Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Türk László: Amennyi pedagógus kell, annyi van is, lesz is

Cívishír | 2024. 02. 15. | 14:00:54
Személyes missziójáról is beszélt a debreceni tankerület új vezetője. Úgy véli, a pedagógus-béremelés újra vonzóvá teheti a hivatást.
Türk László: Amennyi pedagógus kell, annyi van is, lesz is
„Bízunk abban, hogy visszatérnek azok a pályaelhagyók, akik az anyagiak miatt távoztak” (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A lehető legtöbb – arra fogékony – középiskolást indítana a pedagógusi pálya felé Türk László. A Debreceni Tankerületi Központ tavaly decemberben kinevezett új igazgatója tervszerűen készül rá, hogy a nyugdíjazások ne okozzanak zavart az oktatásban. Portálunknak adott interjújában arra is válaszolt, mikor indulhat el újabb két tannyelvű iskola a városban. Február 9-i beszélgetésünk során átvettük az eddigi pályáját, így fideszes képviselői szerepvállalására is kitérünk.

Cívishír: Hajdúhadházon és Debrecenben egyaránt volt iskolai igazgatóhelyettes, előfordult, hogy ellent mondott a vezetőknek?
Türk László: Dolgozzon az ember bárhol, nem biztos, hogy a vezetői döntéssel mindig egyetért. Ám a feladatot, amit ránk osztanak, el kell tudni fogadni.

Cívishír: Akkor is, ha morálisan nem ért egyet vele?
Türk László: Lehet más a véleményünk, miként előfordulhat, hogy az adott dologgal nem tudunk azonosulni. Ha nagyon nem megy, akkor nyilvánvalóan más pályát kell választani.

Cívishír: Megesett, hogy adott döntés kapcsán kifejezte az egyet nem értését?
Türk László: Mindig az őszinte párbeszéd híve voltam. Olykor felálltam nevelőtestületi értekezleteken, és elmondtam a véleményemet. Igyekeztem építő jelleggel hozzászólni.

Cívishír: Előfordult, hogy szexuális erőszak miatt vagy valamilyen más komolyabb ügyben fordult önhöz gyermek?
Türk László: Nem fordult elő ilyesmi.

Cívishír: Tankerületi vezetőként mit tenne, ha egy iskolaigazgató nem intézkedik egy bántalmazás miatt?
Türk László: Nem szabad hagyni, hogy ez megtörténjen, ha a tudomására jut, lépnie kell. Ha nem teszi, akkor őt is felelősségre kell vonni, hiszen gyerekek életéről van szó.

Cívishír: Nyíregyházán született, Szerencsen járt középiskolába, Debrecenben él 2001 óta. Hogyan vezetett az útja Hajdú-Biharba?
Türk László: Rakamazi gyerek vagyok, ahhoz a településhez, ugye, nincs messze Szerencs. Rendészeti tagozatra jelentkeztem, ez a képzés akkor indult. Szabolcsiként kissé különcnek számítottam egy zempléni iskolában. Ennek az elvégzése után, 2001-ben kerültem Debrecenbe történelemszakos hallgatóként. A nagynénémék a városban éltek és élnek most is, gyermekkoromban sok időt töltöttem itt. Már akkor elhatároztam, hogy Debrecenben szeretnék élni. A sors is így akarta, mert még el sem végeztem az egyetemet, amikor 2006-ban egy ismerős útján Hajdúhadházra kerültem tanítani.

Tanácskozás már tankerületi igazgatóként (Fotó: Papp László/Facebook)

Cívishír: Hét éven át volt pedagógus, majd igazgatóhelyettes Hajdúhadházon; mi volt ennek az időszaknak a legfontosabb tanulsága?
Türk László: Ott tanultam meg a szakmát. Vallom, minden pedagógusjelöltnek találkoznia kellene hátrányos helyzetű diákokkal. Elméletben ugyanis lehetetlen felkészülni arra, hogy miként tanítsunk ilyen közösségekben. Sosem felejtem el a Bocskai István Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolát, ahol hetedikeseknek kellett órát tartanom a kiegyezésről, Deák Ferencről. Egyetlen feladatod van, mondták a kollégák, hogy a gyerekek az osztályteremben maradjanak… Már akkor rá kellett jönnöm: először magamat kell elfogadtatnom. Vagyis a tanár személye fontosabb, mint az, amit tanít. Az én órám után matematika következett egy helyettesítő pedagógussal. A diákok azzal marasztaltak, hogy inkább én tartsam meg a matekórát. Ennek az volt az üzenete, hogy megtaláltam velük a közös hangot.

