Szentpéterszeg: nyugalom és virágillat igen, trágyaszag nem

Kiss Gábor, Szentpéterszeg polgármestere nem tagadja: ő bizony vitatja a 2022. évi népszámlálás falujára vonatkozó adatát. Nevezetesen azt, hogy 996 főt hozott ki a Központi Statisztikai Hivatal. – Ez egy érdekes adat, hiszen hivatalosan 1117-en vagyunk. A népszámlálási adat szerint 996-an. Ha én leülök egy papírral, ceruzával, akkor 1120-1130 embert kapásból összeszámolok. Tehát nem tudnám megmondani, hogy melyik a hivatalos. Valószínűleg mindannyian tévedünk, mondjuk 10 százalékot, de az biztos, hogy ezernél többen vagyunk. De mondjuk, akik eljárnak egyetemre, máshová dolgozni, már életvitelszerűen nem itt élnek, azokkal kevesebben lehetünk. Én 1100-at szoktam mondani. Ez egy állandó. Nagyjából az elmúlt négy évben – mióta van ez a családtámogatási rendszer – annyian születnek, mint ahányan meghalnak. 2021 volt a rekord, 16 gyerek született egy évben – reflektált Kiss Gábor polgármester a faluja hivatalos lélekszámadatára, majd a falusi családtámogatási rendszer előnyeivel folytatta. Ennek lényege, hogyha egy ház kiürül, egy idős lakos meghal, jószerivel még a temetés sem volt meg, máris vannak puhatolózók a ház megvétele iránt. Az ingatlanárakat 15 millió forint körüli összegre lőtték be az eladók, ugyanis körülbelül ennyi pénzt tudnak kipengetni a támogatáshoz jutók.
Az üzleti feltételek realitását mutatja, hogy nagyon hamar elkelnek a szentpéterszegi ingatlanok.
[Beillesztett cikk: Bár fogy Hajdú-Bihar lakossága, kilátásaink kedvezőek]
– Berettyóújfaluból nagyon sokan jönnek, Debrecenből is vannak érkezők, és mindig vannak próbálkozók. Volt olyan család, aki Debrecenből kijött, hogy vidék, jó levegő, virágillat, satöbbi, ahogy a mesekönyvekben írják. Hát nem! Vidéken van trágyaszag is. Őket ez zavarta, elmentek. Nem mindenkinek való ez az életstílus. Volt, aki azzal kezdte, hogy hol van itt egy mozi, vagy valami. Mondtam, hogy Debrecenben vagy Berettyóújfaluban van a mozi. Úgyhogy nem mindenkinek való ez, de nagyon sokan jönnek ide, és többségük szereti a vidéki életet – beszélt az érkezőkről a polgármester, aki nagyon sajnálja, hogy az új betelepülőket abból adódóan, hogy nem köti őket az ősiség a faluhoz, nem itt vannak a felmenőik, valamint napközben elmennek dolgozni, elviszik a gyerekeket iskolába, este hazajönnek, a település életében nem nagyon vesznek részt, a közéletben nincsenek benne.
Holott Szentpéterszegnek a civil szervezetek színes palettája és mozgalmas élete az egyik erőssége. Legalábbis volt a közelmúltig.
– Az utóbbi években pontosan emiatt, hogy sokan elhunytak, elköltöztek, mentek a gyerekeik után, bizony visszább esett tevékenységük aktivitása, csökkent a civil szervezetek száma. Az elmúlt tíz évben a Nagycsaládos Egyesület, a Lövészegyesület szűnt meg, de ettől függetlenül a Szentpéterszegért Baráti Kör több mint 100 főt számlál, az nagyon aktív. Ez a település legnagyobb civil szervezete. A sportegyesületünk is tevékeny, a horgászegyesületünk működteti a halastavat, és még jelzés szinten megvan az önkéntes tűzoltó egyesületünk. Igaz, ma már tüzet nem olthatnánk, de mint baráti társaság, együtt vannak.
CH


















