Tizenhat beteg a debreceni HIV-ellátóközpontban

Jelenleg 16 HIV-pozitív beteg részesül ambuláns ellátásban és ingyenes HIV-terápiában a 2014 óta működő debreceni ellátóközpontban, a Kenézy Gyula egyetemi kórházban; a megyében évente 400-500-an vesznek részt anonim HIV-szűrésen – hangzott el egy, a hazai és a térségi helyzetről szóló október 18-i sajtótájékoztatón. Magyarországon tavaly 229 új HIV-pozitív fertőzöttet diagnosztizáltak.
A Debrecenben kezelt gondozottak nemek szerinti megoszlása eltér az országos átlagtól (80 százalék férfi). A páciensek között a cívisvárosban csak egy nő van. A betegek túlnyomó többsége Hajdú-Biharban is 25-40 éves, csak egy akad, aki 60 év feletti. Ma már a gyógyszeres kezelés olyan hatékony, hogy gyakorlatilag fertőzöttként is teljes élet élhető.
Lakatos Botond, a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa kiemelte, Magyaországon a HIV-fertőzöttek száma az európai átlag alatti, arányaiban a többi közép-európai országhoz hasonló. – Kétezer fertőzöttet tartunk nyilván, s megközelítőleg ennyien lehetnek, akik nem tudnak a betegségükről. A regisztrált betegek többségét Budapesten gondozzák, ugyanakkor Debrecenben, Miskolcon és Pécsen is van ellátóközpont – közölte. Aggasztónak nevezte, hogy évente 10 százalékkal, vagyis mintegy 200 fővel növekszik az új, ismert fertőzöttek száma. További probléma, hogy minden negyedik fertőzöttet már az AIDS stádiumában ismernek fel (a 2018-ban kiszűrt 229 új HIV-fertőzött közül 57), vagyis, amikor az immunrendszer már olyan gyenge, hogy különböző daganatok, fertőzések lépnek fel.
– Ma már elmondhatjuk, hogy egy kiválóan kezelhető betegségről van szó, amennyiben sikerül idejében diagnosztizálni a fertőzést, és elkezdődik a kezelés – emelte ki Jancsik Viktor, a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai szakambulanciájának részlegvezető főorvosa. Hangsúlyozta: hazánkban a legmodernebb kezelésben részesülnek a HIV-fertőzéssel élők, és az ellátás teljesen ingyenes a számukra.
A debreceni ellátóközpontban kezelt betegek egy részét a megyei kormányhivatal által biztosított anonim HIV-szűrésen diagnosztizálták, másokat valamilyen alapbetegség okán kért szűrés során azonosították. Vannak olyan betegek is, akik korábban az Dél-Pesti Centrumkórház gondozottai voltak, de lakóhelyük szerint Hajdú-Bihar megyéhez tartoznak.

Debrecenben, a Rózsahegyi utca 4. szám alatt péntekenként 9-12 óra között van lehetőség szűrésre. Míg 15 évvel ezelőtt évi 25 szűrést végeztek, ma már 400-500-at. – Hat betegünket a megyei HIV-szűrő állomáson diagnosztizálták. Ez is jól alátámasztja, hogy mindenkinek érdemes részt vennie legalább egyszer HIV-szűrésen, a rizikócsoportba tartozóknak pedig évente akár többször is javasolt – fűzte hozzá Jancsik Viktor.
RaL


