Cívishír: Ha a tanár személye fontosabb annál, amit tanít, akkor mi a jó tanár titka?
Türk László: Le kell ereszkedni a gyerekek szintjére, rájuk hangolódni, így könnyebb az adott tantárgy tanítása. A gyermek és az adott tantárgy szeretete a kulcs. A legtöbb tanáron azt látom, hogy a nehézségek ellenére szereti ezt a pályát.

Cívishír: Hajdúhadház után a debreceni Epreskerti Általános Iskola igazgatóhelyettese lett. Ezzel párhuzamosan 2017-ben elindult, és nyert a Fidesz-KDNP színeiben egy debreceni időközi választáson. Miért akart önkormányzati képviselő lenni?
Türk László: Az epreskerti iskolaigazgató, Szabó Gyula kérésére váltottam. Tőle sokat tanultam az intézményvezetésről, valamint rajta keresztül kerültem a Fidesz politikai közösségébe (Szabó 1990-től 2018-ig volt önkormányzati képviselő). A kiváló tanár, Danku Attila sajnálatos halálával a jelenlegi városvezetés kért fel indulásra. Tanárszemélyiség után tanárszemélyiséget szerettek volna képviselőnek. Meglepődtem, de tisztelettel elfogadtam a szolgálatot. Hiszem, hogy a két feladat támogatta egymást. Mindkét szerep közösségi képviselet. 2019-ben újabb önkormányzati választáson sikerült mandátumot nyernem. A körzetemben lakók rendre megtaláltak a kéréseikkel. Nagyon-nagyon jó élményekkel tekintek vissza erre az időszakra. A tankerület vezetése összeférhetetlen a képviselőséggel, ezért 2023 decemberében le kellett mondanom a mandátumomról. Ugyanakkor ebben a tisztségemben is Debrecent szolgálom.

Cívishír: 2018-ban úgy lett az Ady Endre Gimnázium igazgatója, hogy a tanári közösség, a szülők és a diákönkormányzat Rózsavölgyi Gábort támogatta. A sajtó is tűz alá vette, miért volt olyan fontos az Ady igazgatói széke?
Türk László: Mert addig csak általános iskolákban taníthattam, miközben a végzettségem alapján középiskolai tanár vagyok. Ezt is egy újabb kihívásként éltem meg. A nem túl szép kezdettel együtt is hálás vagyok a sorsnak. Hosszabb időre készültem, de három tanévet maradtam. A szakmaiság győzedelmeskedett, nem a politikai érdek. Megtaláltuk a közös hangot, sikereket értünk el. Ez a tapasztalat különösen jól jön most a fenntartói székben. Hitelesebbnek érzem magamat azáltal, hogy egy hátrányos helyzetű település és egy nagyváros általános iskoláját, egy gimnáziumot, valamint egy egyházmegyei tanintézmény-rendszer működését egyaránt megismertem.

Cívishír: A kinevezése előtti ellenreakciókat látva nem gondolt arra, hogy inkább visszakozzon?
Türk László: Azzal támadtak, hogy nincs középiskolai tanítási gyakorlatom, ami akkor tényszerűen igaz volt. Ám elsődlegesen nem történelmet oktatni, hanem intézményt vezetni mentem oda. Azt gondoltam, ha megismernek, idővel helyreáll a béke. Kiváló nevelőtestületről beszélünk, azóta is példálózok velük, mert olyan szakmai innovációkat képviselnek, amelyeket jó gyakorlatként más iskolákban is meghonosíthatnánk.

Cívishír: 2020-ban ismét váltott. A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye oktatásszervezési főigazgatóságában mi volt a kihívás?
Türk László: Többen azt hiszik, hogy nem éreztem magamat jól az Adyban. Értem ezt az olvasatot, de nem igaz. Sok tervünk volt, azonban újabb kihívást láttam Palánki Ferenc megyéspüspök megkeresésében. Tíz iskola tíz településen, Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Beregben, ami egészen másféle feladatot jelentett. Kicsit korán jött, de nem tudtam nemet mondani erre a megtiszteltetésre. Az adys kollégák talán cserbenhagyásnak érezhették, ugyanakkor a mai napig jó viszonyban vagyunk. Most, amikor fenntartóként kvázi visszaérkeztem az Ady élére is, nagyon sok gratulációt kaptam tőlük, ahogy a közös munkát is folytatjuk. Az egyházi iskolák szerepe növekszik, ezért különösen örülök annak, hogy az ő működésükre szintén van rálátásom. A tapasztalataimmal az állami intézményekben zajló hitoktatást is jobban tudom támogatni.

Cívishír: Számított ebben a vállalásban a felekezeti hovatartozása?
Türk László: Templomba járó római katolikus, keresztény embernek vallom magam, ami sokat segít a mindennapokban. Az iskola legyen emberközpontú!

