Tartozás miatt felszámolják a Traubisoda gyártóját

Tartozása miatt felszámolás alá került a Traubisodát több mint húsz éve gyártó debreceni vállalkozás, amelynek üzemét és védjegyeit 1,1 milliárd forintért hirdették meg eladásra. Magyarországon közel fél évszázada gyártják az osztrák eredetű, szőlőízű Traubit – írja a Napi.hu.
Az italgyártó és forgalmazó Ráthonyi Kft. felszámolását idén júliusban rendelte el a Debreceni Törvényszék, miután bírósági határozatban megállapított fizetési kötelezettségét nem teljesítette.
Ennek előzménye egy jogvita volt - derül ki a kft. felszámolás előtti tevékenységet záró mérlegének kiegészítő mellékletéből. A vállalkozás a 2013 és 2015 között átadott Traubi üzemcsarnokának felújítási és bővítési munkáival kapcsolatos elszámolási hiányosságok miatt bírósághoz fordult, míg a kivitelező a beruházás egyes pótmunkáinak elfogadtatása miatt perelt. Ennek jogosságát a Ráthonyi Kft. vitatta. Hogy a bíróság döntése nyomán mekkora összeget kellene az üdítőgyártónak a kivitelező részére kifizetni, a lap nem tudta meg.
Jelenleg - a NAV adatai szerint - mindössze 7 dolgozót foglalkoztatnak, idén a felszámolást megelőzően átlagosan 27 főt, tavaly 32-t, tavalyelőtt pedig 36-ot foglalkoztattak. A Ráthonyi Kft. termékeit belföldön értékesítette, egykor kereskedelmi partnere volt többek közt a Metro, a Spar, a CBA, a Coop, az Auchan, az Aldi, 2018-tól a Lidl és a Penny Market.
Az italgyártó cég az elmúlt években több uniós-magyar finanszírozású pályázaton igényelt támogatást, a legnagyobb értékben telephelyfejlesztésre - derül ki a pályázati portálról.
Az I., II. és III. ütem megvalósítására 2011 és 2013 között évi 100-100 millió forint támogatást nyertek el, 49, illetve 50 százalékos támogatási intenzitás mellett. A saját forrást önerő és bankhitel segítségével biztosították. A dokumentumok szerint a cég a debreceni, Alma utcai telephelyén a palackozó felújítására és bővítésére, gépbeszerzésre, kút létesítésére, a szennyvízelvezetés korszerűsítésére, majd az irodaépület és meglévő palackozó átalakításával kompresszorház és csomagoló üzem kialakítására kapott támogatást. A kivitelezésre 2011-ben a Mester-Építő Kft.-vel, 2013-ban a debreceni Épkerservice Zrt.-vel szerződtek. A projektvégrehajtás előrehaladásáról benyújtott dokumentumok szerint az építés az előzetes tervekhez képest többször módosult, például egy beszerzendő gépsor mérete miatt, 2013-ben pedig hibás burkolólapok cseréje miatt csúszott a befejezés.















