Meddig vízálló a telefonom? – tények és tévhitek

Az okostelefonoknak megvan az a rossz “szokásuk”, hogy a WC-ben, a fürdőkádban vagy a medencében végzik, esetleg eláznak egy kiadós záporban. Mivel állandóan magunknál tartjuk őket, nagy a kockázat, hogy egy balszerencse következtében víz éri őket. Szerencsére a legtöbb telefongyártó már főként vízálló készülékeket dob a piacra, de fontos odafigyelni, hiszen ez a minősítés sem jelent 100 százalékos garanciát.
Honnan tudhatod, hogy vízálló a telefonod? Érdekel, hogy meddig bírja a készüléked, ha vízbe ejted? Cikkünkben röviden összegyűjtöttük a téma legfontosabb tudnivalóit és a vízállósági besorolások közötti különbségeket. Lássuk is!
A vízállóság valójában víztűrést jelent
Fontos, hogy már a legelső percben tisztázzuk: a vízálló technológiával ellátott okostelefonok sem teljes mértékben vízhatlanok, csupán bizonyos körülmények között képesek ellenállni a víznek. Ha egészen pontosak akarunk lenni, a vízállóságot ebben a kontextusban célszerű inkább víztűrésként értelmezni. De miért van ez így?
A vízálló mobiltelefon IP-minősítést kap, amely a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság szabványa. Ez a besorolás határozza meg, hogy a készülék mennyire képes ellenállni az édesvíznek vagy az egyéb olyan szennyeződéseknek, mint a por és a homok. A besorolás első számjegye minden esetben a porállóság, míg a második a vízhatlanság mértékére mutat rá.
Figyelem: a laboratóriumi teszteket minden esetben édesvízben végzik, ezért ha más típusú folyadék szivárog a készülék belsejébe (például klóros vagy sós víz, kávé, sör), nem biztos, hogy az IP-minősítés garanciát jelent majd.
Keresd az IP67 és IP68 minősítést!
A legmagasabb minősítést jelenleg az IP68 betű- és számsor jelzi. Ezért ha ezt a besorolást megtalálod a termékspecifikációk között, akkor a készüléked másfél méteres vízben tanúsítottan harminc percig bírja a gyűrődést – bár jó tudni, hogy sok OEM-gyártó (Original Equipment Manufacturer) saját tesztparamétereket határoz meg. A mai okostelefonok közül jó néhány még csak IP67-es minősítéssel rendelkezik, de már ez a besorolás is sok jót ígér. A percek számában ugyan nincs különbség, viszont a mobil kizárólag egy méter mély víz alatt bírja ki.
Röviden tehát: a vízállóság nem jelenti azt, hogy a készülék teljesen vízálló. Az IP-besorolások inkább iránymutatásként szolgálnak. A vízállóként definiált telefon is nagy valószínűséggel tönkremegy, hogyha egy napig áll a medence alján, de ha 30 perc helyett 31 percig van a vízben, akkor még jó eséllyel rendben lesz.
Ezért nem beszélhetünk 100%-os vízállóságról
Ahogyan említettük, teljes mértékben vízálló mobiltelefon nem létezik. Azokat a készülékeket, amelyek megtűrik a vizet, azért nevezzük vízállónak, mert a kialakításuk szerint olyan kötőanyaggal készülnek – valamint olyan gumitömítésekkel és tokkal vannak ellátva –-, amelyek lehetetlenné teszik, hogy a vízcseppek bekerüljenek a telefon belsejébe. Viszont teljesen légmentes mobil nem létezik, így 100 százalékban vízálló sem.
Ennek oka egyrészt az, hogy bizonyos alkatrészeknek (például a hangszóróknak és a mikrofonoknak) levegőre van szükségük ahhoz, hogy funkcionálni tudjanak. Másrészt egy teljesen légmentes telefon megalkotásához olyan nyomáskülönbségre lenne szükség a készülék külső és belső része között, amitől a telefon szétrobbanna.
A biztonságon túl – ezek a vízálló telefonok funkcionális előnyei
Hiába nem beszélhetünk teljes vízállóságról, az IP-minősítések rengeteget elmondanak okostelefonjaink élettartamáról. Amellett, hogy a vízálló telefonnal lehetőségünk van víz alatti felvételeket rögzíteni, edzés után vagy közben is bátran használhatjuk, mert az izzadsággal és a porral szemben is felveszi a harcot.
Előbb vagy utóbb még a legelővigyázatosabbak is szemben találják magukat egy kisebb vagy nagyobb mértékű vízkárral, hiszen soha nem lehet tudni, mikor ér utol minket egy nyári zápor vagy merő véletlenségből ki és hol fröcsköli le a mobilunkat. A vízálló telefonokban épp ez a legjobb: megadják a lehetőséget, hogy a legváratlanabb helyzetekben is nyugodtak maradhatunk.
Megéri vízálló készülék mellett dönteni?
Megéri tehát vízálló készülék mellett dönteni? A korábbiak értelmében egyértelmű a válasz: abszolút! Viszont nem győzzük hangsúlyozni, a vízállóságra inkább extra védőrétegként érdemes gondolni, ezért a saját figyelmünkre továbbra is ugyanúgy szükség lesz.













