Népszavazási kezdeményezés: a debreceni akkumulátorgyár is érintett
Az LMP szerint az általuk kezdeményezett népszavazással lehet megállítani a kormány "ámokfutását", megakadályozni a kiemelt kormányzati beruházásokat.
Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese szeptember 5-i, online is követhető sajtótájékoztatóján arra buzdított, hogy minél többen írják alá november elejéig pártja népszavazási kezdeményezését a kiemelt kormányzati beruházások ellen.
A "15 legkárosabb kiemelt kormányzati beruházásról" szólva ezek közös jellemzőjének nevezte, hogy a kormány a helyi önkormányzat, a település, az ott lakó állampolgárok szempontjainak figyelembe vétele nélkül hozta meg döntését a beruházásokról.
A másik közös pont, hogy minden egyes esetben súlyosan környezetromboló, természetpusztító beruházásokról van szó – mondta, hozzátéve: a kiemelt kormányzati beruházásokról szóló jogszabály ugyanis megteremti a jogi kiskaput, hogy ne kelljen lefolytatni a más esetekben szükséges környezetvédelmi eljárásokat. A 15 legkárosabb kiemelt kormányzati beruházás között említette a Club Aligát és a Fertő tavi beruházást, az "akkumulátor-gyarmatosítás" során termőföldekre épített gyárakat, amelyeknek óriási a víz- és energiaigényük és rendkívül komoly a károsanyag-kibocsátásuk. Ilyen gyárak épültek Fóton, Debrecenben, Iváncsán, Gödön és Nyíregyházán.
Kanász-Nagy Máté ugyancsak a káros beruházások közé sorolta a Paks II. projektet, a Rákosrendezőre tervezett mini-Dubajt, a Budapest-Belgrád-vasútvonalat, a déli összekötő vasúti Duna-híd korszerűsítését, a Városliget beépítését, a Józsefvárosban épülő Pázmány Campust és a Magyar Nemzeti Bank székházát érintő beruházást.