Új, amerikai díszpolgára van a Debreceni Egyetemnek
Debrecen és a Debreceni Egyetem soha nem fogja elfelejteni a mártírhalált halt miniszterelnök, Tisza István nagyságát, mindazt, amit neki köszönhet – hangsúlyozta a Gróf Tisza István halálának 106. évfordulója alkalmából tartott ünnepi szenátusi ülésen köszöntőbeszédében Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, írja az egyetemi portál.
Felidézte, hogy az egyetem 1945-ig viselte Gróf Tisza István nevét, majd évtizedeken át gyűjtötte a hozzá, illetve családjához kötődő ereklyéket.
- Gróf Tisza István, a Magyar Királyság és az Osztrák-Magyar Monarchia kétszeres miniszterelnöke rendkívül sokat tett az egyetemért. Az ő érdeme, hogy a császári tanács nemleges szavazata után I. Ferenc József úgy döntött, az 1912. évi 36. törvénycikkel létrehozza a modernkori debreceni egyetemet. Pontosan úgy, ahogy Tisza István javasolta neki. Ma elismerjük és lerójuk tiszteletünket a múlt előtt és ugyanakkor azok előtt is, akikkel a jövőt építjük. Ők a kitüntetetteink, akik egyetemünk egyre szélesedő, Amerikától a Csendes-óceán másik végéig terjedő kapcsolatrendszerét erősítik
– fejtette ki Szilvássy Zoltán rektor, aki rendkívül különleges szenátusi ülésnek nevezte a keddi eseményt, amelyen a Debreceni Egyetem múltja találkozik a jövővel.
Az ünnepi eseményen Pósán László országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke történelmi áttekintést adott Gróf Tisza István politikai életútjáról, az ellene elkövetett négy merényletről, és a végső nap, 1918. október 31-e eseményeiről.
Kiemelte: az újkori magyar történelemben számos miniszterelnök végezte erőszakos halállal, de egyedül Tisza István lett merénylet áldozata, a történeti Magyarország összeomlásával egyidőben érte a végzet. Visszaemlékezésében kitért az egykori miniszterelnök 1926-ban állított debreceni szobrának sorsára is. Az alkotás 2016-ban kerülhetett végleges helyére, oda, ahová eredetileg szánták, a Főépület elé.
Kinevezések, kitüntetések
Az ünnepi szenátusi ülésen a köszöntőket követően az egyetem három szakembere vehetett át tudományos tanácsadói kinevezést. A Szenátus döntése alapján 2024. szeptember 1-jei hatállyal Jeney Viktória, az Általános Orvostudományi Kar Molekuláris Medicina Kutató Központ munkatársa, Rákosi Csilla Ágota, a Bölcsészettudományi Kar Germanisztikai Intézet munkatársa és Zsombik László, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézet igazgatója lett tudományos tanácsadó.
Gróf Tisza István emléke, szellemisége, a nemzeti és azon belül a debreceni felsőoktatás érdekében végzett tevékenysége előtt tiszteleg a Debreceni Egyetem a Tisza István-díjjal. Az érmet az intézmény munkájának kiemelt támogatásáért, stratégiai célkitűzéseinek megvalósítása érdekében hosszú időn át végzett kimagasló tevékenységéért Jakab Istvánnak, az Országgyűlés alelnökének, valamint Miklóssy Ferencnek, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének ítélték oda.
Új egyetemi díszpolgár
A Debreceni Egyetem egyik legmagasabb kitüntetésében részesítette, az intézmény díszpolgárai sorába fogadta Aurelia Skipwith Giacomettót, Louisiana állam környezetvédelmi miniszterét. A Civis honoris causa cím olyan magas fokú elismerés, amellyel csak kivételes esetben él az egyetem. Olyan belföldi és külföldi személynek adományozható, aki kimagasló közéleti vagy művészeti tevékenységet fejt ki és munkásságával, erkölcsi vagy anyagi támogatásával segítette az egyetem vagy annak valamely szervezeti egysége jó hírnevének erősítését.
Aurelia Skipwith Giacometto kapcsolatrendszerével támogatja a Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Egyetem együttműködését agrárterületen, melynek célja közös diploma kiadása. Részt vesz közös kutatási programok kidolgozásában, agrár- és egyéb területeken is segíti a DE amerikai együttműködéseit, kutatásait, valamint szorgalmazza a kétoldalú cserekapcsolatok bővítését – hangsúlyozva a nemzetközi tapasztalatszerzés fontosságát a képzésben.