Nagybevásárlás a debreceni levegőminőség mérésére

Beszerezték a levegőminőség folyamatos vizsgálatához szükséges eszközöket a közeljövőben felállítandó debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszerrel összefüggően; a beszerzés nettó 164 millió forintba kerül, a költségeit állami támogatásból fizeti az önkormányzat.
Mint a Cívishíren is többször olvashatták, a város a Debreceni Egyetemmel szoros együttműködésben hoz létre monitoringrendszert. Az önkormányzat célja kettős, az összesen 800 millió forintból megvalósítandó beruházás a folyamatos adatszerzés által egyszerre szolgálja a megelőzést, a biztonságot és próbálja oldani az iparosítás miatt sokakban meglévő kétségeket. A rendszer a város és környékének 16 pontján – 461 négyzetkilométeren – méri majd a levegő, a víz, a talaj minőségét, a zajszintet, a biodiverzitást; az adatokat az ígéret szerint folyamatosan megosztják majd az interneten.
E fejlesztésnek a részeként zajlott le újabb nyílt közbeszerzés, amely során 18 levegőmérő állomást vásároltak 57 millió forintét az ECM ECO Kft-től. Az állomások 1 perces frissítéssel is képesek mérni. Beszereztek egy asztali ED-XRF készüléket 35,8 millió forintért a Green Lab Magyarország Kft-től; az eszköz képes a levegőben szálló biológiai, akár 200 nanométer átmérőjű részecskék gyűjtésére, méret szerinti elválasztására, gyűjtésére. Ez a cég szállítja 45,4 millió forintért több légköri aeroszol mintavevőt, míg az Amplicon Kft. 26 millió forintért 16 komplex légmintavevő rendszert.
A rendszer online térképeken mutat majd levegőminőségi adatokat a fix állomások révén és speciális modellszámításokkal helyi, regionális, valamint hosszú távú előrejelzéseket készít. A városi környezeti állapotértékelésben újdonság lesz a levegőben lévő biológiai ágensek (aerobiomok) monitoringja. Az eszközökkel a környezeti zajokat is mérni, elemezni tudják majd.
Az önkormányzat vízmonitoringos közbeszerzése már lezajlott 111 millió forint értékben.
RaL










































