, de ennyiféle madarat, több mint 300 fajtát, mint Hortobágyon, sehol. Nekem azért fontos ez az esemény, hogy lássam, hová tudnak kijönni a vendégeim, milyen élményeket, fotós élményeket tudnak szerezni. Nagyon jó kezdeményezés az alpolgármester és a nemzeti park igazgatója részéről - fogalmazott.
