Cívishír: Mennyi iskola, pedagógus és diák tartozik a debreceni tankerülethez?
Türk László: Negyven köznevelési intézmény, kétezer pedagógus, húszezer diák. Mellettük közel nyolcszáz nevelés-oktatást segítő dolgozó, karbantartó, takarító stb. A tankerülethez tartoznak a Nyíradonyi járás iskolái is.

Cívishír: Mennyi betöltetlen pedagógusi státuszuk van? Hol szorít a cipő?
Türk László: Száz százalékos szakos ellátottsággal dolgozunk, vagyis minden területen végzett pedagógus látja el a feladatokat. Ez őrült nagy szervezési feladat. Egyes kollégák óraadóként „áttanítanak", hiszen nem minden iskolában van elegendő fizikatanár. Távozók és érkezők egy ekkora szervezetnél folyamatosan akadnak. A betöltetlen álláshelyek száma nem jelentős, miközben szépen érkeznek az önéletrajzok. Amennyi pedagógus kell, annyi van is, lesz is. A nagy feladat inkább a nyugdíjba vonulók pótlása. Ennek érdekében szeretnék élen járni a Debreceni Egyetemmel való együttműködésben. Így kértem az iskolaigazgatóktól, hogy az ötödéves pedagógushallgatóknak, akik szívesen maradnának az adott iskolában, találjunk feladatot a státuszkereten belül. Továbbá a végzős középiskolásaink figyelmét is felhívjuk a pedagógusképzésre, különösen most, hogy emelkednek a tanári bérek.

Cívishír: A debreceni tankerület is kitett annak, hogy túl sok a nyugdíjhoz közeli tanár és kevés a pályakezdő?
Türk László: Ez okozhat problémát, amennyiben nem készülünk fel megfelelően. Rövidesen áttekintjük, hogy mely szakokat érinti ez a leginkább. Bízunk abban, hogy visszatérnek azok a pályaelhagyók, akik az anyagiak miatt távoztak. A jogszabályok illetménynövekedéssel honorálják a matematika-, a kémia- és a fizika szakosokat, ennek is lehet vonzereje. Továbbá a törvény lehetőséget ad a nyugdíjas kollégák részmunkaidős és óraadói foglalkoztatására. Mindezekkel tudatosan tervezünk.  

Cívishír: Hány tankerületi pedagógus távozott a „státusztörvény" miatt?
Türk László: Egy százalék alatti az arányuk, néhány tíz emberről van szó, az országos átlagnak megfelelő. Akad, aki a béremelést látva már visszajönne. Ha már itt tartunk, szeretném leszögezni: a bértömegünk 32,2 százalékot emelkedett január elsejétől. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy egyetlen pedagógusunk sem keres bruttó 528 ezer forint alatt, de a bérek egészen 800 ezer forintig terjednek. A béremelésen túlmenően, egy hátrányos helyzetű településen, például Nyíradony környékén dolgozó kolléga – esélyteremtési illetményként – még bruttó 100-150 ezer forinttal többet is megkereshet annál, mint amennyit Debrecenben kapna. Ez az ösztönző azért került bele a rendszerbe, mert a kisebb településekre nehezebb tanárt találni.

Cívishír: Tehát itt szorít az a cipő…
Türk László: Magam is Debrecenből jártam ki Hajdúhadházra, miként a tantestület 30-40 százaléka, mert már akkor sem volt elég tanár a városban. Ez a tendencia azóta csak erősödött. Az oktatásirányítás most azt mondja, az állam hajlandó 100-150 ezer forinttal többet fizetni azoknak, akik hátrányos helyzetű településeken vállalnak munkát. Az iskola megszűnése rossz, ezért arra törekszünk, hogy ezeken a helyeken is száz százalékos legyen a szakos ellátás.

Cívishír: Hogyan mérik azt, hogy mennyire színvonalas az oktatás az általános iskolákban?  
Türk László: Sok egyéb szempont mellett a sikeres középiskolai felvételik visszajelzést adnak, ugyanakkor minden iskolának megvan a maga erőssége: nyelvtanulás, sport, informatika, természettudományok… Az egyik iskolában mégis sokszoros a túljelentkezés, míg a másikban van még szabad hely.

