Révész: siralmas a magyarok egészségi állapota

Minden korosztály számára kínálnak mozgásformát az Aktív Magyarország programjai, az államtitkárság célja megszólítani azokat, akik soha nem mozogtak, sportoltak - mondta az aktív Magyarországért felelős államtitkár pénteken.
Révész Máriusz a témában rendezett budapesti háttérbeszélgetésen hozzátette: az államtitkárság azon dolgozik, hogyan tudják megszólítani azokat az embereket, akiknek nem fontos a mozgás vagy nem látják be, hogy a mozgásszegény életmód végső soron az egészségük kárára megy.
Mint fogalmazott: a magyarok egészségi állapota "siralmas", Magyarországon a várható élettartam 4,6 évvel elmarad az Európai Unió átlagától.
Kitért arra is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatása szerint az egészségi állapotunkért az egészségügyi ellátórendszer mindössze 11 százalékban, az életmód - vagyis az, hogy ki mennyit mozog, mit eszik, mennyit iszik, cigarettázik - 43 százalékban felelős, ezért feladat megteremteni a feltételeket, hogy az emberek egészségesebben éljenek, többet mozogjanak, aktívabbak legyenek.
Az államtitkárság számos programmal, kampánnyal igyekszik mozgásra bírni az embereket, a gyerekektől a nyugdíjasokon át a fogyatékossággal élőkig - mondta.
Közölte:
a költségvetésből 16 milliárd forint jut a különböző mozgást népszerűsítő programokra és arra megoldást kínáló szervezetek támogatására. Kiemelte a kormány azon döntését, hogy a cégek által befizetett népegészségügyi termékadó 10 százaléka azonnal megjelenik a költségvetésükben.
Révész Máriusz beszélt arról, hogy számos jogszabályváltozást terjesztettek és terjesztenek a kormány elé, ilyen például a nomád táborozás vagy a vízitúra-szabályozás témája.
A rengeteg program és fejlesztés közül kiemelte a bringaparkprogramot, legutóbb 47 ilyen létesítmény megépítését támogatták, ezek száma így 186 lesz. Hozzájárultak több mint harminc futókör létesítéséhez, de görkorcsolya- és jégpálya megépítéséhez is. Ezen kívül támogattak iskolai mászófalépítést vagy a pingpongozás feltételeinek kialakítását.
Komoly kampányt indítottak a kerékpározás népszerűsítéséért, a Bringázz a munkába! példájára elindították a Bringázz a suliba! kampányt, a szintén a gyerekeknek szóló Millió lépés az iskoládért és a Mozdulj a NET-ről a valóságra! kezdeményezést is.
Révész Máriusz kiemelte a Vízi-Ring sorozatot, ami június elején indul a Tisza-tó körül, és négy - csak vízről megközelíthető - kilátót "fűz fel" egy túrára.
Az idősebb korosztálynak is kínálnak programokat; a nyugdíjas szervezetekkel együttműködve a Monspart Sarolta, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett tájfutó világbajnok, többszörös magyar bajnok által megálmodott idősek gyaloglóklubjainak száma 114-ről mára 960-ra emelkedett.
Az államtitkárság 2016-os megalakulása óta komoly utat járt be a különböző sport- és civil szervezetekkel együttműködve - emelte ki az államtitkár, aki hozzátette: hamarosan lezárul a Monspart Sarolta aktív életmód stratégia kidolgozása, amit reményei szerint a kormány is elfogad.
Révész Máriusz kitért arra, hogy sok embert el lehet érni a munkahelyén keresztül is, ezért óriási előrelépésnek nevezte, hogy lesz a SZÉP-kártyának egy "aktív magyarok zsebe", amit a munkavállaló csak sportra, mozgásra tud felhasználni.
Petényi Mirkó, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ ügyvezető igazgatója arról beszélt, küzdeni kell azért, hogy a magyar társadalom megértse: a mozgásszegény életmód kihat az egészségre. "Témává kell tenni ezt a kérdés" - emelte ki.
A résztvevők beszámoltak a #kezddel kampányról, amelynek célja megszólítani hasznos tippekkel, szakértői véleményekkel azokat, akik eddig soha nem mozogtak. Az online médiakampánnyal találkozhatnak az olyan tömegsportrendezvényeken, mint a Mozgás éjszakája vagy a Nagy Sportágválasztó.




























