Tasó László pereket helyezett kilátásba a vádakra
– Még nem zárult le Nyíradony gazdasági helyzetének feltárása, ezért nem tudok teljes képet adni. Célom, hogy a városnak átláthatóbb, tiszta és korrupciótól mentes utat mutassak. Nem célom az egymásra mutogatás és a felelősök keresése. Mindazonáltal egyesek olyan kézivezérelt öncélú hatalmi rendszert építettek ki, amely súlyos, számszerűsíthető károkat okozott a településnek. Nyíradony a csőd szélére sodródott, ami megoldást igényel. Nem nyugszom addig, amíg ki nem derül az igazság és el nem számolnak a felelősök – indította a december 3-i közmeghallgatást Szilágyi Zoltán Tibor, Nyíradony október elsejével hivatalba lépett polgármestere.
A városvezető a júniusi önkormányzati választáson függetlenként nyert, előtte éveken át a Fidesz-KDNP képviselőjeként vett részt a helyi döntéshozásban. A mostani közmeghallgatás az önkormányzati képviselő-testületi ülés keretében zajlott, az esemény Nyíradony financiális helyzetét, a folyamatban lévő beruházásokat volt hivatott bemutatni, de hozzászólások is elhangzottak a művelődési ház zsúfolásig megtelt nagytermében.
Szilágyi Zoltán Tibor beszámolóját megtapsolták, majd ő és Tasó László (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő – korábbi polgármester – beszéltek hosszabban; rajtuk kívül a 2024 őszén leköszönt polgármester, Tasó Béla és egy-két más megszólaló kapott epizódszerepet. A közönség többsége érezhetően nem az országgyűlési képviselőt támogatta a jelenlétével, párszor bekiabálásokkal próbálták megszakítani.
Százmilliókról beszélt
Szilágyi Zoltán Tibor beszámolójában nem titkolta, a fejlődéshez vármegyei és kormányzati szintű segítségre van szükségük. Kijelentette: az elmúlt időszak gazdálkodását áttekintve 220 millió forint értékben észlelték célhoz kötött bevételek attól eltérő felhasználását, például pályázati források önálló, likvid hitelként történő felhasználását. Az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére szánt 380 millió forintból – állította Szilágyi – 72 millió hiányzik. Egy, a település élhetőségét célzó pályázat 400 milliós támogatásából 180 millió nincs meg a polgármester szerint. Azt is mondta, hogy a közfoglalkoztatásra igényelt pénz előlegét a céltól eltérően használták fel. Elhangzott: bizonyos összegek nem kerültek vissza a város költségvetésébe.
– Az önkormányzati hiány átlépheti a félmilliárd forintot, ez a működőképességet is veszélyezteti. A Borsod vármegyei rendőrség hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt folytat büntetőeljárást – jelentette ki a polgármester, közölve: a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft.-nél „olyan gyakorlat honosodott meg”, amely szerint az önkormányzat tételes elszámolás nélkül adott támogatást a társaságnak. Szerinte így biztosították, hogy a korábbi polgármester és a regnáló országgyűlési képviselő érdekeltségébe, rokonságába, befolyása alá tartozó cégek jelentős bevételhez jussanak, miközben az önkormányzat hanyatlott. Szilágyi Zoltán Tibor néhány százezertől a több millió forintig terjedő összegeket sorolt fel cégek és vezetők megnevezésével.
Szerinte 2020 és 2023 között összesen 827 millió forint, a „vagyonkezelő cég bevételének 70 százaléka landolt a családi vállalkozásoknál”. Megjegyezte: amíg a „családi cégbirodalom” robbanásszerűen növekedett, a vagyonkezelő évről évre veszteséges volt. Meglátása szerint a forrásokat nem mindig a tervnek megfelelően költötték, hanem „hazajátszották”. Szerinte Tasó László súlyos károkat okoz az önkormányzatnak azzal, hogy a Városházán működik a képviselői irodája (ami szabályellenes is Szilágyi álláspontja alapján). Hozzátette, a képviseletet egy Tasóéknak tulajdonított cég évi 3,6 millió forintért látja el irodaszerekkel.
Vitatta a „kutakodást”
Mindezekre Tasó László úgy reagált, reméli, a hallottak mindenkit megerősítenek abban, hogy „hatalmas tévedés volt” Szilágyit polgármesterré választani. – Alapvető információkkal nincs tisztában, fogalma sincs az önkormányzat gazdálkodásáról, működéséról, költségvetési bevételeiről, a vállalkozási szerződésekről. A testület a polgármestert az önkormányzat intézményeinek vizsgálatára hatalmazta fel. Az eredmények kiindulási alapjai annak, hogy miként lehet gazdálkodni a jövőben. De nem volt felhatalmazása, hogy kutakodjon családi cégek után. És arra sem, hogy hazudozzon az itt jelenlévőknek, hiszen az elhangzottak 99 százaléka hamis vagy téves információ – hangsúlyozta a térség parlamenti képviselője. Közölte: az emlegetett irodát 2013-tól az Országgyűlés bérli az önkormányzattól havi 687 ezer forintért, továbbá irodaszerekre és például rendezvényekre, reprezentációra minden hónapban 357 ezer forintot kap.
Sérelmezte, hogy a polgármester úgy beszélt a költségvetésből hiányzó pénzről, mintha azt „kiutalták volna a Tasó-birodalomnak”. Hergeli, cukkolják az embereket, háborgott Tasó László, jelezve, feljelentéseket tesz több elhangzott kijelentés miatt, amelyeket „egy teljesen fogalmatlan embernek” tulajdonított, akinek „csak a hatalom a vágya”.
A politikus határozottan visszautasította, hogy korrupcióval vádolják meg a korábbi városvezetést, csakhogy közben – mondta – „az új vezetés fenyegeti az önkormányzati dolgozókat”. Kijelentette, Nyíradony jól működött, haladt, építkezett, járási székhellyé vált. – Ha az önkormányzat nincs jóban a mindenkori kormányzattal, akkor nem jutnak támogatásokhoz, nem fog fejlődni a város. A jelenlegi vezetésnek fogalma sincs a törvényekről, szabályokról – hallhattuk Tasó Lászlótól.
Tasó Béla korábbi fideszes polgármester szerint nem kaptak valós képet a város gazdálkodásáról, jelezve, az adott gazdasági év lezárásáig költségvetési hiányról sem lehet beszélni. Felidézte: regnálása utolsó hónapjaiban az önkormányzat az ingatlanértékesítési bevételben 130 millió forint többletet ért el, zajlott egy 300 milliós pályázat elbírálása és szakminisztériumoktól 40 millió forint volt kilátásban.
Tasó László emlékeztetett, Szilágyi Zoltán Tibor 2019-től önkormányzati képviselő, a vagyonkezelő bizottságot vezette, a jelenlegi képviselő-testület öt tagja korábban is részese volt a helyi döntéshozásnak, vagyis minden információnak a birtokában voltak. A polgármester most mégis azt adja elő, hogy fogalma sincs a város gazdálkodásáról – jegyezte meg Tasó. Szilágyi úgy reagált, hogy hivatalba lépésekor átfogó ellenőrzést kért, a taglalt hiányt úgy állapították meg, hogy a vizsgálat majd január 31-re zárul le.
CH