„Az egyházi iskolák szerepe növekszik, ezért különösen örülök annak, hogy az ő működésükre szintén van rálátásom” (Fotó: Cívishír)

Cívishír: A HVG legjobb középiskolákat rangsoroló országos listáján a Fazekas-gimnázium évek óta tartja magát az élmezőnyben, azonban a többi – a Kossuth-gimnázium, a TÁG, az Ady – lefelé csúszik, vagy a lista alsó felében stagnál. Mi ennek az oka? Hogyan lehetne változtatni?
Türk László: Ez nézőpont kérdése, hiszen azt is mondhatjuk, hogy az első százban négy debreceni iskola szerepel. A Tóth Árpád Gimnázium 2023-as rangsorban a 72. helyen volt míg a 2024-es rangsorban 20 hellyel előrébb az 52. helyen szerepel. Egy ilyen rangsor összeállításánál kisebb dolgok, mint egy gyengébb OKTV-szereplés, a nyelvvizsgák számának változása is okozhat visszaesést. A Kossuth, ugye, nem a tankerület fenntartásában van, hanem a Debreceni Egyetemében. A Fazekas rendkívül népszerű gimnázium, ahogy az Ady is a két tannyelvű képzéssel, a drámatagozattal, miként a TÁG-ban továbbra is erős a természettudományos oktatás. Mindenütt fontos a nyugdíjba vonuló tanárok minőségi pótlása, de ezekben a jó hírű gimnáziumokban különösen nem mindegy, ki készíti fel a diákokat a tanulmányi versenyekre, az emelt szintű érettségire. Egy, a felsőoktatásból éppen kikerülő pedagógus – bár vannak kivételek – nem feltétlen ugorja meg ezt a szintet. Ezek a gimnáziumok a 10-20 éves tapasztalattal rendelkező pedagógusokat keresik. A mi egyik nagy feladatunk az, hogy ha például a Dunántúlról ideköltözik egy jó matematikatanár, akkor megtaláljuk a helyét a rendszerben. Személyes misszióként kezelem, hogy a legjobb iskoláinknak kiváló nevelőtestülete legyen, a távozók pótlása úgy történjen meg, hogy az ne veszélyeztesse a szakmai munkát.

Cívishír: Tankerületi vezetőként érez felelősséget abban, hogy hogyan szerepel Debrecen az efféle rangsorolásokban?
Türk László: Bár a fenntartónak más a szerepe, mint az iskolaigazgatónak, ettől még számomra is lehet ez siker, de kudarc is. Ha a szakmai munkához minden tárgyi és személyi feltételt biztosítunk, az ember alappal kérdezheti, hogy vajon mi áll egy esetleges visszaesés hátterében. Tehát van benne felelősségem.

Cívishír: A folyamatos túljelentkezésre tekintettel Debrecen polgármestere azt szeretné, hogy a Lilla Téri Általános Iskola mellett a Vénkerti és az Árpád Vezér iskolák is két tanítási nyelvűek legyenek. Mi lesz ebből a dologból?
Türk László: A nyelvi képzés iránt nagyon megnőtt az igény. A két iskola bevonásának előkészítése már zajlik, a szükséges átszervezések és engedélyeztetések után, a 2025/2026-os tanévben indulhat meg az újfajta képzés az említett iskolákban. Ezekbe a tanintézményekbe az egész városból lehetne jelentkezni.

CH

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Gyorsváltó: Senenánszkyék lemaradtak a döntőről
Gyorsváltó: Senenánszkyék lemaradtak a döntőről
Összesítésben tizedikként végeztek.
Hirdetés
Hirdetés
2025-ben megduplázzák a gyerekek után járó adókedvezményt
2025-ben megduplázzák a gyerekek után járó adókedvezményt
Gyógyír lehet a demográfiai hanyatlásra?
Hirdetés
Hirdetés
Gazdaság
Szakszervezeti szövetség: legalább 12 százalékkal kell emelni a minimálbért
A 300 ezer forintos minimálbér mellé minimum 360 ezer forintos garantált bérminimum szükséges – fogalmaztak.
Bejelentették, ki juthat könnyebben hitelhez
A kormányinfón részletezte a feltételeket Vitályos Eszter.
Nem remekeltek a strandbüfék a hatósági ellenőrzéseken
A fertőtlenítő mosogatás hiánya az ellenőrzések 8,7 százalékánál jelentett problémát, sok helyen gond a takarítatlanság is.
A Volánbusz beolvad a MÁV-ba
Régi terve ez a kormánynak.
Turizmus: Debrecen és térségének népszerűsége töretlen
Január elejétől a nyár közepéig több mint 8,8 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
MCC FIT: soha ennyien még nem jelentkeztek képzésre
MCC FIT: soha ennyien még nem jelentkeztek képzésre
Még tart a felvételi az egyetemi programra.
Jubilál a Strandok Éjszakája
Jubilál a Strandok Éjszakája
A nyári kánikula várhatóan folytatódik, így a hosszú, forró napok után jöhet a hűsítő éjszakai fürdőzés!
Strandok éjszakája a Hungarospa Strandfürdőben
Strandok éjszakája a Hungarospa Strandfürdőben
Forró nyári slágerek és lézershow.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés