Nyolc ágazatban indít képzéseket a hajdúnánási technikum és szakképző iskola

Számos lehetőséget kínál a fiataloknak a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Csiha Győző Technikuma és Szakképző Iskolája. A hajdúnánási intézményben a következő tanévben nyolc ágazatban indítanak képzést. Ezek közül négy ágazatban technikumi és szakképző iskolai oktatás is indul majd.
Pappné Fülöp Ildikótól, az intézmény igazgatójától megtudtuk:
az ötéves technikumi képzésben a gépészet ágazatban gépésztechnikusnak, az informatika és távközlés ágazatban informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikusnak tanulhatnak a diákok. A kereskedelmi ágazatban kereskedő és webáruházi technikusokat, a turizmus-vendáglátás ágazatban turisztikai technikusokat, míg a specializált gép- és járműgyártás ágazatban gépjárműmechatronikai technikusokat képeznek.
A hároméves szakképző iskolai rendszerben a gépészeti ágazatban a hegesztő, valamint épület- és szerkezetlakatos szakmát választhatják a fiatalok, az elektronikai és elektrotechnikai ágazatban villanyszerelőnek, a kereskedelem ágazatban kereskedelemi értékesítőnek, a szociális ágazatban szociális ápolónak és gondozónak, az építőipar ágazatban kőművesnek és burkolónak, a specializált gép- és járműgyártás ágazatban pedig gépjármű mechatronikusnak tanulhatnak a gyerekek.
Az iskola az 1960-as években kezdte meg működését. Jelenlegi otthonuk 1968-ban épült, de előtte a város különböző helyein már folyt szakképzés – ismertette az igazgató, hozzátéve, hogy szakmunkásképzőből az 1990-es évek elején alakultak át szakközép iskolává. Fontos mérföldkőnek nevezte a 2015-ös esztendőt, amikor a szakképzési centrum részévé váltak, és onnantól kezdve Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Csiha Győző Technikum és Szakképző Iskola néven a hajdúnánási és környékbeli fiatalok szakképzési tevékenységét végzik, szem előtt tartva a helyi munkaerőpiaci igényeket.
Összesen 27 duális partnere van az intézménynek: a hároméves szakképző iskolai képzésben tanulók minden ágazatban és minden szakmában a duális képzőhelyeken szerzik meg a szükséges gyakorlati tudást, a technikusok esetében ez még jelenleg „házon belül” történik.
Az intézmény 550 diákjából 350 a nappali tagozatos, és mintegy 200-an a felnőttoktatás keretében tanulnak. Számukra is széles kínálatot biztosítanak – hangsúlyozta Pappné Fülöp Ildikó. Burkoló, CNC-programozó, épület- és szerkezetlakatos, festő, mázoló, tapétázó, gépi- és CNC-forgácsoló, gépjármű-mechatronikus, hegesztő, kereskedelemi értékesítő, kőműves, szárazépítő, szigetelő, szociális ápolós és gondozó, villanyszerelő – sorolta azokat a szakmákat, amelyek közül a felnőttek választhatnak.
A gyerekek magas színvonalú oktatása mellett nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy az iskolán kívüli életet minél színesebbé tegyék. Minden tavasszal megrendezik a Csiha napot, amelyen kulturális, sport és szakmai rendezvényeken vehetnek részt a tanulók. Kedvelt események továbbá azok a csapatépítő programok, amelyekben főszerepet kap a sport, a játék, a vetélkedő – fogalmaz Pappné Fülöp Ildikó, akitől megtudtam azt is: az erőemelő diákolimpián szép eredményeket szoktak elérni a diákok, de a futsalbajnokságon is voltak már országos döntősök. Szakmai versenyeken is rendszeresen indulnak az iskola tanulói, akik közül az egyik csapat korábban megnyerte a 3D hídépítő versenyt, és a nagykőrösi TDK-n is szereztek már elismeréseket. Az osztálykirándulások során igyekeznek minél több helyre elvinni a gyerekeket, hogy ne csak közvetlen környezetüket, hanem az ország más tájainak nevezetességeit is megismerjék.
Több olyan iskolai címmel is rendelkezik az intézmény, amelyek egyrészt a szabadidő eltöltésébe, másrészt a mindennapi pedagógia munkába is beépülnek. Kiérdemelték már a fogyasztói tudatosságra nevelő iskola, az ökoiskola és az állatbarát középiskola címet, de partnerei az OTP Fay András Alapítványának is, amelynek sok digitális tananyagát használják fel a képzés során.






























