Torontóba került az idei Debrecen Díj
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara idén Stephen W. Scherernek, a torontói Hospital for Sick Children egyetemi klinika kutatási vezetőjének, a Torontói Egyetem orvosi kar kiemelkedően elismert professzorának ítélte oda a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetést. A díjjal minden évben a molekuláris medicina területén nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket elért tudósok munkáját ismerik el. Stephen W. Scherer december 3-án vette át a díjat a Debreceni Egyetemen, majd tudományos tevékenységéről tartott előadást. Az ünnepélyes díjátadót megelőzően az egyetem és a kar vezetői a Kenézy Villában a sajtó nyilvánossága előtt mutatták be az idei kitüntetettet.
Papp Zoltán, a Debreceni Egyetem professzora méltatta a Torontói egyetem kiemelten elismert molekulárisbiológus-professzorát, aki a humán genom, az emberi genetika ismeretanyagát felölelő kutatása terén elért eredményei révén már számos díjban részesült. Ezek sorát gazdagítja a Debreceni Egyetem Debrecen Díja. Stephen W. Scherer kutatása eredménye segíti számos betegség diagnosztizálását, de különösen hangsúlyos az autizmus felismerésében. A kutatások által ismerték fel, hogy az autizmusnak genetikai okai vannak. Stephen W. Scherer kutatásaival, azok eredményeivel példát mutat a felnövekvő orvosgenerációk számára is.
Tőzsér József rektorhelyettes elmondta: a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetés centrumdíjaként indult, utána lett kari díj, de már indulásakor is egyedülálló elismerés volt. Ennek odaítélése előtt többlépcsős, körültekintő jelölési, kiválasztási folyamat zajlik. Erről Mátyus László dékán beszélt. A díjazott személyére az általános orvostudományi kar professzorai tesznek javaslatot, ezt később kiterjesztették a korábbi díjazottakra. A mostani díjátadás különleges, mert Stephen W. Scherert a Debrecen Díj első kitüntetettje javasolta. A kar vezetése által felkért professzorok ad-hoc bizottsága megtárgyalja a jelöléseket, és kettőre redukálja a díj várományosi körét. A kar tanárai titkos szavazással döntenek a díjazott személyéről. A Debrecen Díj tulajdonosai közül ketten már Nobel-díjasok. A kitüntetettek jó hírét viszik a Debreceni Egyetemnek, a díj szerepel az életrajzukban. Maga a díjátadás pedig kiváló lehetőség az új tudományos kapcsolatok építésére, a tudományos kérdésekről való kommunikációra.
– Hatalmas megtiszteltetés számomra ez az elismerés, és az is, hogy az én fotóm is bekerül az eddigi díjazottak fényképeit tartalmazó tárlóba. Illusztris társaságba kerülök. A díjnak azért örülök különösen, mert az elismerést odaítélő grémium nemcsak a tudományos eredményt díjazza, hanem elismeri a jövőben folytatható kutatási területeket is – kezdte mondandóját Stephen W. Scherer, majd beszélt a tudományos kutatása legfontosabb állomásairól, amelynek egyik következtetése, hogy a rendellenességek, a betegségek több mint 20 százalékban a génekben lévő eltérések következményei.
Az autizmus terén folytatott kutatásai során rájött, hogy egy fehérjeszintézis állhat a probléma mögött, ami felelős az agyban lévő idegkapcsolatokért.
Az autista esetek száma növekszik – hazájában, Kanadában minden 65. újszülöttnél jelentkezik. Régebben azt hitték, hogy az autizmus csak pszichikai állapot, és a szülőket okolták, mert nem megfelelően nevelték a gyereket. A ’90-es években az oltásokat kezdték felelősnek tartani, később sok más magyarázat is előkerült, például a telefonok használata. Kutatása jelentősége az, hogy a világon először mutatta ki: az autizmus kialakulása biológiai alapon történik, és a gének felelősek érte. Ma már legalább 100 formáját ismerik az autizmusnak. Ugyanakkor más betegségek esetében is segít a torontói professzor felfedezése egy többezer mintát tartalmazó információs bázissal. A jövőben a gyakorlatban alkalmazni tudják Stephen W. Scherer felfedezését.