Öt éve nincs meg a Debrecenből eltűnt két nagy értékű festmény

2014. április 24-én bombaként robbant a hír, a Modemből eltűnt két nagy értékű festmény: az egyik Csontváry Kosztka Tivadar Éjszakai jelenet kápolnával és alakokkal című alkotása, a másik Nemes Lampérth József Táj című tusrajza, melyek az Antal-Lusztig gyűjtemény részét képezték. Az intézményben a bejelentés előtt két héttel – egy leltározás során – vették észre a képek eltűnését, de az akkori igazgató, Kukla Krisztián előbb belső vizsgálatot rendelt el, majd miután az nem vezetett eredményre, feljelentést tett a rendőrségen. A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság az ügyben nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen, lopás bűntett elkövetésének gyanúja miatt, melyet egy év múlva bűncselekmény hiányában le is zártak. A város 134 millió forint kártérítést adott Antal Péter műgyűjtőnek, a képek tulajdonosának, melyet a költségvetési tartalékból fizettek ki.
Szerettük volna megtudni, a biztonságtechnikai rendszer mennyit változott azóta, mit lehetne még javítani rajta a képek védelmében, és európai viszonylatban mennyire modern a múzeum képraktározása.
Kérdéseinkre Koroknai Edit, a Modem igazgatója válaszolt. Elmondta, 2017 januárjától vezeti az intézményt, aminek raktára és kutatószobája akkor még a Déri Múzeum vagyonkezelésében volt, ezek 2018 januárjától kerültek vissza a Modem Kft-hez. A márciusi közgyűlés döntése értelmében most már a földszinti kiállítóterem is az intézmény fennhatósága alá tartozik, ami hatalmas lépés.

– 2018 januárjától „belenyúltunk” a raktározás struktúrájába, és felülvizsgáltuk a komplett elektromos biztonsági rendszert, emellett új vagyonvédelmi cég dolgozik a múzeumban. Folyamatosan, a nap 24 órájában két vagyonőr vigyáz az értékekre, a kiemelt kiállításokon fegyveres őrt alkalmazunk nyitvatartási időben. Külön őrzik a raktárt és a kiállítótereket: a kiállított műkincseket teremőrök vigyázzák, záróra után elektromos rendszer védi azokat és a vagyonőrök – mondta Koroknai Edit.
Hozzátette: az épület működtetését a 2015-ben átvevő Déri Múzeum a raktárhoz kapcsolódó biztonsági intézkedéseket korábban már megtette, nagyon megbízható elektromos védelmet és rácsrendszert építettek ki.
Az elmúlt két évben nagy hangsúlyt fektettek a műtárgyak állagvédelmére, mely Európa-szerte hiányos. Meg kellett oldani, hogy fény- és pormentes legyen a raktár, mely megfelelő páratartalommal és klímával ellátott. – Napfény nem érheti a kiállított képeket, ezt orvosolni kellett: befalaztuk az ablakokat, a rácsfalakat pedig zárttá tettük. Gyakorlatilag a vastag, biztonságos rácsok mellé építettünk zárt falakat. Teljesen európai szintű a műtárgyraktárunk, egyetlen nyitott rész nincs rajta, emellett megoldottuk a hőszabályozását is. Dupla elektromos rendszer védi, csak vagyonőr mehet be, vagy vagyonőr kíséretében modemes dolgozó az én írásos engedélyem alapján. A jóváhagyásommal lehet ki- és bemozgatni műtárgyat az épületen belül, és azon kívül is. A kamerák pedig mindent látnak, egyetlen holt rész sincs a múzeumban – tudtuk meg.
Fogarasi Renáta

















