Magyarország kérjen bocsánatot!

– Magyarországnak bocsánatot kellene kérnie a bolíviai hatóságok által 2009-ben felszámolt (magyar állampolgárokat, köztük Tóásó Elődöt is tagjai között tudó) terrorista sejt agressziója és az Evo Morales bolíviai elnök meggyilkolására vonatkozó tervei miatt – jelentette ki a szerdai bolíviai lapok szerint Álvaro García Linera bolíviai alelnök. A bolíviai alelnök arra reagálva tette ezt a kijelentést, hogy Adrian Oliva ellenzéki képviselő egy sajtótájékoztatón ismertette azt a dokumentumot, amelyet információi szerint a magyar Országgyűlés emberi jogi és külügyi bizottságai május végi ülésén fogadtak el, s amely a Tóásó-üggyel kapcsolatban tapasztalható visszaélések és jogsértések miatt az Európai Unió által Bolíviának nyújtandó gazdasági támogatás felfüggesztését szorgalmazta.
Kissé le vannak maradva
A magyar Országgyűlés emberi jogi, valamint külügyi bizottsága május 23-i közös nyilatkozatukban nem a Bolíviának nyújtandó gazdasági támogatás felfüggesztését szorgalmazták, hanem felkérték az Európai Bizottságot, hogy az EU-támogatások folyósításáról az alapvető emberi jogi normák érvényesülésére, így különösen a Tóásó Előd ellen folyamatban lévő büntetőeljárásra tekintettel hozzon döntést. Álvaro García Linera azt hangoztatta, hogy Budapestnek inkább bocsánatot kellene kérnie. Mint a bolíviai alelnök hangsúlyozta, Bolívia törvényes keretek között védi meg magát az úgynevezett terrorista összeesküvési ügyben, amelynek pere jelenleg is tart. Elmondta: van ugyan lemaradás az ügyben, de kérték a bírói hatalmat – amely szerinte autonóm és független – , hogy gyorsítsa fel az eljárást és mielőbb - lehetőleg egy hónapon belül – hozzon ítéletet a magyar állampolgársággal is rendelkező Rózsa-Flores Eduardo nevével fémjelzett perben.
Előzmények
Az állítólagos terrorista csoportot 2009. április 16-án az ellenzék fellegvárának számító Santa Cruzban számolták fel a bolíviai különleges erők. A kommandós rajtaütés során életét vesztette Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. Az akció két túlélőjét, a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát-bolíviai Mario Tadicsot azóta is fogva tartják, holott az érvényes bolíviai törvények értelmében ha nem sikerül ítéletet hozni 3 éven belül, akkor mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, és le kellett volna zárni ügyüket. A terrorista összeesküvési ügy érdemi szakaszának tárgyalását július 23-ra halasztotta május végén az illetékes La Paz-i ítélőtábla elnöke.
Kérik a kiadatást
A magyar Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottsága, valamint annak külügyi bizottsága május 23-án tiltakozott Tóásó Előd fogva tartása és a vele szemben folytatott büntetőeljárás ellen. A magyar honatyák felkérték a fent említett szervezeteket, hogy tegyenek meg mindent Tóásó Előd ügyének jogállami rendezése és a fogvatartott Magyarország részére történő mielőbbi kiadatása érdekében.


















