Momentum: „innentől bármelyikünk célpont lehet”

"Szabad hazát, szabad sajtót, szabad választást!" címmel tartott demonstrációt a Momentum Mozgalom a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat elfogadása ellen a Szuverenitásvédelmi Hivatal budapesti épülete előtt május 16-án. Tompos Márton, a párt elnöke az ingatlan bejáratával szemben felállított dobogón arról beszélt, hogy a törvényjavaslat nem csupán a sajtóról és a civilekről szól, "innentől bármelyikünk célpont lehet".
Külföldi ügynöknek bélyegezhetik azt, aki egy Facebook-posztban kritizálja a kormányt, az uniós támogatásban részesülő vagy külföldre exportáló vállalkozót, de azt is, akinek egy külföldön élő rokona pénzt utalt haza – tette hozzá.
"A hatalom persze azt mondja, aki nem tett semmi rosszat, akinek nincs titkolnivalója, nincs mitől félnie" – hangoztatta, megjegyezve: valahol igazuk van, ugyanis nekik van mit titkolniuk, és ők félnek, hogy ezek kiderülnek. Az ellenzéki politikus kormánykritikát megfogalmazó sajtóorgánumok és civil szervezetek felsorolása után kiemelte, ezek nélkül nem derült volna ki, hogy az oroszok feltörték a külügyminisztérium szervereit, és bár Szijjártó Péter miniszter tudott róla, mégsem tett semmit; hogy a magyar állam egymilliárd eurós kínai hitelt vett fel; ahogyan az sem, hogy a magyar állam kegyemet adott egy "pedofilsegítőnek".
Tompos Márton megfogalmazása szerint a hatalom rohan "lefelé a putyini úton".
Emlékeztetett: már a "Pride betiltásakor" figyelmeztettek arra, hogy "ez csak a kezdet, el fognak jönni másokért is". Most előkészítették, hogy be tudjanak tiltani minden kritikus civil szervezetet és sajtóterméket, de még mindig nincs vége – tette hozzá. "A következő lépés az orosz úton a pártok betiltása, és pártpolitikusok eltiltása lesz. A cél, hogy csak olyan ellenzék üljön a parlamentben, amit ők találtak ki, ők hoztak össze és ők helyeztek oda" – jelentette ki a Momentum elnöke.
Lőcsei Lajos, a párt országgyűlési képviselője azt mondta: "ez a rendszer nem fog megállni itt, csak rajtunk múlik, magyarokon, hogy ezt meddig hagyjuk még". Úgy vélekedett, különleges kort élünk Magyarországon, ami különleges politikai cselekedeteket kíván meg a Momentumtól is. Arra utalva, hogy pártja az elnökségük állásfoglalása szerint nem indulna az országgyűlési választásokon, közölte: sokakhoz hasonlóan ő is akarja a kormányváltást és a rendszerváltást, és ezért meghozzák az áldozatot. "Nem leszünk gátlói a kormányváltásnak" – jelentette ki, rámutatva: ez nem feladás, meghátrálás, "törölközőbedobás".
Bedő Dávid frakcióvezető szerint a törvényjavaslattal "el akarnak mindenkit hallgattatni, aki nem ért egyet az állampárttal". Először korlátozták a gyülekezés szabadságát, "most eljönnek a megmaradt sajtószabadságért", a szólásszabadságért, mi lesz a következő? – tette fel a kérdést. Úgy vélekedett, ha ezt engedik, akkor 2026-ban "nem lesznek szabad és nem lesznek tiszta választások". Hangsúlyozta: Európához tartoznak és európai értékeket vallanak, hisznek a jogállamban, a demokráciában és a szólásszabadságban, egy modern, demokratikus, fejlődő Magyarországon akarnak élni, ezért fontos kiállniuk azért, amiben hisznek.
A tüntetésen felszólalt még Bodnár Zsuzsa, az Átlátszó oknyomozó újságírója, valamint Forgács Péter rendező, a Freeszfe Egyesület elnöke.
A rendőrök sorfallal zárták el a hivatal épületét, és a demonstráció idejére lezárták a Sánc utcát a Hegyalja út és a Mihály utca között. Az ingatlan kerítésén még látszott annak a vörös festéknek a nyoma, amellyel a momentumosok péntek reggel leöntötték. A rongálás miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság eljárást indított.































