Püspökladányban ünnepelték a vármegye napját
Püspökladányban tartotta a vármegye napját a hajdú-bihari közgyűlés november 22-én; a Sárrét menti város művelődési központjában ünnepi közgyűlésen emlékeztek meg a Hajdúkerület 1698. november 22-i megalakulásáról és díjakat adtak át.
A vendégeket Vadász Ferenc, Püspökladány polgármestere köszöntötte, majd Pajna Zoltán, a vármegyei önkormányzat elnöke, valamint Bodó Sándor országgyűlési képviselő ünnepi beszéde következett. Az esemény díszvendége Dukai Miklós önkormányzati államtitkár volt.
Vadász Ferenc Püspökladány történetéről beszélt, hangsúlyozva, hogy a település identitásában, kultúrájában, gazdaságában ízig-vérig hajdú-bihari kisváros, amely közlekedési csomóponttá válásának köszönhette fejlődését.
Pajna Zoltán szerint egy nemzet, egy ország szempontjából manapság különös jelentősége van a szuverenitásnak, amely nem kiárusítható. Magyarország számára most jött el az idő, hogy egy újonnan kialakuló világrendben letegye a szuverenitása alapjait – mondta, hozzátéve, hogy Kína mára világhatalommá vált és ehhez Magyarországnak is alkalmazkodnia kell. Arra is utalt, hogy Hajdú-Bihar a Nyugat és a Kelet közötti elhelyezkedésével – a tengelyen – pólusrégióvá vált, a debreceni gazdaságfejlesztéssel 100 éve nem látott lehetőségek nyílnak meg. Ez új helyzet a vármegyének, akár 2050-ig előretekintő tervezéssel.
Bodó Sándor személyes hangvételű köszöntőjében hangsúlyos helyet foglalt el Nyakas Miklós hajdúböszörményi muzeológus, a hajdú-bihari közgyűlés volt tagja, akin aktív részese volt annak, hogy november 22. lett a vármegye napja.
– Fontos, hogy a vármegyei önkormányzat őrzi, élteti a tradíciót, a helyi identitást, ezáltal közösséget teremt – ezt már Dukai Miklós mondta. Történelmi visszatekintőjében emlékeztetett, Trianon alapjaiban változtatta meg a vármegyerendszert, később, a tanácsrendszerrel Hajdú- és csonka Bihar vármegyéből, valamint Szabolcs vármegye néhány átcsatolt községéből létrejött Hajdú-Bihar. Ez azonban nem homályosíthatja el a történelmi múltat, erre emlékezünk vissza a vármegye napján.
A vármegye napja kitüntetettjei
Év Civil Szervezete-díj
Derecske Ifjúságáért Egyesület
Kovács Pál-díj:
Csige László, a Magyar Labdarúgó Szövetség Hajdú-Bihar Vármegyei Igazgatóságának igazgatója
Szabó Bence Gyula, a Püspökladányi Nehézatlétikai Egyesület alelnöke
Vágner Lara sportlövő, Berettyóújfalu
Arany Sándor-díj
Ebesi Szender Kert – Szender Bence és felesége családi gazdasága
Preku Gyula József, a Kokadi Szeszfőzde tulajdonosa, a Pálinka Lovagrend tagja
Maróthi György-díj
Kissné Balla Krisztina pedagógus, Püspökladány (Erőss Lajos Református Iskola)
Leleszné Sveda Klára, a hajdúböszörményi Csillagvár Óvoda és Bölcsőde vezetője
Ozsváth Istvánné, a Kokad Napközi Otthonos Óvoda vezetője
Kölcsey Ferenc-díj
Győrfi Ádám szobrász
Vágó Emese, a kabai Mácsai Sándor Művelődési Ház és Városi Könyvtár igazgatója
A hajdúszoboszlói Zichy Géza Alapfokú Művészeti Iskola Ifjúsági Fúvószenekara,
Bocskai István-díj
Győrfi Sándor, a Tama Hungary Kft. ügyvezető igazgatója