Új gyógyszereken dolgoznak a Debreceni Egyetemen
Több új, gyógynövénytartalmú készítmény előállítása körvonalazódik annak az együttműködésnek köszönhetően, amit a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet alakított ki az elmúlt években. A tervek szerint bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket is kutatnának, fejlesztenének közösen - adta hírül az egyetemi portál.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara (DE GYTK) és a Taskenti Gyógyszerészeti Intézet együttműködése csaknem ötéves múltra tekint vissza, amikor is a Meditop Gyógyszeripari Kft. közvetítésével a közép-ázsiai országból érkezett vendégek a DE Általános Orvostudományi Karán, Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetében, valamint a GYTK Gyógyszertechnológiai Tanszékén folytatott tevékenységekkel ismerkedtek.
A Gyógyszerésztudományi Kar dékánja a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a gyógyszeripar már akkor kiemelt stratégiai terület volt a Debreceni Egyetemen. Konzorciumi partnerséget alkotott a három fél és egy közös pályázat révén olyan bilaterális kutatási, fejlesztési együttműködés jött létre, melynek célja ez év novemberének végéig különböző növényi hatóanyagtartalmú prototípusok fejlesztése és javaslat kidolgozása azok ipari léptékűre növelésére. A pályázat támogatási összege hetvenmillió forint.
- A két országban egyaránt megtalálható Artemisia annua, vagyis az egynyári üröm és a Salvia officinalis, azaz az orvosi zsálya gyógynövényeket a hatóanyag-tartalom tekintetében összehasonlító vizsgálatoknak vetjük alá. A fejlesztés során antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó szopogató pasztillát és kemény kapszulát, valamint hidrogél/kenőcsöt, fülcseppet és speciális sebkezelő oldatot is készítünk
– fejtette ki Bácskay Ildikó dékán. Hozzátette: egy újabb pályázat lehetősége is napirendre került, mely során bakteriofág alapú gyógyszerkészítményeket kutatnának, fejlesztenének.